Egzersiz yapmak kansere yakalanma riskini azaltıyor mu?

Egzersiz yapmanın iyi olduğunu herkes bilir, ancak yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre fiziksel etkinliğin yararları düşündüğünüzden çok daha fazla olabilir. JAMA Internal Medicine’de yayımlanan ve 1,44 milyon yetişkinin incelendiği bir araştırmaya göre, fiziksel aktivitede bulunan bireyler, bulunmayanlara göre, araştırmada yer verilen 26 kanser türünden 13’üne daha az yakalanma riskine sahipler.

İlginizi çekebilir: Kansere dair merak edilen ancak doktorların üzerinde durmadığı şaşırtıcı bilgiler

kanser
Yapılan bir araştırmadan elde edilen sonuçlara göre egzersiz yapmak 13 kanser türüne yakalanma riskini azaltıyor.

Çalışma başlatıldığında hiçbiri kanser hastası olmayan katılımcılardan 186,932’sine 11 yıl sonra kanser teşhisi koyuldu. Araştırmacılar yaptıkları incelemelerde akciğer, mesane, meme, böbrek, karaciğer, rektum, kolon, baş, boyun ve vücudun diğer bölgelerindeki kanser hastalıkları ile fiziksel aktivite arasında bir bağlantı olduğu sonucuna ulaştılar. Çalışmada, vücuttaki yağ oranıyla ilgili olan kanser türlerine yakalanma riskinin egzersizle azaldığı sonucuna ulaşılması bekleniyordu; ancak edinilen veriler egzersizin diğer vücudun diğer sistem ve işlevlerini de olumlu şekilde etkilediği yönünde.

Egzersizin yakalanma riskini azalttığı kanser türleri arasında yemek borusu tümörü yüzde 42’lik bir azalmayla öne çıkıyor. Ayrıca karaciğer, akciğer, böbrek, mide kardiya, rahim içi zarı ve miyeloid lösemi kanserlerine yakalanma riski de egzersiz sayesinde yüzde 20 ila 30 arasında azalıyor. Ancak araştırmacılar, fiziksel aktivitenin malin melanom riskini artırdığını da ortaya koydular. Cilde rengini veren pigmentlerle ilgili olan bu kanser türünün dışarıda egzersiz yapmak ve güneşe fazla maruz kalmakla bir ilgisi olduğu düşünülüyor. Öte yandan egzersiz ile prostat kanseri arasında da bir bağ olduğu ortaya çıktı. Bununsa fiziksel açıdan aktif erkeklerin daha sık kanser muayenesine gitmesiyle bağlantılı olabileceği ifade ediliyor.

Kanser riskini azaltmak, aslında egzersiz yapmanın sayısız faydalarından sadece biri. Ayrıca bu araştırmada yüzme, yürüyüş ve koşu gibi sadece boş zaman aktivitelerine yer verilse de, fiziksel aktivitenin uygulayabileceğiniz diğer birçok yolu mevcut.

İlginizi çekebilir: Metastaz nedir? Kanser diğer hücrelere nasıl yayılır?

Kaynak:

forbes.com

fredhutch.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!