Ekolojik tatil nedir ve ekolojik tatil rotaları

Çevreye olan bilincin artması ve doğa ile baş başa kalma isteği, yeni tatil anlayışlarının da ortaya çıkışına zemin hazırladı. Özellikle tatilde doğayla daha fazla iç içe olmak isteyenler için son yıllarda dünyada ve Türkiye’de popüler hale gelen ekolojik tatil, konsepti ile daha fazla kabul görüyor. Siz de doğayla iç içe ve doğaya zarar vermeden bir tatil yapmayı arzuluyorsanız Muğla otel rezervasyon seçeneklerinden ekolojik tatil sunan işletmeleri tercih edebilirsiniz.

Ekolojik tatil nedir?

Ekolojik tatil ya da çevre dostu tatil sürdürülebilirliği esas alan bir tatil türü olarak öne çıkıyor. Çevre dostu bir konaklama imkanı sunan ekolojik tatilde, tüm otel bileşenleri doğada çözünebilen ürünlerden üretiliyor. Ayrıca otelin enerji sisteminin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladığı işletmeler de mevcut.

Ekolojik tatilin bir diğer yönü de ziyaretçilerin doğayla mümkün olduğunca iç içe olması. Örneğin ekolojik tatil imkanı sunan konaklama noktaları sizlere bahçesinden sebze ve meyve toplama şansı sunuyor. Ayrıca çiftlik hayvanlarından toplanan yumurta, süt ve balı kullanarak ürün yapılmasını da imkan veriyor.

Kaz Dağları, Ege ve Akdeniz kıyılarının el değmemiş plajları ve Kapadokya’nın eşsiz manzaraları gibi destinasyonlar, çevre bilincine sahip gezginlere Türkiye’nin doğal güzelliklerini sürdürülebilir bir şekilde deneyimleme fırsatı sunuyor. Bu sayede bu noktalarda ilgili bölgenin sahip olduğu doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca otellerin düzenlediği trekking gibi aktivitelere katılarak bölgenin doğası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aral Tatil Çiftliği / Bozcaada

Türkiye’nin ünlü ekolojik tatil merkezlerinden biri olan Aral Tatil Çiftliği, Çanakkale’nin ünlü merkezi olan Bozcaada’da yer alıyor. Huzuru doğada arayanların adresi olan Aral Tatil Çiftliği, ekolojik bir tatil için size sayısız imkan sunuyor. Büyük bir çiftlik olarak inşa edilen Aral Tatil Çiftliği, rustik bir görünüme sahip. Ayrıca çiftliğin içinde bulunan üzüm bağlarında ve zeytinliklerde ürün toplayabilir, zeytinyağı organik üretimde rol alabilirsiniz.

Konuklar doğrudan çiftlikten gelen taze, organik ürünlerin tadını çıkarabilir, tarımsal faaliyetlere katılabilir veya sadece sakin manzarada dinlenebilirler. Siz de Aral Çiftliğini ve çevredeki diğer ekolojik tatil rotalarını keşfetmek istiyorsanız Bozcaada otelleri seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Dalya Life / Göcek

Göcek’in bağrında yer alan Dalya Life, ekolojik tatili lüks bir dokunuşla farklılaştırıyor. Yemyeşil bahçelerle çevrili ve büyüleyici Göcek Koyu’na yakın olan bu butik otel, günlük hayatın koşuşturmacasından sakinlik ve huzura bir kapı aralıyor.

Dalya Life ekolojik tatilin bir parçası olan bahçe ve bostan imkanı da sunuyor. Konaklamanız boyunca dilerseniz otelin bahçesinden özenle yetiştirilen ürünleri toplayabilir, hatta bu ürünlerden üretilen reçel ve konserve yapımına da ortak olabilirsiniz. Ayrıca otelin yemeklerinin tamamı özenle üretilen sebze ve meyvelerden üretiliyor.

Belentepe Permakültür Çiftliği / Bursa

Uludağ’ın yamaçlarında yer alan Belentepe Permakültür Çiftliği, eko-bilinçli tatil yapmaktan hoşlananlar için eşsiz  bir deneyim sunuyor. Dağ havasının hakim olduğu bu çiftlikte sakin ve doğayla iç içe bir tatil yapabilir, ayrıca Uludağ’ın doğasını keşfedebilirsiniz.

Ziyaretçiler organik tarım, kompost yapımı ve permakültür atölyeleri gibi çeşitli çevre dostu etkinliklere katılabiliyor. Çiftliğin konaklama birimleri sürdürülebilirlik göz önünde bulundurularak tüm konaklama parçaları bu doğrultuda üretiliyor.

Dedetepe Ekolojik Yaşam Çiftliği / Kazdağları

Türkiye’nin en kaliteli havalarından birine sahip olan Kazdağları’nın eteğinde bulunan Dedetepe Ekolojik Yaşam Çiftliği, Çanakkale’ye yakın bir konumda yer alıyor. Bereketli topraklarında zeytin ve birçok sebze yetişen Dedetepe Ekolojik Yaşam Parkında dilerseniz tarımsal aktivitelere katılım sağlayabilirsiniz.

Dedetepe Ekolojik Yaşam Çiftliği size aynı zamanda geniş bir yürüyüş parkuru sunuyor. Dilediğiniz saatte çevreyi yürüyerek keşfedebilirsiniz. Ayrıca çiftlikten ayrılırken çiftliğin ürünleri ile hazırlanan birçok üründen de dilediğinizi satın alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Antalya’da ruhunuzu dinlendirecek yerler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!