Düzenli olarak meditasyon yapmak için öneriler

Düzenli meditasyon yapmak için öneriler
Düzenli meditasyon yapmak için öneriler

Meditasyon, kişinin sessizlik, sakinlik, iç huzur ve farkındalığa ulaşmasını sağlayan deneyimlerin bütünüdür. Hayatla kurulan bağları güçlendiren meditasyon, aynı zamanda bağların koparılmasına da olanak verir.

Düzenli olarak meditasyon yapmak, stresten arınmanıza, farkındalığınızı geliştirmenize ve iç huzura kavuşmanızı sağlar. Günlük hayatın stresinden uzaklaşmanıza yardımcı olacak “meditasyon”u alışkanlık haline getirmenize yardımcı olacak önerileri, Uplifers olarak bir araya getirdik.

Meditasyonun faydalarını görüp, alışkanlık haline getirmek istediğinizde ancak vakit bulamadığınız zamanlarda, aşağıdaki önerilerdeki küçük uygulamalar size yardımcı olabilir.

1. Her gün 2 dakika ayırın 

Geliştirmek istediğiniz bir alışkanlığa küçük adımlarla başlamak, devamlılığını sağlamanıza yardımcı olacaktır. Başlangıçta ayırmanız gereken süre sadece 2 dakika. İsterseniz bu süreyi daha sonra arttırabilirsiniz.

2. Belirli bir zaman belirleyin ve tetikleyin 

Meditasyon yapmak için, kendinize günün belli bir saatini değil, belirli bir zaman dilimini seçin. Sabah kalkınca ya da yemek yedikten sonra. Sizi tetikleyecek olan, hali hazırda düzenli olarak yaptığınız bir şey olmalı; ilk kahvenizi içmek, dişlerinizi fırçalamak, öğlen yemeği yemek ya da işten eve gelmek gibi.

3. Sessiz bir alan bulun

Sabahın ilk saatleri, günün geri kalanına göre daha sakin olmasından dolayı uygun bir zaman olacaktır. Yapmanız gereken, birkaç dakika rahatsız edilmeyeceğiniz bir alan bulmak. Bir park ya da deniz kenarı olabilir.

4. Rahat oturun

Meditasyona başlarken; nasıl oturduğunuzu, ne giydiğinizi ya da nerede olduğunuzu kafanıza çok takmayın. Bir mindere koltuğa ya da sandalyeye oturabilir, sırtınızı bir yere dayayabilirsiniz. Önemli olan rahat olmanız.

5. İki dakikayla başlayın

İlk aşamada uzun süreli uygulamalarla başlamak, sizi zorlayabilir. Önemli olan meditasyonu uzun süreli bir alışkanlık haline getirmek. Bunu yapabilmek için, kolay ve başarıya ulaştıran bir metot uygulamalısınız. Belirlediğiniz süreyi bir hafta kadar düzenli olarak uygulayabilirseniz, süreyi arttırabilirsiniz.

6. Nefesinize odaklanın

Nefesinize odaklanmak başlangıç için en etkili uygulama. Nefesinizi vücudunuzda izlediği yol boyunca takip ederek başlayın. Gözleriniz açık ya da kapalı olabilir. Nefes verirken de, aynı yolu tersten izleyin. Dikkatiniz dağılırsa baştan başlayın. Düşünceleriniz arasında gezinmeyi bırakamıyorsanız, buna bir süre izin verip sonra dikkatinizi tekrar nefesinize döndürün. Bu süreci birkaç dakika boyunca tekrarlayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!