En yakın arkadaşınla doğmak: İkizler toplumun geri kalanından daha uzun yaşıyorlar

İkizler günümüzde birçok araştırmanın konusu olmaya devam ederken, yaşam süreleri ile ilgili yapılan bir araştırma oldukça ilgi çekeceğe benziyor. Analizlerin sonuçlarına göre, ikiz olarak doğan insanlar tek olarak doğan kadın ve erkeklerden daha uzun yaşıyorlar.

ikizler
Yapılan bir araştırma, ikizlerin toplumun geri kalanına göre daha uzun bir yaşam sürdüğünü söylüyor.

Post doktora araştırmalarını sürdüren David Sharrow, tek yumurta ikizlerinin çift yumurta ikizlerine kıyasla doğum esansında daha sağlıklı olarak dünyaya geldiklerini söylüyor. Toplumda çift yumurta ikizlerine tek yumurta ikizlerinden daha sık rastlansa da, ortaya çıkan araştırma sonuçları bir hayli şaşırtıcı. Durum böyle olunca, tek yumurta ikizlerini sağlık bakımından daha şanslı bireyler olarak tanımlamak mümkün.

Araştırmalara göre ikizler daha uzun yaşıyorlar

Bu sonuçlara ulaşmak için yıllar öncesinde çalışmalar yapan Danish Twin Registry adlı kayıt kurumu, Danimarka’da 1870 ve 1900 yılları arasında doğan aynı cinsiyete sahip 2,932 tek yumurta ikizini incelemeye almış ve yaşam süreleri ile toplumun geri kalanı arasında bir karşılaştırma yapmış.

Sonuçlara göre erkeklerde, 40 yaşında iken tek olarak dünyaya gelmiş erkelerin yüzde 84’ü hayattayken, ikize sahip olanların yüzde 90’ı hala hayatta kalarak yüzde 6 oranla farkı kanıtlamış. Kadınlarda ise, 60 yaşlarında gözlemlenen ikizler ve toplumun geri kalanı arasında yüzde 10’luk bir oranla ikiz olarak doğmuş insanların daha sağlıklı oldukları görülmüş.

Araştırmacılara göre sonuçların böyle çıkmasının ikizlerin içinde bulundukları sosyal çevreyle de alakalı olabilir. İyi bir evlilik hayatı, arkadaşlar, sevecen bir aile ve kardeşler arası ilişki de ikizlerin sağlıklarını olumlu yönde etkileyebilir ve yaşam sürelerini uzatabilir.

İkizlerin uzun yaşamalarının sebebi ne?

Durumun sadece genetik değil, aynı zamanda sosyal ilişkilerin yaşam kalitesine olumlu etki edebileceğini vurgulayan Sharrow, bu sebeple ikizlerin toplumun geri kalanına göre daha şanslı olduklarını vurguluyor. Dünyaya bir kardeşle ve özellikle sizinle tıpatıp aynı biriyle gelmiş olmanızın sizi daha sosyal ve iletişime açık hale getirdiği bilinen bir gerçek. Bu sebeple hem kardeşi hem de geliştirdiği sosyal yönü sayesinde arkadaşları kötü zamanlarda onlarla birlikte olurken, yaşam boyu ikizlerle beraber olan insanların onları duygusal ve zihinsel olarak destekleyerek yaşam ömürlerini uzatabilecekleri düşünülüyor.

İstatiksel çalışan Sharrow ve yardımcısı James Anderson, inceledikleri ikizlerin sağlık durumlarına, geçirdikleri kazalara ve yaşlanma süreçlerine yakından dikkat ediyorlar. Ölüm sebeplerini bu maddelere göre gruplarken kadın ikizlerin yaşam sürelerinin erkeklerden daha kısa olduğunu ve sebebinin orta yaş sonrası yakalandıkları hastalıklar olduğunu söylüyorlar. Genel orana bakınca kümülatif bir etki yaratan oranlar sonucunda ikiz olarak doğan erkeklerin daha uzun yaşadıklarını belirtiyorlar. Hastalıklara yakalanma yaşları daha geç olan erkekler, toplumun geri kalanından çok daha şanslı.

İlgili yazı: İkiz kardeşlerinde kansere rastlanan bireyler yüksek risk altındalar

Erkek tek yumurta ikizlerinin, çift yumurta ikizlerinden uzun yaşamalarının sırrı ise tek yumurta ikizlerinin çift yumurta ikizlerinden daha kuvvetli bir kardeşler arası ilişkiye sahip olduklarının kanıtlanmış olması. ‘Sizinle tıpatıp aynı olan ve sizi kollayan birinin varlığından haberdar olmanız bile size kendinizi daha iyi hissettirir. Araştırmalara göre sosyal etkileşimler ve aile bağları araştırmaların sonucunu etkileyen en önemli etmenler. Herkes bir ikize, hatta kardeşe sahip olmayabilir. Fakat sosyal yönü kuvvetli ve aile bağlarına önem veren insanların uzun bir ömre sahip olmaması için sağlık problemlerinden başka bir sebep yok gibi görünüyor.’ diyor Sharrow.

Kaynak:

Sciencedaily.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!