Egzersiz ömrü uzatır, ancak hangi egzersiz daha yararlı?

Egzersizin sağlık üzerindeki yararları herkes tarafından bilinmektedir; kalp hastalığı riskini azaltır ve ömrü uzatır.

Tüm sporlar sağlıklıdır, peki en sağlıklı spor hangisi?

Yapılan çalışmalar, spor yapmanın orta yaşlı ve yaşlı bireylerde ölüm oranını azalttığını gösteriyor. Fakat yakın zamana kadar hangi aktivitelerin uzun ömür için en iyi olduğuna dair ayrıntılı bir bilgiye sahip değildik.

Geçen ay, British Journal of Sports Medicine’de yayınlanan, İngiltere ve İskoçya’da 14 yıl boyunca 80.306 yetişkin birey incelenmiş bir araştırmada; spor ile ölüm oranı arasındaki ilişki (kardiyovasküler mortalite dahil) incelenmiş ve araştırma boyunca yapılan spor türü de belirleyici olarak göz önünde bulundurulmuş.

Çeşitli sportif aktiviteleri yapanlar ve egzersiz yapmayanlar karşılaştırılarak ölüm riski incelenmiş. Araştırma sonuçlarına göre ölüm oranı;

  • Raket sporcularında yüzde 47 daha düşük,
  • Yüzücülerde yüzde 28 daha düşük,
  • Aerobikte yüzde 27 daha düşük,
  • Bisikletçilerde yüzde 15 daha düşük.
Egzersiz yoğunluğunun ömür uzatma üzerindeki etkileri

Egzersiz yoğunluğu araştırıldığında, bazı sporlarda yüksek yoğunluk uzun ömürlü olmayı olumlu etkilerken bazı sporlarda ise daha düşük yoğunluğun daha yararlı olduğu görülüyor.

Bu bulgular gözlemsel bir çalışmaya dayandığından etkilerin nedenleri üzerinde durulmamış. Buna rağmen sonuçlar, egzersizin ölüm oranını düşürdüğü ve herhangi bir sporu yapmanın hiç spor yapmamaktan daha iyi olduğu hipotezini güçlendirmekte.

Uzm. Fizyoterapist Mehmet Toprak Fizyoterapist
Uzman Fizyoterapistim. Yüksek lisans tezimi postür bozukluğu üzerine yazdım. Omurga üzerine çalışmalar yapıyorum. Bahçeşehir Üniversitesi'nde akademisyenim. 2. yüksek lisansımı Kayropraktik üzerine yapıyorum. Bir yandan ... Devam