Eğlenceli tarifler: İtalyan yakışıklısı Biscotti

biscotti
İtalyan yakışıklısı Biscotti

Mutfak Salakları sonunda Mutfak Sanatları Akademisi’nden içeri girmeyi başardı.

Girdiğimiz ders pastacılık. 8 hafta boyunca okulluyuz artık.

Birbiriyle sıfır iletişimi olan, 12 kişilik sınıfta neyse ki hocamızın iletişimi sayesinde eğlenceli saatler geçirdik. 4 saat boyunca hamurlar yoğurduk, perişan olduk!

Size derste yaptığımız bir İtalyan lezzetini anlatacağız şimdi.

İtalya’nın yeri bizim için ayrı, çünkü orada evlendik. (Burada yazar duygulanıp, gözyaşlarına hakim olamıyor.)

Bu yakışıklının adı Biscotti. İtalyanca “iki kere fırınlamak” anlamına geliyor.

fotoğraf 4 (1)

Bizim önümüzde Biscotti’yi yapmadan önce bütün malzemeler hazırdı. Siz şimdi kalkın gidin önce bir malzemeleri alın.

Mesela evde pudra şekeri var mı? Var zannedersiniz ama aslında bitmiştir o ne idüğü belirsiz pudra şekeri. Kıyıyı köşeyi araştırırsınız, o saatte bakkal da açık değildir, öyle kalırsınız. Aman diyelim!

Aldık pudra şekerini; 2 yumurtayla birlikte havalı KitchenAid’imizde çırptık. Evde olanlar, rondoya talimsiniz. Ağzı kapalı bir şeyde çırpmanız gerekiyor ki üstünüz başınız pudra şekeri olmasın.

fotoğraf  fotoğraf 1

Sonra sırada unumuz var. Bakın gramaj olayı o kadar önemli ki, biz kursta bu konu konuşulurken niye salak olduğumuzu anlayıp aydınlandık resmen.

Her tarifte göz kararı yazan annelerimiz yüzünden bir türlü kıvamı tutturamayan biz, kursta ne yapsak cuk diye tutturduk. Meğerse keramet gramajdaymış. Pastacılık mı matematik mi anlayamadık! Yine hesap kitap var bu iş moralimizi bozdu ama yılmadık. Tam 250 gr unu da ekledikten sonra tam 5 gr kabartma tozu daha ekledik. Aman 6 gr olmasın!

1 tutam tuz, (ne oldu, yine geldik parmak hesabına), 60 gr file badem ve 60 gr kuru üzüm de ekledikten sonra elimizin hamuruyla bu işi becerdik.

fotoğraf 2  fotoğraf 3

Hamurumuz kıvama gelince 2’ye böldük. Yağlı kağıdın üstüne 2 ayrı parça olarak yaya yaya şekil verdik. Ve 170 dereceye attık tepsiyi.

fotoğraf 4  fotoğraf 3 (1)

Ama bitmedi; ne demiştik 2 kere fırınlıyoruz! 25 dk sonra, yani hamurlarımız kızarınca fırından çıkardık ve sıcak sıcak dilimledik onları. İnce, uzun olması çok önemli. Tam bir İtalyan kesimi! Sonra kestiğimiz dilimleri yine tepsiye dizip tekrar fırına attık ve renkleri biraz daha kızarınca fırından çıkardık.

fotoğraf 1 (1)  fotoğraf 2 (1)

Artık hazır. Biscotti’yle bir espresso içmeye ne dersiniz?

Malzemeler

  • 250 gr un
  • 175 gr pudra şekeri
  • 5 gr kabartma tozu
  • 2 adet yumurta
  • 1 tutam tuz
  • 60 gr file badem
  • 60 gr kuru üzüm

Mutfak Salakları’nın birbirinden eğlenceli diğer tariflerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Mutfak Salakları
Mutfak Salakları, Nur-Burak Tunay çiftinin sürekli workshoplara katılıp, mutfakta sanat eseri gibi yemekler yapan uyuz arkadaşlarına karşı kurdukları bir yemek grubu. Hep rock grupları ... Devam