Enerji dengenizi koruyabilmek için günlük rutininizde mutlaka olması gereken 5 alışkanlık

Gün içinde sonu gelmeyen yapılacaklar listeleriyle karşı karşıya kaldığımız bir çok anda, 24 saatin tüm işlerimizi bitirebilmek için yeterli olmadığını ve işlerimizi asla yetiştiremeyeceğimizi düşünürüz. Bu durum çalışma motivasyonumuzu olumsuz etkiler ve enerjimizin düşmesine sebep olur. Bu tarz durumlarda enerjimizi üst seviyelerde tutabilmek ve motivasyonumuzu geri kazanabilmek kısa süreli çözüm yolları deneriz. Ancak tüm gün enerjimizi üst seviyelerde tutabilmek için geçici çözümlere değil, günlük rutinimizde yapacağımız kalıcı değişimlere ihtiyacımız var.

Enerji Dengesini Korumak İçin Ne Yapılabilir?
Enerji Dengesini Korumak İçin Ne Yapılabilir?

Özellikle sıcak yaz aylarında, herkes tatil fotoğrafları paylaşırken iş yerinde çalışmanın sizin için eziyet haline geldiği anlarda, enerjinizi sabit tutabilmenize yardımcı olacak önerileri sizler için derledik; 

Vücudunuzun su dengesini ayarlamak için sıvı tüketiminize dikkat edin

sıvı tüketiminize dikkat edin

Enerjinizi dengede tutabilmenin ilk yolu, vücudunuzu susuz bırakmamak ve sıvı tüketiminize dikkat etmektir. Özellikle sıcak yaz aylarında vücudun kaybettiği suyu ve mineralleri mutlaka başka kaynaklardan ona geri kazandırmalısınız.

Bunu yaparken kafeinli, asitli ve gazlı içeceklerden uzak durmalı; doğal bitki suları, bitki ve meyve çayları gibi vücudunuz için ekstra vitamin, mineral ve detoks desteği sağlayabilecek sıvılar tüketmeye çalışmalısınız.

Doğadan şimdi de Doğadan Soğuk Bitki ve Meyve Çayları ile sıcak yaz aylarında sıvı tüketiminize destek olacak lezzetli sağlık alternatifleri sunuyor.

“Doğadan Soğuk Bitki ve Meyve Çayı” Türkiye’nin ilk ve tek demleme soğuk çayı olma özelliğini taşıyor. Doğadan “Soğuk Bitki ve Meyve Çayları”nı, 40 yıllık bitki ve meyve çayı uzmanlığıyla, bitki ve meyveleri tıpkı evde demlenmişcesine doğal olarak hazırlıyor. Hiçbir koruyucu, tatlandırıcı ve renklendirici eklenmiyor. İşte bu yöntemle bitki ve meyvelerin tüm iyiliğini korunuyor, doğadan gelen fayda şişelere doluyor.

Doğadan soğuk çay

Doğadan Soğuk Bitki Meyve Çayları; Beyaz Çay Armutlu, Zencefil Limonlu, Yeşil Çay Nane Limonlu ve Form Limonlu  olmak üzere 4 farklı lezzetiyle yaz döneminde vazgeçilmeziniz olacak.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin

 yeme alışkanlıkları

Özellikle yaz aylarında öğünlerinizin porsiyonlarını azaltmanız ve beslenme listenize fındık, yağsız yoğurt, kuru meyve gibi sağlıklı atıştırmalıkları dahil etmeniz, sindirim sisteminizin düzenlenmesine ve kendinizi daha hafif hissettiğiniz için enerjinizin düzenlenmesine yardımcı olur.

Kısa molalar verin

 Exuberant Man in Office Cubicle

İş yerinizde ya da evinizde, her ne yapıyor olursanız olun, kısa molalar vererek vücudunuzu esnetin ve derin nefes alın. Bu, kendinizi tekrar tazelenmiş hissetmenize ve enerjinizi geri kazanarak yaptığınız şeye daha iyi odaklanabilmenize olanak verecektir. Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak, uykunuzun gelmesine ve vücudunuzda uyuşmalar hissetmenize neden olur. Bu nedenle kısa aralıklarla yerinizden kalkıp biraz gezinmeniz, vücudunuzu esnetmeniz ve kısa nefes egzersizleri yapmanız size kendinizi daha enerjik hissettirecektir.

Hareketli yaşamı benimseyin

 hareketli yasam

Günlük programınıza ne kadar süreyle olursa olsun yürüyüşü mutlaka dahil etmelisiniz. Yürüyüş, dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasını ve zihninizi yoran şeylerden uzaklaşmanızı sağlar. Eğer çalışma düzeniniz çok yoğun değilse, sabah saatlerinde ya da iş çıkışında düzenli olarak egzersiz yapın. Hareket etmenin enerjinizi düşüreceğini ve kendinizi yorgun hissettireceğini düşünseniz de, yapılan araştırmalar bunun tam tersini gösteriyor. Kendinizi yorgun hissetmenize neden olan şey fiziksel yorgunluk değil, zihinsel yoğunluk ve aşırı strestir. Spor, zihninizin boşalmasına ve farklı şeylere odaklanmanıza yardım ederek enerji seviyenizi düzenler.

Uyku düzeninize dikkat edin

Young happy smiling woman waking up 

Zihninizin ve bedeninizin canlanması için, düzenli uyuyarak enerji depolamanız gerekir. Geceleri en az 7 saat aralıksız uyumaya ve mümkün olabildiğince erken uyanmaya çalışın. Hafta sonlarında ve tatillerde de erken uyuyup erken uyanmayı alışkanlık haline getirin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!