En güzel şehir fotoğraflarını çekmek için ipuçları ve İstanbul’da fotoğraf çekilebilecek en iyi yerler

Yüksek zirveler, geniş bozkırlar, alabildiğine uzanan yeşillikler, palmiyeli kumsallar… Dünya üzerinde bazı yerler vardır ki, fotoğrafını kim çekerse çeksin güzel olacakmış hissi verirler. Bu görkemli manzaranın iyi bir fotoğrafını çekmek kolay değildir belki ama yine de kadrajınız az çok bellidir. Yani, en azından bazı kararlar sizin adınıza verilmiştir. Oysa şehir fotoğrafları çekmek isteyen acemi bir fotoğrafçı, hele de o şehre ilk kez gitmişse, nereden başlayacağına bile karar veremeyebilir. En güzel şehir fotoğraflarını çekmek için aslında çok da detaylı bir fotoğrafçılık bilginizin olmasına gerek yok. Fotoğraf çekebileceğiniz bir kamera ve birkaç küçük püf noktasıyla en güzel şehir fotoğraflarını çok da zorlanmadan çekebilirsiniz. 

Uplifers olarak, en güzel şehir fotoğraflarını çekmenize yardımcı olacak uzman ipuçlarını ve İstanbul’da fotoğraf çekilebilecek en iyi yerleri sizler için yazımızda bir araya getirdik. 

Yükseklere çıkın

Nerede olursanız olun, etrafı en iyi göreceğiniz yer şehri ayaklarınızın altına seren bir tepe, kule ya da benzeri bir yükseltidir. Sadece fotoğraf çekmek için değil, aynı zamanda şehri de tanımak ve gizli hazinelere tepeden bakmak için… Çıkmışken fotoğraf da çekecekseniz, gündoğumu ve günbatımı, neredeyse her şehri güzel gösterecek ideal zamanlardır; kameranıza güveniyorsanız şansınızı gece de deneyebilirsiniz.

Turistik otobüslerle keşif turu yapın

Otobüs turlarının genelde tatmin yaratmadığını ve kişisel bir gezi deneyimi olmadığı için pek de tercih edilmediğini biliyoruz; fakat bu sefer amacımız şehrin en turistik ve ilgi çekici yerlerini hızlıca turlayarak potansiyel fotoğraf noktalarını keşfetmek. Elinize fotoğraf makinesini alıp her yerin gelişigüzel fotoğrafını çekmek yerine, makineyi bir süreliğine unutup etrafınıza bakın. Böylece, daha sonra sakin sakin gezmek ve fotoğraflamak isteyeceğiniz yerleri hızlı şekilde saptayabilirsiniz.

Şehre özgü ilginçlikler arayın

Bangkok’ta gece pazarı, Venedik’te gondol, San Francisco’da tramvay, İstanbul’da vapur ve martılar… Bulundukları şehir için oldukça sıradan olabilen bu yerler, aslında şehre ait hoş ve her yerde bulunmayan fotoğraflık kareler oluşturur. Bulunduğunuz şehrin en işlek noktalarından en dipte kalmış sokaklarına kadar tüm ayrıntılarda o şehre ve kültüre özgün öğeleri kadrajınıza alarak harika şehir fotoğrafları ortaya çıkarabilirsiniz.

Sokak sanatının peşine düşün

Pek çok gelişmiş şehir, kendini grafitiler, büyük ölçekli resimler ve bina süslemeleri gibi yollarla ifade eden sokak sanatçılarıyla dolu. Onlar şehirleri gri bir beton yığını olmaktan kurtarıyor, parlak renkleriyle daha çekilir kılıyorlar. Eserlerini bulun ve bulduğunuz yerde kamerayı kullanmaktan çekinmeyin. Bir tavsiye daha: Bir görsel veritabanı oluşturmaya çalışmıyorsanız, bir duvarın dümdüz fotoğrafını çekmek yerine kadraja birilerinin girmesini bekleyin. Böylece hem daha ilginç bir görüntü yakalamış, hem de Google görsellerde bulunamayacak, eşsiz bir fotoğraf çekmiş olursunuz.

Hava durumuna göre plan yapın

Londra’nın yağmurlu ve puslu havasıyla ünlü olması gibi, kimi şehirlerde iklim o şehrin karakterinin bir parçasını oluşturur. Bu durumda hava durumunun yaratabileceği muhteşem atmosferden faydalanabilirsiniz. Tabii fotoğraf makinesine su kaçırmamaya dikkat ederek! 🙂 Karlı, yağmurlu, kapalı ya da sisli bir güne burun kıvırmayın, ondan faydalanmaya bakın. Çektiğiniz bazı fotoğrafların aydınlık bir günde olduklarından çok daha gizemli ve sanatsal olduğunu fark edeceksiniz.

Siyah-beyaz çekimlere bir şans verin

Çektiğimiz her fotoğrafta, şehri olduğu gibi gösterme amacı taşımıyoruz. Dolayısıyla renkler ne kadar çekici olsa da, zaman zaman sadece siyah beyaz fotoğraflar çekmek karşıtlıkları vurgulamak açısından iyi bir fikirdir. Hele de mekanınız, New York’un Wall Street bölgesi gibi soğuk ve renksiz bir yerse, ruh halini en iyi yansıtan çekim tekniği bu olacaktır.

İstanbul’da fotoğraf çekilebilecek en iyi yerler

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, zengin kültürü ve çeşitliliğiyle en iyi şehir fotoğraflarını çekebileceğiniz şehirlerden biri. Hafta sonu için henüz plan yapmadıysanız, fotoğraf makinenizi ya da telefonunuzu elinize alıp sizin için hazırladığımız bu harika fotoğraf noktalarını ziyaret edebilirsiniz:

Çiçek Pasajı, Beyoğlu

Galata Kulesi, Beyoğlu

İstiklal Caddesi, Beyoğlu

Yıldız Parkı, Beşiktaş

Ortaköy Meydanı, Beşiktaş

Bahariye Caddesi, Kadıköy

Moda Sahili, Kadıköy

Adalar

Karaköy sokakları, Karaköy

Fotoğraf: Pursuit of Art

Galata Köprüsü, Karaköy

Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet

Fener ve Balat sokakları, Fatih

İlginizi çekebilir: En çok tercih edilen fotoğraf düzenleme uygulamaları

Kaynaklar: Travelettes, Lifewire

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!