“Duygusal kalıntılar” hafızamızı nasıl etkiliyor?

Yaşadığımız duygusal deneyimler sona ermiş olsa bile beynimizde fizyolojik ve psikolojik olarak kalıntılar bırakabiliyor. New York Üniversitesi‘nden araştırmacıların yaptığı bir çalışma bunu bilimsel olarak kanıtlamayı da başardı. Sonuçları Nature Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, söz konusu bu duygusal kalıntılar, gelecek deneyimlerimizi de etkiliyor. Araştırmanın başındaki isimlerden biri olan Profesör Lila DavachiOlayları nasıl hatırladığımız, sadece deneyimlediğimiz dış dünyanın bir sonucu değil, aynı zamanda duygusal durumumuzun da etkilediği bir süreç” diyor.

İlgili yazı: Stres hafızayı nasıl etkiliyor?

Duygu dediğimiz şey aslında zihinsel bir durum. Bilinç ise yaşadığımız deneyimlerden fazlasıyla etkileniyor. Bu etkilenme sonucunda, duygu dediğimiz zihinsel durum uzunca bir süre kalıcı olabiliyor.

"Duygusal kalıntılar" hafızamızı nasıl etkiliyor?
İç dünyamızda olup bitenler de hafızayı etkiliyor.

Bizler şimdiye kadar duygusal deneyimlerin duygusal bağ olmayan deneyimlere göre daha kolay hatırlanabildiğini düşünüyorduk. Ancak bu araştırmayla birlikte uzmanlar, duygusal deneyimlerin ardından gelen duygusal olmayan deneyimlerin daha iyi hatırlandığını kanıtlamış oldu.

İlgili yazı: Bedenin sesine ve hafızasına kulak verin

Araştırma kapsamında bir grup katılımcılara önce duygusal bağ kurabilecekleri bir dizi görüntü gösterildi. Bundan 10 ile 30 dakika sonrasında katılımcılara duygusal bağ olmayan, sıradan görüntüler gösterildi. Diğer gruba ise öncelikle duygusal bağ olmayan görüntüler gösterildi. Sonra da duygusal bağ olan görüntüler gösterildi. Daha sonra tüm katılımcıların cilt renkleri ve beyin aktivitelerindeki değişimler ölçümlendi. Bu çalışmadan altı saat sonra da katılımcılara bir hafıza testi uygulandı. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre öncelikle duygularını harekete geçiren görüntüleri gören katılımcılar, uzun süreli hafıza konusunda daha başarılı. Elde edilen bu sonuç, duygusal deneyimlerle ilişkili beyin durumlarının 20-30 dakika daha devam ettiğini ve gelecekteki duygusal olmayan deneyimleri etkilediğini gösteriyor.

"Duygusal kalıntılar" hafızamızı nasıl etkiliyor?
Hafızanızı geliştirmek için belli tekniklere başvurabilirsiniz.

Hafıza, bizim sandığımız gibi mükemmel işleyen bir süreç değil. Hafızayı etkileyen pek çok etken var. Dış dünyada olup bitenlerin, olayları nasıl hatırladığımızı etkilemesi gibi iç dünyamızda olup bitenler de hafızayı etkiliyor. Yapılan bu araştırma da bilim insanlarının “duygusal kalıntı” dediği kavramı açıklıyor. Buna göre beynimizde yer eden duygusal kalıntılar, gelecekteki hafızamızı etkiliyor.

Kaynaklar:
Science Daily
Forbes

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!