Elemental beslenme: Toprak, her şeyi tutar

Yaratılış sembolizmlerinde insanın çamurdan yapıldığı söylenir. Çamur? Su ve toprak. Toprak, bütün elementleri sembolize eder. Su, akışkanları, kanı, sıvıları temsil eder. Toprak yeryüzüyle ilgilidir. Dünyasaldır, yaşamın üzerinde inşa edildiği yerdir. Ayrıca tohumlar da buraya ekilir. Bu dünya ile ilgili olduğu için, bu dünyanın elementleri tekrar bu dünyaya geri döner. Dünya, kendi manyetik alanı içinde ilerler. Elektrik ve manyetik özelliklere göre kozmos ile alışverişini yapar. Kozmostan gelenler süzülür, dünyaya gelir. Biz de buna yaşam deriz.

Geçmiş dönem insanlarından günümüze kalan şeylerin arasında en bilinenleri çömlekler ve kilden, topraktan yapılmış ekipmanlardır herhalde. Toprak diğer elementleri içinde tutar. Kap oluşturur. Bedenin kendisi de kaptır. İçinde bir şeyleri tutar. Farklı bedenlerle arasındaki bağları tutar. Kendine göre saklar ve geliştirir.

Toprak, şekil verildiğinde kalıcılığı olan bir elementtir. Ona şekli veren iradedir. Dikkattir, harekettir. Hareketin kaynağı ateştir. Ancak ateş tek başına iş göremez çünkü bu seviyede toprağa ihtiyacı vardır. Toprağı buldunuz, ancak su olmadan da şekil veremezsiniz. Şekli verdiniz kalıcı olması için ateşte pişirmeniz gerekir. İçindeki fazla su çıkar ve su ile verdiğiniz son şekli tutan yine topraktır.

Bu süreç ile hazırladığımız toprak kabımız artık kullanımını bekler. İçine günlük ihtiyacımızı koyarız. Soğanımızı, biberimizi, domatesimizi koyarız. Sonra? Su ekleriz, sonra da biraz baharat. Baharat toprakla ilişkilidir, Çin tıbbında da metal ile ilgilidir.
Toprak bizden sürekli bakım ister. Bakmazsak ektiğimiz tohumlar yetişmez. Yetişse de başka otlarda çıkar arada ve sadece o tohum için verdiğimiz suya ortak olurlar. Bir süre sonra bakarız ki bizim için faydalı olan bitkinin etrafını yabani otlar çevirmiş ve ışığı kesiyor.

Kendi toprağımız da bizden bakım ister. Bedene nasıl bakacağız? Fiziksel bedenimiz farklı seviyelerdeki bedenlerin en kaba halidir. Diğer bedenlerimiz de bakım ister ancak bunu göremeyiz, bilemeyiz. Yemek yemek fiziksel bedeni beslediği kadar, eterik bedeni ve astral bedeni de besleyebilir. Ancak otomatik/mekanik yemek yerseniz bu bedenlerin ihtiyacı olan elementleri alamayabilirsiniz. Ne demek otomatik mekanik yemek yemek?

Şu anda ismini bilemediğimiz birçok diyeti uygulasak da fizik bedenin dışındaki bedenleri beslemek için “şuur” gerekir. O zaman şuurlu hareket etmemiz gerektiğini anlıyoruz, değil mi? Buna evet cevabını verelim ve şuurlu hareketin ne olduğuna dair örnekler vermeye çalışalım.

Yardım etmek belli bir seviyede ışık üretir. Bildiğimiz anlamda yoga yapmak, doğa yürüyüşleri, meditasyonlar şuurlu hareketlere girebilir. Her şey iyi toprağın üzerine kurulan evde olur. Sağlam toprak için de uygun beslenmeli ve bedenlerimize “iyi” bakmalıyız. Toprak elementi olarak kök besinleri bu kategoriye alabiliriz. Toprağın fazla olması da eksik olması da bizler için gözlenebilir bir sorunsaldır. İlk koşul kendimizi gözlemekten ve nasıl yaşadığımızı anlamaktan geçer. Varlığın gerçek beslenmesi budur.

Bir sonraki yazımızda elementlerle beslenme serimizin sonuna gelmiş olacağız. Son elementimizde “Metal”.

İlginizi çekebilir: Elemental beslenme 4: Havadan gelen

Avni Onur Sevinç
Gelişimimize uygun ekolojiyi inşa etmek için çalışan bir Doğa. Doğa, aynı zamanda arkadaşlarını da arar. Bu temiz ekolojide olmak ister misin?