İkiz kardeşlerinde kansere rastlanan bireyler yüksek risk altındalar

ikiz kardeşlerde kanser

Yakın zamanda yapılan ve ikiz kardeşler arasındaki genetik benzerlikleri kapsayan araştırmaya göre, ikiz kardeşlerden birinin kansere yakalanması diğer kardeşi de yüksek risk grubuna sokuyor. Bu durum 23 kanser tipi için geçerli.

Meme, prostat ve kolon kanserlerine dikkat

Son derece sık rastlanan meme ve prostat kanserinin yanı sıra, görülme sıklığı oldukça az olan melanoma, yumurtalık kanseri, pankreas kanseri ve testis kanseri gibi kanser türleri yukarıda bahsi geçen 23 kanser türünden bazıları.

Harvard ve Helsinki Üniversitesi’nin ortak yürüttüğü bu kapsamlı araştırmaya göre, ikiz kardeşinde kansere rastlanan bireylerde -kanser türü farklı olsa bile- hastalık görülme riski dramatik şekilde artıyor. Meme, prostat ve kolon kanserlerinde söz konusu ailesel risklerin 5-6 kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

Danimarka, Norveç, İsveç ve Finlandiya’da yaşayan 200 binden fazla ikiz kardeşin katıldığı araştırmada katılımcıların yaş ortalaması 32 olarak kaydediliyor. Deney kapsamında bilim insanları farklı yaş ve fiziksel özelliklere sahip tek ve çift yumurta ikizlerinin kanser yatkınlıklarını ve genetik benzerliklerini araştırdılar. Bu araştırmanın sonucuna göre 200 bin ikiz katılımcıdan 3316’sı hayatından en az bir defa kanserle savaşmış. Tek yumurta ikizlerinde, kardeşleriyle aynı kanser türüne yakalanma oranı %38 olarak kaydedilirken, çift yumurta ikizlerinde bu oran %26’lara düştüğü belirtiliyor.

Genlerin yarattığı risk %33

Araştırmanın bir diğer çarpıcı sonucu ise, tüm kanser vakalarının toplam %33’lük bir kısmının genetik kökenli olması; yani ailedeki kanser yatkınlığına dayandırılabileceği. Hatta bazı kanser türlerinin genetik görülme oranı da şöyle sıralanıyor:

Melanoma / cilt kanseri (%58), prostat kanseri (%57), non-melanom cilt kanseri (%43), yumurtalık kanseri (%39), böbrek kanseri (%38), meme kanseri (%31), ve rahim kanseri (%27).

 

 

Kaynak:

http://news.harvard.edu/

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!