Ebeveynlerinizle aranıza sağlıklı bir mesafe koymanız gerektiğini gösteren 10 işaret

ebeveyn çocuk ilişkisi

Hiçbirimiz ebeveyn olmanın dünyadaki en zor iş olduğunu reddedemeyiz. Çocuklarını büyüyüp gelişirken ve tek başlarına bir birey olma mücadelesi verirken, tüm bu süreçlerde onların ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışan anne ve babalar da kendilerini zorlu bir mücadelenin içinde bulurlar.

Kısacası ebeveyn olmak zordur ve çocuklarla sürekli yakın temasta olmayı gerektirir. Ancak bir de madalyonun diğer yüzüne bakmak gerekir. Ebeveynler, çocuklarına daha iyi rehberlik edebilmek ve onları yeterince koruyabilmek için bazı mahremiyet sınırlarını ihlal edebilirler. Elbette çocukların bu noktada biraz empatik davranmasında hiçbir sakınca yoktur. Ancak sağlıklı bir ilişki için de biraz mahremiyet mesafesine her şeyden daha çok ihtiyaç vardır.

Özellikle sorunlu bir ergenlik yaşayan, aileleri küçük yaşta boşanmış ya da ailevi geçmişlerinde şiddet, hastalık vb. gibi travmatik öyküler bulunan ailelerde ebeveyn – çocuk ilişkisi biraz daha çarpık bir hal alabilir.

İlginizi çekebilir: Yeni anne-baba olmuş kişilerde ortaya çıkan ”ebeveynlik travması”

Eğer siz de bu 10 durumu yaşıyorsanız, ebeveynlerinizle aranıza “sağlıklı” bir mesafe koymanızın zamanı gelmiş demektir:

  • Ailenizin fazla müdahaleleri nedeniyle hayatta yeterince gelişemediğinizi ve bağımsız bir duruş sergileyemediğinizi düşünüyor musunuz?
  • Ebeveynlerinizle ilişkiniz, kendi çocuğunuzla olan ilişkinizi negatif yönde etkiliyor mu?
  • Ailenizi hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyor musunuz? Eğer daha az başarılı olursanız onların inciteceğinize mi inanıyorsunuz?
  • Ebeveynlerinize olan davranışlarınız nedeniyle sürekli bir suçluluk duygusu hissediyor musunuz?
  • Ebeveynleriniz tarafından manipüle edildiğiniz oluyor mu?
  • Onların ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarınızdan daha fazla mı önemsiyorsunuz?
  • Ebeveynleriniz sizi maddi / manevi herhangi bir konuda suiistimal ediyor mu?
  • Sorunların çözümü için onlarla konuşma çabalarınız sonuçsuz mu kalıyor?
  • Ebeveynlerinizin sizi yeterince tanımadığını mı düşünüyorsunuz?
  • Ebeveynleriniz hayatınızı sekteye uğratan ve sizi üzen ciddi sorunları yol açıyorlar mı?

İlginizi çekebilir: Çocuğunuzu “utandırmadan” büyütme sanatı

Eğer bu sorulardan birkaç tanesine EVET yanıtı veriyorsanız ebeveynlerinizle aranıza “sağlıklı” bir mesafe koymanız gerekebilir. Bunu yapmak için illa onlardan fiziksel olarak ayrı kalmanız gerekmez. Ancak ebeveyn – çocuk ilişkisi, yapısı itibariyle çok katmanlı ve komplike bir ilişki olduğu için bazen küçük aralara ve mahremiyet alanlarına ihtiyaç duyar. Bu yüzden ebeveynlerinizle ilişkinize -onlara verdiğiniz değeri düşürmeden- ama odak noktasına kendinizi koyarak yeniden bakmalısınız. Böylece kendi isteklerinizi, beklentilerinizi ve yapabileceklerinizi sadece kendi insiyatifiniz dahilinde gerçekleştirebilir ve hayallerinizden fedakarlık yapmak zorunda kalmazsınız.

 

Kaynak:

Psycentral.com

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!