Egzersiz bizi daha zeki yapar mı?

Egzersiz Yapmak Beyni Çalıştırır mı?
Egzersiz Yapmak Beyni Çalıştırır mı?

Yapılan bir çok araştırma, fiziksel egzersizin beynimiz üzerindeki etkilerini de kanıtlamış durumda. Düzenli egzersiz, bizi sadece fit bir görünüme kavuşturmakla kalmıyor; beyin fonksiyonlarımızın daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor, mutluluk hormonu da denilen endorfin salgılamamızı sağlıyor ve bizi stresten uzak tutarak depresyondan koruyor.

Peki bu durumda, beynimizi daha etkin kullanabilmemizin yolu spor salonlarından mı geçiyor? Uplifers olarak, egzersizin beynimiz üzerindeki etkilerini ve bu etkilerden faydalanabilmek için ne kadar spor yapmamız gerektiğini araştırdık.

Araştırmalar ne diyor?

Fiziksel egzersizin beyin üzerindeki etkilerini bulmaya yönelik yapılan bir araştırmada, 6 hafta boyunca her akşam düzenli olarak koşan bir farenin,  hipokampüs (beynin hafıza ve öğrenmeyi kontrol eden merkez kısmı) büyüklüğünün iki kat arttığı gözlenmiş. Bir diğer araştırma ise, 3 ay boyunca düzenli yapılan kardiyo egzersizlerinin de hipokampüste büyüme sağladığını göstermiş.

Almanya ve Amerika’da, üniversiteli öğrencilerle yapılan iki farklı deneyde, kardiyo egzersizlerinin, kelime öğrenme becerisini arttırdığı ortaya çıkmış. Haftada 3 kere ortalama 30 dakika yapılan düzenli egzersizin, 65 yaş ve üzeri kadın ve erkekler için de beyin fonksiyonlarını arttırıcı etkisi görülmüş. Ayrıca son yıllarda, Amerika’da birçok okulda yapılan çalışmaya göre, düzenli spor yapma alışkanlığına sahip öğrencilerin, akademik performanslarının ve sosyal becerilerinin de buna bağlı olarak arttığı belirtiliyor.

Araştırmanın bir diğer sonucu ise, güç arttırıcı antrenmanların da, sadece kasları değil, beyni de geliştirdiği.

Ne kadar egzersiz yapmalı?

Düzenli egzersizin beyni geliştirdiği ve yenilediği araştırmacılar tarafından ispatlanmış olsa da, nasıl bir egzersiz planı izlenmesi gerektiği sorusunun cevabı henüz bulunabilmiş değil. Ancak, egzersiz enerji ve odaklanma yetisini arttırdığından, spor yapan kişilerin üretkenliğinde gözle görülür bir atış oluyor. Ayrıca, egzersiz sayesinde daha aktif çalışan beyin, edindiği bilgileri daha hızlı özümsüyor ve daha önce kaydettiklerini de daha hızlı bir şekilde hatırlıyor.

 

Makale ve görsel Greatist‘ten alınmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!