Duygularımız ve bedenimiz arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için neler yapabiliriz?

Gözlerinizi kapatın ve en son ne zaman mutlu hissettiniz bir düşünün. Peki, bu hisleri bedende en çok nerede hissettiniz? “Midemde kelebekler uçuşuyor” deyimini en heyecanlı olduğunuz anlarda herkes gibi siz de hissetmediniz mi? “Havalar kapandığında modum düşüyor” diye içinizden geçirmediniz mi?

Duygularımız ve bedenimiz arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için neler yapabiliriz?
Mutlu hissettiğinizde bedeninizde de bazı değişimler yaşayabilirsiniz

Duygular ve hisler insanların bedenini nasıl etkiliyor?

Yapılan bir deney sonucunda kişilerin hislerinin bedende hangi bölgelerde daha çok etki yarattığına dair ilginç sonuçlar ortaya çıkmış ve bunların kültür, ülke farkı olmaksızın dünyadaki birçok canlıda ortak olduğu belirlenmiş.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz skalada renkler açık maviden sarıya doğru gitmekte ve kişilerin en yoğun hissettikleri bölgeler açık sarı ile belirtiliyor. Ben de derslerim sırasında öğrencilerimin günlük beden duruşlarına bakarak, günlerinin nasıl geçtiğine dair fikir edinebiliyorum. Omuz, baş, kol duruşları birçok hissi bizler konuşmasak da ortaya koyan cinsten (daha sıkışık omuzlar daha kapalı duruşlar gibi). İçerideki kelebek uçuşmalarını hissetmesemde postür duruşlarımız, farkında olan biri için birçok hissi ele veren cinsten olabilir.

Duygularımız ve bedenimiz arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için neler yapabiliriz?
Farklı hisler, bedenin farklı bölgelerinde hareketlenmelere sebep olabilir

Bu deneyin sonuçlarına göre , mutluluk ve aşk bedende birçok bölgeye yayılıyor ve güzel hissetmemizi sağlıyor. Özellikle korku, üzüntü gibi keskin ve sarsıcı hisler ise resimde de görüldüğü gibi daha çok üst bedende hissediliyor. İnsanın depresyondaki hali ile normal hali arasında pek bir fark görünmüyor.

Neden mi? Çünkü duygular ve beden dili birbirinden ayrılamaz parçalar. Duygularınızla birlikte beyinden bedene giden sinyaller bu sonuçlara yol açıyor. Mesela bir yılan gördünüz ve korktunuz; beden bunu tehlike olarak algılayıp korunmak için sinir sisteminizin verdiği mesaj ile hızlı nefes alışverişleri ile oksijen ve kalp atışlarınızı artıyor. Bir de tam tersinden düşünelim. Beden dilini değiştirdiğinizde duygularınızda ve zihninizde de bazı değişimler meydana gelebilir.

Peki bunun için neler yapılabilir?

1. Düzenli egzersizin mutluluk hormonu ile bir ilgisi olduğunu artık duymayanımız kalmadı sanırım. Asıl mesele sen hangi egzersizde mutlu oluyorsun, deneme yanılma yöntemi ile bunu bulabilirsiniz. Ancak o zaman da düzenli egzersizle beraber yeni stres faktörleri de hayatınıza girebilir.

Stres çoğunlukla hayatlarımızda sıfıra inemiyor, zaten yaşamayı sürdürebilmek için az da olsa bünyenin strese ihtiyacı var ancak bunun egzersizle yönetilebilir hale gelmesi gerekiyor. Ben mesela pilates ile dengelemeyi seviyorum.

2. Düzenli uyku için sağlığınıza uygun olan ve sizi iyi hissettiren besinlerle beslenmeniz ile ilk maddede sevdiğiniz egzersizleri düzenli yapmanız oldukça faydalı olacaktır.

3. Hiçbir şey düşünmeden en son ne zaman sadece durdunuz ve ana odaklandınız? Hiç meditasyon yaptınız mı? Mutlaka denemelisiniz. Her sabah uyandığınızda 5 dakikanızı buna ayırdığınızda zihninizdeki fikir yumağının nasıl çözüldüğüne siz bile inanamayacaksınız.

4) Son olarak aynada gördüğünüz kendiniz için her sabah gülümseyin. Çünkü siz yapbozda köşe taşısınız, yani siz olmadan yapboz tamamlanamayacak.

O halde duygularınızı kontrol edemiyorsanız çözümü var bedeninizi kontrol etmek için yola koyulun ve duygular da dengelensin. Aşağıdaki videoyu da bahsettiğim deneyin sonuçlarını izlemek için mutlaka izleyin.

Science Bulletins: Mapping Emotions in the Body

Nazlı Savaş
Kimya alanında lisans eğitimi aldıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İşletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Akademik eğitimleri sırasında keşfetme tutkusunun peşinden gidip uzun bir ... Devam