Duygusal özgürleşme için yeni bir teknik EFT

Duygusal Özgürleşme Teknigi EFT Nedir?
Duygusal Özgürleşme Teknigi EFT Nedir?

EFT yani Duygusal Özgürleşme Teknikleri, kişinin bedenini ve zihnini kontrol edebilmesine dayalı bir teknik. Oytun Okkır, yaşadığı sıkıntılar sonrasında EFT ile tanışıp, hayatını tamamen değiştiriyor. Önceleri kendine ve yakın çevresindekilere uyguladığı teknik, sonraları birçok kişinin ilgisini çekiyor.

Uplifers olarak, bedenin kendini iyileştirme gücünü harekete geçiren bu teknikle ilgili bilmediklerimizi ve merak ettiklerimizi, EFT konusunda sayısız seminer veren EFT Treapisti Oytun Okkır’a sorduk.

Duygusal Özgürleşme Teknigi EFT Nedir?
Duygusal Özgürleşme Teknigi EFT Nedir?

1. Oytun Okkir kimdir?

Merhaba ben 35 yaşında bir özgürlükçüyüm. Fransız Lisesine gittim, YTÜ Gemi Mühendisliği ve sonrasında Fransa’da Gemi Mimarlığı eğitimleri aldım. Yatlar ve mega yatlardı işim. 2008’e kadar. Kuddusi Okkır’ın oğluyum. Ailemin başına gelenlerden sonra hayatıma EFT girdi. Önceleri amatörce çevremdekilere bu tekniği uyguladım. Sonra işler ciddiye bindi. İnsanlarla yaptığım çalışmalar beni bu teknikten herkesi haberdar etmeye itti. Gemi Mühendisliği’ni temelli bıraktım ve karşıma çıkan herkesle çalışmalar yaptım. Şimdi geriye baktığımda canlı yayında yapılmış birçok uygulama, çalışılmış binden fazla insan, yapılmış yüzden fazla eğitim ve seminer görüyorum.  Son zamanlarda ise daha çok bunca insandan öğrendiklerimi bu teknik ile birlikte yayıyorum. Çok önemli keşiflerim oldu, birçok insanın şifacılığında ve iyileşmesinde rolüm oldu. Elimdeki istatistikler bize sunulandan bir hayli farklı. Ben kendini insana adamış biriyim.

2. EFT nedir? Nasıl bir tekniktir? Nerede uygulanır? Kişi bilinçli midir?

EFT yani Duygusal Özgürleşme Teknikleri, Amerikalı bir fizik mühendisinin bulduğu veya bugünkü haline getirdiği bir “kendini ve başkalarını iyileştirme” tekniğidir. Temelde bedenin kendini iyileştirme gücünü harekete geçirir. Akupunktur bilgisi temellidir ve biz bedendeki belli akupunktur noktalarını küçük vuruşlarla uyarırız. Aynı anda soruna adapte edilmiş belli cümleler tekrarlanır. Durmadan kendimizi sevdiğimizi söyleriz ve kendimizi affetmeye yöneliriz. İyileşmeler genelde o kadar hızlı ve gerçek olamayacak gibidir ki aklımız bunu kabul edemez ve bazen algılayamaz. Ama iyileşme iyileşmedir.

Tüm hastalıklar, ağrılar, tüm duygusal veya psikolojik sorunlar yani endişeler, kızgınlıklar, üzüntüler, korkular içindir. Geçmişimizi temizleriz, bu duygusal bir temizliktir. Kendimizle aramızı düzeltmek, evren ile aramızı düzeltmek olacaktır ve şimdiye kadar değiştiremediğimiz şansı bir şekilde değiştirir. İlişkilerde de harikadır. Hüküm altından çıkamama, hayır diyememe gibi sorunlarda da çok iyidir. Bir anda kafanız değişir. Aşk acıları için de tavsiye ederim.

Dünyaca ünlü bu teknik tersten bakıldığında gerçek hastalanma sebeplerini ortaya koyar. Sebep yaşadıklarımız, öğrendiklerimiz, duygularımız ve hayata ve kendimize bakışımızdır.

EFT mekanik bir bilinçaltı tekniğidir. Tüm diğer alternatif ve klasik tekniklerden farklı bir alandır. Uygulaması ve temel anlamda öğrenmesi çok kolaydır. Hiçbir riski yoktur. İstatistiki olarak olarak tüm sorunlarınıza %90 oranında bir başarı ile çare bulur. Hayata ve sorunlara bambaşka bir bakıştır. Sorunlarınız olumsuz programlanmış olmaktır ve EFT ile siz kendinizi yeniden programlarsınız. Kişi uygulama esnasında bilinçlidir, çevrede çok gürültü olmasa iyi olur hepsi o.

3. Yakın zamanda bulunmasına rağmen oldukça geniş bir kitlesi olmasını nelere bağlıyorsunuz?

EFT herkes ve her durum içindir. Bir yan etkisi yok ve başarısı çok yüksek. Neden hala herkes yapmaya başlamadı bence bu düşünülmeli. Cevabı vereyim değişime kapalı, gerçekte yardım istemeyen ama istediğini sanan yani şikayet edenlerin işine gelmez.

Duygusal Özgürleşme Teknigi EFT Nedir?
Duygusal Özgürleşme Teknigi EFT Nedir?

4. EFT kimler üzerinde uygulanabilir? Size kimler geliyor?

Herkese uygulanabilir. Bir anne bir yaşındaki bebeğine uyguladı. Bebeğin testisleri düşmemişti ve hormon tedavisi görüyordu. Uygulamadan sonra düşmüş, haberini aldım. Çocukların egoları henüz tam gelişmemiş olduğundan, çok kolay yardım alırlar.

Benim şimdiye kadar çalıştığım kişilerin %95’i kadın. Genelde orta yaşlı kadınlar oluyor. Onlar değişime en açık olanlar bence. Erkeklerin egoları çok ileri olduğundan ve mantıksal zekaları (IQ) fazla geliştiği için böyle bir şeyin olamayacağını kendilerine tekrar etmekten yardım alamazlar ve fazla değişemezler. Duygusal zekaları (EQ) ileri olanlar hariç. Yardım almanın bir sistematiği vardır.

En sık yaşanan sorunlar hayır diyememe veya düşündüklerini söyleyememe, belli bir konuda hep aynı hatayı yapma ve döngüden çıkamama, panik atak, endişeler, korkular, kontrolcülük,  belli bir olayı atlatamama, kendine güvensizlikler ve en fenası kendini suçlama alışkanlığı. Ama hastalıklar da var tabi.

5. Tekniği uygulanışından sonra nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Genelde küçük sorunlar için tek çalışma yettiği için, çalışma yaptığım insanlarla uzun süreli diyaloglarım olmuyor. Aldığım kadar geri dönüşe göre neredeyse herkes, ama ufak ama büyük iyileşmeler yaşıyor.

6. EFT tek seferlik bir uygulama mı, yoksa seanslar halinde devam mı ediyor?

İyileşmenin süresi sorundan soruna  değil, kişiden kişiye fark eder. Aynı isimli bir sorundan bir kişi 2 dakikada temelli kurtulur ama bir diğeri dört seansta bunu yakalayamamıştır. İnsan tamamen kendine has komplike duygusal yapısı sebebiyle genellenemez. İyileşmeyi ve iyileşmemeyi getiren bazı ciddi faktörler vardır. İnanışlarımız yani kafamıza sokulmuşlar ve egolarımız ciddi faktörlerdir. Bizlerden birer savaşçı yaratmışlarsa, öğrendiğimiz her şeyi çöpe atsak yeridir.

Duygusal Özgürleşme Teknigi EFT Nedir?
Duygusal Özgürleşme Teknigi EFT Nedir?

7. Uygulayıcı olmak için neler gerekiyor? Kişi kendisi evinde uygulayabilir mi?

Bu teknik temelde kendine uygulamak içindir ve diğer tüm alternatif teknikler gibi akademik olarak yok sayıldığı için isteyen istediği gibi uygular. İçsel olarak insana yardım güdüsü olanlar alır yürür zaten. Araştırma yapıp herhangi birinden eğitim alsınlar. Bu teknik insanın bir beden özelliğidir ve kimse bunu uygulamada insana kısıt getiremez bu zaten sizin olandır.

8. EFT’nin sonuçları çözüm odaklı mı oluyor, yoksa uzun süreli etkileri olan bir çalışma mıdır?

Her halükarda uyguladığınızda tanımlayamadığınız iyileşmeler yaşarsınız. Küçük değişimlerin bir çoğu etkin bir analizle birleşirse büyük değişim ve iyileşmeleri getirir. Bazen iyileşmeler geçici olur bu kişisel olarak daha derin sebep sonuç ilişkilerinin keşfedilmesi gerektiğini gösterir. Hepsi bu. Erken pes edenler oluyor tabii ki.

9. EFT tekniği, modern yaşam koşullarının neden olduğu bir ihtiyacın sonucu olarak mı doğdu? Modern hayat ve EFT’nin paralellikleri nelerdir?

EFT doğmadı, insan var olduğundan beri vardı. Bedenin keşfedilmemiş bir özelliği bulunmuş oldu sadece. Bedenin sırları, hayatın sırları gibi sonsuzdur.

Modern yaşamdan anladığınız robotlaşmış, duyguları sökülmüş, gözünü hırs bürümüş bir makineye dönüşmüş insan yaşamı ise EFT içe dönüşü başlatır. Paralel değiller, biri diğerinin ilacı.

10. Uplifers okuyucularına bedensel ve zihinsel sağlık için kendi tekniğiniz dışındaki önerileriniz nelerdir?

Ne sebeple olursa olsun kendilerine kızmanın veya suçlu hissetmenin acilen önüne geçsinler. Hayatı ve olacakları kontrol etmeye çalışmasınlar. Kesin iyi kötü, haklı haksız, doğru yanlışların gerçek olmadığını fark etmeye başlasınlar. Akan bir nehir ve bu nehirde kenarlara tutunmanın manasızlığı açıktır, nehrin ortasına dalınmalıdır. Bu hayat ne getirirse onu kabuldür, bu durumda evrenin hediyeleri olacaktır.  Verdikleri kadarını almayı öğrenmeliler. Herkes evrenin getirdiklerini alacak kadar değerlidir.

11. Uplifers hakkında neler düşünüyorsunuz?

Birçok alanda ilgi çekebilecek konularda bilgilendirici makaleler var. Daha çok kadınları hedef alan bir tarzı var. Bence olumlu, bu sitede ben de bir anda karşınıza çıkabilirim.

Detaylı bilgi için; www.eftiletanis.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!