Ekim 2014 Günerji yorumları

Yeni yıl Ekim’de başlar dersek yanlış söylemiş olmayız. Şimdi ekme zamanı. Eylül ayında derinliğine yüzleşme ve hazırlık ile geçen süreç bir sonlanma ve yeniden başlama enerjisi ile Ekim ayında önümüze geliyor. Ne yaparsanız yapın ama öncelikle biten süreçleri iyi değerlendirin.

gunerji

Ekim ayı: Bitişler ve başlangıçlar zamanı

Bu ay bitişlerin ve yeni başlangıçların zamanı olarak 2015 yılının size neler getireceği konusunda bir çok sinyal verebilir ya da öyle gelişmeler olabilir ki, 2015 yılı bir anlamda bu olan olayların oluşturduğu çerçevede şekillenebilir.

Öncelikle kararlı olmanız ve nereye gitmek ne yapmak istediğiniz konusunda netleşmeniz ve bu uğurda tohumları ekmeniz gerekiyor. Tohum ekmek kolay mı peki ? Buna ne yazık ki kolay diyemeyeceğim. Özellikle geçmişten gelen ve bitirilmesi gereken süreçlerin önünüzde bir engel gibi durması sorun oluştururken sizin bu konuda sonuçlandırmak için güç, zaman, para gibi kaynaklar harcamanız gerekebilir.

Yeni başlangıçlar yaparak yeni yılı şekillendirmek istesek bile, geçmişin gölgesinde kalan bir başlangıçlar zamanı olarak Ekim ayı daha çok ertelenmiş ve uzun zamandır bekleyen konularla gündemimizi geçirebileceğimizi gösteriyor.Kasım ayında başlangıçlar Ekim ayına göre biraz daha kolay olabilir. Ekim ayında başlangıçlar paldır küldür ve  sürpriz gelişmeler şeklinde tezahür edebilir.

Hemen belirtelim ki başlangıçlar aslında bitişlerin sonucudur. Ekim ayında bazı bitişler çok kazanç sağlayabilir. Özellikle bir süredir üzerinde çalıştığınız, emek verdiğiniz ve olgunlaştırdığınız konular varsa, bunlar artık yavaş yavaş da olsa size maddi kazançlar getirebilir ya da sizi farklı konum ve pozisyonlara taşıyabilir.

Aynı şekilde biten bazı süreçler başarısızlık gibi görünse de, size çok büyük deneyimler kazandırabilir ve bu deneyimler sizi yeni başlangıçlara götürebilir. Her ne şartta olursanız olun sakın pes etmeyin, üzerine gidin. Gerek deneyim, gerekse maddi kazanımlar şeklinde, getirisi ne olursa olsun bu dönemde yeni ve sürpriz gelişmeler sizi farklı yer, kişi, iş gibi durumlara taşıyabilir. Siz kendi üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirin ve gerisini yaşamın akışına bırakın.

İlişkiler

Güvenmenin iyice zorlaştığı, kontrolü bir türlü bırakmak istemeyeceğiniz Ekim ayında tüm ilişkilerde güven testi olabilir. Bencil veya içe kapanık davranmak yerine, iletişimde, açık ve anlaşılır olmak her zamankinden daha değerli olabilir ve tüm ilişkilerde fark yaratacak etken olarak karşımıza çıkabilir. Duygu ve düşüncelerin bir şekilde ortaya konmasında çekingen davranmamak gerekiyor. Karşınızdaki insanlara kendinizi iyice anlatmalısınız. Anlaşılmadığınızı düşünüyorsanız ne kadar anlaşılır şekilde ifade ettiğinizi bir kere daha gözden geçirmenizi öneririm.

Söylediğiniz, ifade ettiğiniz her durumda açık, anlaşılır ve net olmak çok önemli. Beklenti içinde olmamak, hayal kırıklıklarını ortadan kaldırabilir.

Geçmişin yükü üzerinizde baskı oluşturabilir ve hareket alanınızı daraltabilir. Bu anlamda gizli kalmış ve sizin artık taşıyamadığınız tüm maddi ve manevi yükler için bir çözüm üretmek gerekebilir ya da çözüm üretmek zorunda kalabilirsiniz. Ertelediğiniz her sorun yük olarak size daha fazla yük getirirken, kendi yaşamınızdan çalarak bu hayata devam etmenize sebep olacaktır.

Ekim ayında eski ile yeninin bir şekilde üretken, verimli, kazançlı şekle dönüşümü gerekiyor. Bu süreçte işe yaramayan ve artık gerçekten misyonunu tamamlamış neler varsa, bunları tamamen yaşamınızdan çıkarabilirsiniz. İşinizde ve özel ilişkilerinizde kullandığınız dil, tavır ve davranışların, tekniklerin ve yöntemlerin tümü bu süreçte yenilenebilir ve siz bu yenilenmeye esnek yaklaşımlarla ayak uydurmazsanız, Ekim ayı gerçekten çok gergin ve zorlayıcı geçebilir. Aksilikleri bir başka bakış açısıyla ele almak ya da engelleri sizi geliştiren ve yenilenmeye iten kaynaklar olarak görmek size fayda sağlayabilir.

İş yaşamı

Ekim ayı, yeteneklerinizi kazanca dönüştürmek için size fırsatlar getirebilir. Bu sebeple yaşamınızın akışı içinde etrafınıza küsmeden, kendi kabuğunuza çekilmeden, önünüze çıkan yada oluşturabileceğiniz tüm fırsatları iyi kullanarak ilerlemeye özen gösterin. Seçerek ve gerçekten kendinizi adayarak yapacağınız, yeteneklerinizi cesurca kullanacağınız tüm oluşumların ertesinde büyük başarılar gelebilir. Cesaretinizi, özgüveninizi, özsaygınızı koruyun ve neler yapabileceğinizi gösterin. ‘’Ne ekersen onu biçersin’’ sözünü hep hatırlayın.

Emek vermek ve emeğin hakkını almak, Ekim ayının ana temaları arasında Gerek kendiniz gerekse başkaları için, hak neyse onun olmasına özen gösteriniz. Hakkınızı isteyin ve hakkınıza sahip çıkın. Bu ay adalet her zaman olduğundan daha önemli. Adaletin işlemesine ve adil olanın kazanmasına katkıda bulunun; hem kendiniz hem de tüm diğer canlılar için…

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

 

Mehmet Aktürk
Günerji ile günlerin enerjisini yorumlamaya başlamış ve ilk çalışmasını 2012 yılında kitap halinde sunmuştur. Günerji yazılarını halen www.gunerji.com adresinde ve bazı web siteleri ile ... Devam