En iyi Kore filmleri: Eskiler, yeniler, çok izlenenler ve yüksek puanlılar

Sinema tutkunları için en iyi Kore filmleri ayrı bir yere sahiptir. Çünkü Kore sineması, kendine has tarzı ve şaşırtan sonlarla daima dikkat çeker. Özellikle son yıllarda farklı bir yükselişte olduğunu da mutlaka belirtmek gerek. Her geçen yıl daha iyi filmlerle karşımıza çıkan bu özel alana, daha yakından bakalım istedik. Eğer siz de Kore filmlerinin benzersiz tarzını seviyor ve en iyi Kore filmleri hangileri merak ediyorsanız, Kore sinemasının komedi, dram, aksiyon kategorilerindeki en iyi örneklerini yazımızda bulabilirsiniz. İşte en iyi Kore filmleri:

En iyi Kore filmleri

Kore filmlerinde aksiyon ve dram, genelde eksik olmayan bir öge. Ama daha fazlası da mevcut. İşte en iyi Kore filmleri:

The Glory (IMDb: 8.1)

The Glory | Official Trailer | Netflix [ENG SUB]

İntikam ve adalet arayışını konu alan The Glory, dram ve gerilim türlerini seviyorsanız oldukça etkileyici bir seçenek. Film, Lise yıllarında yaşadığı zorbalığın intikamını almak isteyen bir kadının, yıllar sonra geri dönerek planını devreye sokmasını anlatıyor. Geçmişin yaraları ve hesaplaşmaların derinlemesine işlendiği bu filmi bir solukta bitireceksiniz.

Tune in For Love (IMDb: 7.1)

Tune in for Love | Official Trailer | Netflix [ENG SUB]

Kadere inanır mısınız? Peki ya gerçek aşka? En iyi Kore romantik filmlerinden biri olan Tune in For Love, zamana meydan okuyan bir aşk hikayesini ve tüm engellere rağmen kavuşmak için her şeyi yapan iki gencin çabasını anlatıyor. Aşkın gücünü ve kaderin cilvesini anlatan sıcacık bir film.

Sweet & Sour (IMDb: 6.6)

Sweet & Sour | Official Trailer | Netflix

Romantik komedi türündeki filmleri ve Kore yapımlarını seviyorsanız, Sweet & Sour tam size göre bir yapım olabilir. Bir yandan gerçek hayatın getirdiği zorluklara göğüs geren, bir yandan da aşklarına sahip çıkmaya çalışan bu çiftin sıcacık hikayesini çok seveceksiniz.

Forgetten (IMDb: 7.4)

FORGOTTEN 2017 Korean Movie Trailer (Türkçe altyazılı fragman)

En iyi Kore filmlerinden biri olan Forgetten, dram sevenler için harika bir seçim olabilir. Kaçırılan kardeşinin hiçbir şey hatırlamaması üzerine harekete geçen bir genç, kaçırılmanın ardındaki gerçeği bulmaya çalışır. Sürükleyici bu film, sizi ekran karşısına kilitlemeyi başaracak.

20th Century Girl (IMDb: 7.3)

20th Century Girl | Official Trailer | Netflix [ENG SUB]

Altın kalpli bir genç, en iyi arkadaşına iyilik yapmak için popüler bir sınıf arkadaşını yakından takip etmeye başlar ve işler karışır. Beklenmeyen bir aşk doğar ve gencin kalbi, aklı karmakarışık bir hal alır. Dram türündeki bu Kore filmini çok seveceğinizden emin olabilirsiniz.

Along with the Gods: The Two Worlds (IMDb: 7.2)

Along With the Gods: The Two Worlds Trailer #2 (2017) | Movieclips Indie

Paralel evrende sizce neler oluyordur? Kahramanca ölen biri, ahirette nelerle karşılaşır? Cehennem var mıdır? En sevilen Kore yapımlarından biri olan Along with the Gods: The Two Worlds, kahraman bir itfaiye görevlisinin ölüp, cehennemin farklı seviyelerinde geçirdiği yolculuğu anlatıyor.

Old Boy (IMDb: 8.4)

Oldboy (2005) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Konu Güney Kore filmleri olur da Old Boy’a yer vermeden olur mu? 2003 yapımı ve dilimize “İhtiyar Delikanlı” olarak çevrilmiş filmde bir intikam hikayesi anlatılıyor. Bir sabah kendisini bir otel odasında bulunan karakter, burada 15 yıl boyunca kimseyi görmeden tutsak edilir. Sadece odasındaki TV ile dünyadan haberdar olan adam, eşinin öldürüldüğü haberini alır. 15 yılın ardından odadan kurtulur ve karısının katillerini bulup intikam almak üzere işe koyulur… Yönetmen koltuğunda ise sevilen yönetmen Chan-wook Park’ın oturduğunu unutmadan söyleyelim.

A Moment to Remember (IMDb: 8.2)

A Moment To Remember Trailer

A Moment to Remember, en çok izlenen Kore filmlerinden biri. Filmde, aslında evli bir erkek olan Su-Kin, patronuyla bir ilişki yaşamakta ve onunla birlikte uzaklara kaçma planları yapmakta. Birlikte yurt dışına kaçacakları gün ise patronu tarafından istasyonda ekilir. Bu durum Su-Jin’e ve ailesine büyük zararlar verirken beraberinde de pek çok kötü olay getirir…

The Hanmaiden (IMDb: 8.1)

The Handmaiden – Official Trailer

Yine şahane bir Chan-wook Park filmi! Dilimize Hizmetçi olarak çevrilen film, 1930’lu yıllarda geçen bir hikayeye odaklanıyor. Buna göre kendisini, Leydi Hideko adındaki bir leydiye kont olarak tanıtan ama aslında dolandırıcı olan bir adamın hikayesine tanık oluyoruz. Filmin erotik sahneleri sebebiyle de çok konuşulduğunu belirtelim.

Memories of Murder (IMDb: 8.1)

MEMORIES OF MURDER Trailer

Ülkemizde Cinayet Günlüğü adıyla yayınlanan filmin yönetmen konluğunda ünlü Koreli yönetmen Bong Joon Ho oturuyor. Ve Cinayet Günlüğü, kesinlikle en iyi Kore filmlerinden biri. Gerçek bir hikayeyi beyaz perdeye aktardığı için dikkat çeken filmde, Güney Kore’de 1986-1991 yılları arasında işlenen bir dizi cinayet anlatılır. Başrollerde ise yine sevilen oyuncular Song Kang-Ho ve Kim Sang-kyung yer alıyor.

Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring (IMDb: 8.0)

Spring, summer, fall, winter — and spring (Trailer)

2003 yapımı olan Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring, klasikleşmiş ve büyük beğeni toplayan Kore filmlerinden biridir. Dram türündeki filmin hikayesi, tabiat harikası bir gölün ortasındaki yüzen bir ev, yaşlı bir rahip ve ona eşlik eden küçük rahip adayının çevresinde döner. Yaşlı rahip, çocuğa nasıl rahip olunacağını bilgelikle öğretir. Bu şekilde mevsimler geçer gider ve çocuk büyür. Artık öğrendiklerini hayata yansıtma zamanıdır…

Bin-Jip (IMDb: 8.0)

Bin-Jip – International Trailer

En iyi Kore filmleri arasında gösterilen ve dilimize Boş Ev adıyla çevrilen filmde, tatile giden insanların evlerini kullanmanın karşılığını, bozulan ev aletlerini onararak ödeyen bir adamın hikayesi anlatılır. 2004 yapımı olan Boş Ev de yine soluksuz izleyeceğiniz ilginç filmlerden.

The Way Home (IMDb: 7.9)

Film Trailer: Jibeuro – Jiburu – The Way Home – 2002

En iyi Kore dram filmleri arasında gösterilen film, yazın köyde anneannesinin yanında durması gereken şımarık bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Çocuğun anneannesine yapmadığı kalmazken, anneannesi onu mutlu etmek için her şeyi yapar. Burada yaşanan dram dolu anlar ise izleyenlerin içine işleyecek cinsten…

Mother (IMDb: 7.8)

Mother Official HD Trailer – From the Director of THE HOST

En iyi Kore filmleri listemizin sonuna yaklaşırken yine şahane bir önerimiz var. Mother, oğluyla tek yaşayan bir annenin hikayesine odaklanır. Kadının oğlu 28 yaşında, çekingen bir gençtir ve korkunç bir cinayetin ardından baş şüpheli olarak görülür. Aleyhinde gerçek kanıtlar olmasa da polis onunla ilgili yersiz kuşkuya kapılır ve dosyayı kapamak için sabırsızlanır…

The Man From Nowhere (IMDb: 7.8)

The Man From Nowhere Trailer – Official US Trailer [HD] starring Won Bin

Gerçek bir başyapıtla daha karşınızdayız. Yönetmen koltuğunda Jeong-beom Lee’nin bulunduğu filmde, Tae-sik adında genç bir erkeği etkilemeye çalışan So Mi’nin annesi uyuşturucu batağındadır ve bir gün uyuşturucu mafyası tarafından öldürülür. So Mi ise organ kaçakçıları tarafından kaçırılır. Tae-sik ise So Mi’yi organ kaçakçılarının elinden kurtarmak için büyük bir mücadeleye girişecektir…

I Saw the Devil (IMDb: 7.8)

I Saw The Devil (2010) Official Trailer – Magnolia Selects

2010 yapımı I Saw the Devil (Şeytanı Gördüm), Kore’de yaş sınırlamasıyla neredeyse yasaklanan bir Kore filmidir. Filmin hikayesi, kurbanlarını zevk için öldüren bir psikopatla, gizli bir ajan arasındaki kedi-fare oyununu konu alır. Şeytani zekasıyla korkunç cinayetler işleyen seri katil Kyung-chul’u polis bir türlü yakalayamaz. Ancak, emekli bir polisin kızı öldürüldüğünde, kızın nişanlısı gizli ajan Dae-hoon, katili bulup cezalandırmaya karar verir. İntikamı ise oldukça kanlı olacaktır…

Always (IMDb: 7.8)

Always 2011 Korean Movie Trailer with English Subtitle (Watch Online from Description)

2011 yapımı Always dilimize “Sadece Sen” olarak çevrilen bir Kore filmi. Hikayede eski boksör Cheol Min, yaşadığı sakatlanma nedeniyle boks hayatına veda eder. Jung-Hwa ise gözleri görmeyen başarılı bir kadındır. Cheol Min sakatlığının ardından bir bilet gişesinde işe girer. İkilinin yolları, bir gün kesişir. Dram ve romantizmi bir arada izleyeceğiniz bu harika filmi mutlaka izlemeniz gerekenler arasına eklemenizi öneririz.

Train To Busan (IMDb: 7.5)

Train to Busan Official Trailer #1 (2016) Yoo Gong Korean Zombie Movie HD

En çok izlenen Kore filmleri listemizdeki bu film, Busan bölgesindeki bir zombi saldırısı sırasında, bir trenin içerisinde mahsur kalan insanların hikayesini konu alır. Ancak klasik zombi filmlerinden bir hayli farklı olduğunu da belirtelim. Dilimize Zombi Ekspresi adıyla çevrilen bu aksiyon türündeki filmi, izlemediyseniz mutlaka bir şans verin deriz.

Burning (IMDb: 7.5)

BURNING (2018) Official US Trailer | Steven Yeun Movie

En iyi Kore filmleri listemizin bir diğer önerisi Burning. Türkçeye Şüphe adıyla çevrilen bu şahane filmde Jong-su adındaki ana karakter, yazarlıkla uğraşırken bir yandan da kuryelik yapmaktadır. Yine kuryelik yaptığı bir gün eski komşusu Haemi ile karşılaşır ve ikili yeniden görüşmeye başlar. Haemi bu sırada hayal ettiği Afrika seyahatine gitmektedir. Kedisini ise Jong-su’ya emanet eder. Seyahatten döndükten sonra, birlikte geldiği Ben isimli adam herkesin hayatını sonsuza kadar değiştirecektir…

The Thirst (IMDb: 7.2)

Thirst Official Trailer #1 (Red Band) – Eriq Ebouaney Movie (2009) HD

En iyi Kore aşk filmleri arayanlar buraya! Romantik, korku ve dram türlerini bir arada sunan film, aslında bir Emile Zola eserinden uyarlanmıştır. Konusu ise Emmanuel Virus (EV) adı verilen ölümcül bir virüsün yok edilebilmesi için gönüllü bir rahibe olan Sang-hyun’un hikayesine dayanır. Soluksuz izleyeceğiniz filmin başrollerinde Kore sinemasının en sevilen oyuncularından olan Sang Kang-Ho, Ha-kyun Shin ve Kim Ok-bin gibi isimler yer almakta…

The Call (IMDb: 7.1)

The Call | Official Trailer | Netflix

Telefon, 2020 yılı tarihli, orijinal Netflix yapımı bir film. Kısa zamanda büyük beğeni toplayan film, şimdiden adını en iyi Kore korku filmleri arasına adını yazdırdı. Hikayede bir seri katilin 20 yıl gelecekte yaşayan bir kadınla iletişim kurduğunu görürüz. Seri katil yaşamını o kadar değiştirmek ister ki gelecekteki kadının hayatıyla oynar…

Snowpiercer (IMDb: 7.1)

Snowpiercer TRAILER (2013) – Chris Evans Movie HD

2013 yapımı bir Kore filmi olan Snowpiercer’ın hikayesinde, geçmişte küresel ısınma ile mücadele için atmosferin içine kimyasal madde bırakılır ama bu, bir felakete yol açarak dünyanın tamamen dondurucu bir soğukla ve buzla kaplanmasına neden olur. Bugüne gelindiğinde, yani 2031 yılında ise geride kalan az sayıdaki insan “Snowpiercer” adı verilen bir trende yaşamak zorunda kalmıştır. Tren yıllardır, aynı hattı dünyayı turlamaktadır. Trendeki insanlar bir sürü şeyin yanında bir de sınıf mücadelesi vermektedir…

The Roundup (IMDb: 7.0)

THE ROUNDUP | Official Trailer(Eng Sub)

2022 Kore filmlerinden biri olan The Roundup’un hikayesinde, MA Seok-do, bir şüpheliyi iade etmek için yabancı bir ülkeye gider ancak kısa bir süre içinde ek cinayet vakaları da keşfeder. Bunlardan biri birkaç yıldır turistlere karşı suç işleyen bir katildir. Dedektif MA’nın bu eşi benzeri görülmemiş suçluyu yakalamak için elinden gelenin fazlasını yapması gerekecektir…

The Killer: A Girl Who Deserves To Die (IMDb: 6.6)

The Killer: A Girl Who Deserves To Die (2022) 더 킬러: 죽어도 되는 아이 – Movie Trailer – Far East Films

Yeni Kore filmlerinden biri olan 2022 tarihli The Killer: A Girl Who Deserves To Die, eskiden profesyonel bir katil olan, şimdilerde ise sakin bir hayat yaşamaya çalışan Bang Ui Gang’ın hikayesini konu alır. Ancak Bang Ui Gang’ın bu hayali uzun sürmez ve liseye giden bir kızı korumak için şiddet uygulaması sonucu işlemediği bir suçla suçlanır. Filmin, Bang Jin Ho’nun aynı adlı romanından uyarlandığını da belirtelim.

En iyi Kore komedi filmleri

Kore sinemasında genelde hayatın değişmez duyguları olan aksiyonu, dramı ve komediyi bir arada izleriz. Belki de bu türü, diğerlerinden ayıran ve özel kılan da bu özelliğidir. İşte duygularınızı karıştıracak nitelikte ve içlerinde komedi de barındıran en iyi Kore filmlerinden bazıları.

Parasite (IMDb: 8.6)

Parasite – Official Trailer (2019) Bong Joon Ho Film

Parazit, yeni sayılabilecek bir Güney Kore filmi; çünkü 2019 yılında gösterime girdi. Aslında türü için direkt olarak komedi demek imkansız. Bu anlamda bakıldığında Kore sinemasında genellikle dram, komedi gibi unsurların bir arada verildiğini unutmamak gerek… Filmin hikayesi, yoksul bir hayat süren Kim ailesinin, son derece zengin Park ailesi ile arasındaki ilginç hikayeye odaklanıyor. Kimliklerini saklayarak Park ailesinin evine yerleşen Kim ailesinin başına bir dizi olay gelir ve tüm bunlar dram, komedi, gerilimle birlikte izleyiciye verilir… Bir Bong Koon Ho filmi olan Parazit’in Güney Kore sineması için bir ilk olan “Yabancı Dilde En İyi Film Oscar”ını kazandığını da hatırlatalım.

My Sassy Girl (IMDb: 8.1)

My Sassy Girl – OFFICIAL TRAILER – Jun Ji-hyun Korean Rom-Com – Sentimental

Bildiğiniz gibi romantik komedi, Güney Kore sinemasının büyük bölümünü oluşturuyor. İşte dilimize Hırçın Sevgilim olarak çevrilen bu film de Kore filmleri romantik komedi dendiğinde ilk akla gelenlerden. Filmin hikayesinde bindiği trende kör ve sarhoş bir kıza aşık olan Kyun-woo adında bir adamın hikayesi anlatılıyor. Karakter, trenden düşme tehlikesi yaşayan kadına yardımcı oluyor ve film boyunca da yanında kalarak ona destek olmaya çalışıyor…

Castaway on the Moon (IMDb: 8.0)

Castaway on the moon – Trailer

Komedi, dram türünde sevilen bir Kore filmi olan Castaway on the Moon’un hikayesinde, Kim adında bir adam kendini Han Nehrinin karanlık, suskun sularına bırakır. Uyandığında kendisini üstü başı kumla kaplanmış, yerde yatar bir halde bulur. Kendini öldürmeyi başaramamış, nehirde bilinmeyen bir adaya sürüklenmiştir. Nehir kenarındaki binalardan birinde ise yıllarca odasından dışarıya çıkmamış genç bir kadın yaşar. Birgün dürbünüyle bakarken adanın üzerindeki bu yalnız adamı fark eder. Merakına öylesine yenik düşer ki onca yıldan sonra odasından dışarı çıkmaya karar verir…

Memories of Matsuko (IMDb: 7.9)

Memories of Matsuko trailer

Dram ve komedi türlerinde Kore sinemasının en iyileri arasında gösterilen bir filmle karşınızdayız. Filmin hikayesi Shou isimli genç kadının hayatına odaklanır. Shou, daha önce hiç görmediği halasının ölümünün ardından, onun eşyalarını toplarken adeta geçmişe yolculuk yapar. Ve halasının gençliğinde yaptığı hataları, ailesiyle ilişkilerini anlamaya çalışır…

I Can Speak (IMDb: 7.5)

I Can Speak Trailer #1 (2017) | Movieclips Indie

Dilimize Konuş Benimle olarak çevrilen bu harika film de en iyi komedi Kore filmleri arasında gösteriliyor. Elbette filmde dram unsurlarının da olduğunu belirtelim. Filmin hikayesinde ise bir kamu kurumunda çalışan genç adamla huysuz ve yaşlı bir kadın arasındaki gelişen sıradışı dostluğu izliyoruz.

Midnight Runners (IMDb: 7.3)

Midnight Runners Trailer #1 (2017) | Movieclips Indie

Geceyarısı Kaçakları aksiyon, komedi, dram ve suçun bir arada olduğu şahane bir film. Kadrosunda ise çok sevilen Koreli oyuncular Park Seo-Joon, Kang Ha-Neul, Sung Dong-il ve Park Ha-Sun yer alıyor. Hikayede polis adayı iki öğrencinin bir kaçırılma olayı sırasında olaya engel olamayışları ve ardından durumu düzeltmek için verdikleri mücadele anlatılmakta.

My Annoying Brother (IMDb: 7.3)

MY ANNOYING BROTHER Official Int'l Teaser Trailer

En iyi Kore filmleri listemizin son önerisi Arıza Kardeşim. Park Shin-hye, Jo Jeong-seok, Kyungsoo Do ve Kim Gang-Hyun gibi sevilen oyuncuları gördüğümüz filmin hikayesi, kardeşinin hapisten kurtulmasına yardımcı olan Judo sporcusu Doo-Young’ın seçmelerden önce kaza geçirmesini ve bununla gelişen komik olayları konu ediniyor.

İlginizi çekebilir: Hayatta kalma filmleri: Soluksuz izleyeceğiniz filmlerle heyecan dolu dakikalara hazır olun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!