En doğal kişisel bakım: Cilde iyi gelen 3 yaz meyvesi

Kışın kalın kazakların, pantolonların altında sakladığımız cildimiz yazın en güzel giysimiz haline geliyor. Koruyucu, nemlendirici, bronzlaştırıcı ya da kırışık önleyici birçok krem veya ürünle cildimizi dışardan beslemeye çalışıyoruz. Ama onun için yapabilecekleriniz sadece bunlarla sınırlı değil, yediklerinizle cildinizi içerden de besleyebilirsiniz.

Cilt sağlığı için A, C, E ve B kompleks vitaminlerinden ve minerallerden zengin, Omega 3 yağ asitlerini içeren bir beslenme programı çok büyük önem taşıyor. Tabi yeterli sıvıyı almak da çok önemli. Daha nemli ve canlı bir cilt için gün içinde en az 2 – 2,5 litre su içmeye özen gösterin.

Örneğin bu yazının konusu olan meyveler, cilt sağlığı için çok önemli vitamin ve antioksidanlar içerirler. İşte yaz aylarında sağlıklı bir cilt için tüketmeniz gereken 3 meyve: 

Nektarin
Nektarin yaz aylarında cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur.

Şeftalinin tüysüz kardeşi nektarin, yaz aylarının en sevilen meyvelerinden. İçerdiği faydalı bileşenlerle yaz aylarında güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korumaya yardımcı olur. Likopen, lutein gibi antioksidan bileşenler içerir. Ayrıca içerdiği A,E ve C gibi antioksidan özellik gösteren vitaminler sayesinde inflamasyonu kontrol altına almayı kolaylaştırır ve cilt için zararlı serbest radikallerin oluşumunu önler. 

Nasıl tüketelim?

1 küçük nektarini 1 porsiyon meyve gibi düşünerek tüketebilirsiniz. Nektarine en çok yoğurt yakışıyor. Ara öğünde yoğurt, tarçın ve E vitamininden zengin bademle birleştirerek tüketebilirsiniz. Bu keyifli ara öğün hem size hem de cildinize iyi gelecek.

Kiraz
Koyu renkteki (bordo) kirazlar melatonin açısından daha zengindir.

Kiraz, vücudumuzda şişliğin azalmasına yardımcı olan ve inflamasyonu önleyen, melatonin ve antosiyanin adlı iki bileşen içerir. Melatonin özellikle güneşin UV ışınlarına karşı koruyucu etki gösterir ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Özellikle ekşi, mayhoş tadı olan bordo renkli kirazlar melatonin açısından daha zengindirler.

Nasıl tüketelim?

1 porsiyon kiraz, ortalama 12-15 adettir. Eğer benim gibi kirazı çok seven ve sadece ara öğünle yetinemeyenlerdenseniz, ana öğün olarak 2 porsiyon kiraz, 1-2 dilim peynir ve galeta olarak da tüketebilirsiniz.

Karpuz
Karpuz, cilt hücrelerini koruyan likopen içerir.

Karpuz su oranı en yüksek meyvelerden biridir, ortalama %90-91’i sudur. Su içeriğinin yanı sıra içerdiği likopen adlı antioksidanla da cilde fayda sağlar. Likopen cilt hücrelerini korur, cildin daha sıkı, pürüzsüz ve nemli olmasına yardımcı olur.

Nasıl tüketelim?

Karpuz su oranı çok yüksek bir meyve olmasına rağmen genelde porsiyon kontrolü en zor sağlanan meyvelerden biridir. 200 gram karpuzu 1 porsiyon meyve gibi düşünebilirsiniz, gram olarak hesaplamak zor geliyorsa pratik olarak 2 parmak kalınlığında ay şeklinde 1 dilimi 1 porsiyon gibi hesaplayabilirsiniz. Ara öğünde 1 porsiyon, ana öğünde ise yanında peynir ve ekmek ile 2 porsiyon tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 3 diyet efsanesiyle ilgili bilmeniz gereken doğrular

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Dilara Koçak İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı
1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. ... Devam