Duyduk duymadık demeyin, Dünya’nın da çakraları var!

Hepimizin sıklıkla duyduğu kavramdır çakralar, yani vücudumuzdaki enerji merkezleri. Çakra aslında çark anlamında olması ile birlikte Hint felsefesinde vücudumuzdaki enerji akışının gerçekleştiği merkezleri ifade etmektedir (tabi ki çok daha derin bir bilimi de mevcuttur). Diğer bir yaklaşım olan Ezoterizm ise, dünya üzerinde bazı bölgelerin özel enerjileri olduğunu açıklamaktadır ki bu bölgeler arasında Mısır, İstanbul ve Asya’da belirli ülkeler gibi tahmin edilebilir “kadim” merkezler de yer almaktadır.

Bugüne kadar dünya üzerinde yaptığım uzun mesafe seyahatlerimden yola çıktığımda, beni en çok kendime yakınlaştıran ve çok değişik tecrübeler edindiğim seyahatlerim hep Asya bölgesinde gerçekleşti. Özellikle bu sürecin başlangıcı Güney Kore ve Japonya ile başladı. Daha sonra yine aynı bölgede Tayland ve Bali’de bulunma şansım oldu. Ve tüm bu seyahatler esnasında çok yüksek enerjiler, görüler ve hisler deneyimledim. Bu seyahatlerimden tek başıma olduğum Bali seyahatim ise beni açıklığı, anlayışımda oluşturduğu değişiklikler ve dünyaya bambaşka gözlerle bakmama yardımcı olan rüyalarım gibi deneyimler ile muhteşem bir dönemdi diye yorumlayabilirim.

Dünya’nın 7 çakrası

Hayatımdaki diğer bir önemli kavram ise, yaptığım tüm bu seyahatlerin hikayesinin tercihinin ve orada gerçekleşen akışın tamamıyla farklı şekilde, yani benim elimde olmayan seçimler ile sanki bir mesaj almış gibi programlanarak, yönlendirilmem ile olmasıydı. 30 yaşımda durup dururken hep istediğim Buenos Aires şehrine hiç düşünmeden bir gece bilet aldım ve orada olduğum dönemde yine çok önemli oluşumlar ve bir aşk başlangıcı tecrübesi yaşadım… Öyle ki geriye dönüp baktığımda bileri aldığım gün bile “o an bilmediğim” çok özel bir gündü… Sonrasında Bali’ye gitmeden önce aslında biletimi Sidney için almıştım ve bir gün Budapeşte’de çok değişik rastlantılar sonucu oturduğum odamda (şaşırmıyorsunuz artık konu ben olunca normal olmuyor hiçbir şey) birden gelen bir his ile Sidney’e vizesiz giremeyeceğimi idrak ettim (ki seyahatime sadece 10 günüm kalmıştı)… Ben de rotamı bir anda sanki daha önce programlanmışım ve bilirmişim gibi iki saniye bile sürmeden Bali’ye çevirdim…

Neden o anda oradaydım bilemiyorum ama, oradaydım. Son seyahatim ise Kosta Rika’ya oldu, dünyanın bu noktasını görmek benim 10 yıllık hayalimdi, çok sevdim, okyanus kıyısında olmaktan… Ve orada olduğum dönemde özellikle feminen enerjiyi hissetmek, kadınlığımı bilmek, bulmak, anlamak, kendime kadınmış gibi bakabilmek gibi konularda (yine nereden geldi bilemediğim bir itilim ile) hızla yol aldım… Ama ne yol almak, hayatta “asla yapmam” dediğim bazı şeyleri tecrübe ettim… Bu kadar ile kalmadı, daha önce yazdığım Tibet ile karşılaşmam sonrası evet “Nepal yolları taştan” Eylül’de tek başıma Everest tırmanışı için Nepal’de olacağım… Tabi ki Tibet’e yaklaşacağım, tabi ki daha önce rüyamda “Everest’e git” diyerek bana güzel bir defter uzatan kızı belki görebiliyor olacağım ama mutlaka sizlerle paylaşacağım…

İşte bu seyahatler böyle “rastlantılara” ve “özel zamanlamalara” karşılık gelirken, ben geçtiğimiz hafta bir araştırmam esnasında bugüne kadar denk gelmediğim bir gerçekle karşılaştım; evet Dünya’nın da çakraları vardı… Bu çakraları yani özel enerji noktalarını incelediğimde şaşkınlığım daha da büyüdü, çünkü benim tecrübelerim bu noktalar ile öyle bir örtüşüyordu ki bu yazıyı “şaşkınlıktan kurtulup” tarafsızca ve sakince kendimi toparlayarak yazabilmem için bir hafta geçmesi gerekti…

Şimdi sizlerle dünyamızın muhteşem çakralarını ve bu noktaların özelliklerini paylaşmak istiyorum ki belirtmeden geçemeyeceğim Nepal bölgesi çok özel bir çakraya karşılık geliyor – yedinci çakra yani ilahi güç ile yani yaradan ile en yakın olduğumuz direk bağlantıda olduğumuz çakra gerisini siz düşünün.

Shasta Dağı / Kaliforniya / Amerika
  • Birinci Çakra: Shasta Dağı, Kaliforniya, Amerika, bu nokta dünyanın tüm enerjisinin temeli olarak kabul edilir.
  • İkinci Çakra: Titicaca Gölü, Peru/Bolivya, kök çakra olarak bilinen ve cinsellik özelliğinin yüklü olduğu merkez olarak kabul edilir. Doğum ve doğurganlığın merkezidir.
  • Üçüncü Çakra: Uluru, Avustralya, özellikle kalpten önce gelen mide ve bağırsakları içeren bölgeye karşılık gelen enerji merkezi olarak kabul edilir. Aborjinlerin bu bölgede özel uykulara yattıkları zamanlar olduğu da bilinmektedir.
  • Dördüncü Çakra: Glastonbury, Somerset ve Shaftesbury, Dorset, İngiltere, kalp çakra olarak da bilinen bu nokta, iyileştiriciliği ve magnetik enerjisi ile ünlüdür.
  • Beşinci Çakra: Piramitler – Mt. Sinai ve Mt. Olives, Mısır, boğaz çakrası olarak bilinen bu çakra dünya üzerinde ünlü piramitlerin de yer aldığı özel enerjileri ile bilinen noktadır.
  • Altıncı Çakra: Batı Avrupa, üçüncü göz olarak da bilinen bu noktanın farklı boyutlara açılan enerjilerin de varlığını kapsadığı kabul edilir.
Mt Kailash / Himalayas / Tibet
  • Yedinci Çakra: Mt. Kailash, Himalayalar, Tibet, ilahi güç ile bağlantı noktası olarak bilinen bu çakra dünyanın çatısı olarak kabul edilen Tibet’te yer almaktadır.

İşte bu güzel gezegenin “açıklanamayan” fakat kalbimizden, çok derinden bildiğimiz o bizi etkileyen enerjiler ile kuşatılmış muhteşem varlığı tesadüf değildir. Kadim bilgilerce açıklandığı üzere özel noktalar farklı tecrübeler edinmemizde bize yol olabilmektedir… Dünyamızın bu güzel noktalarında hayatımın bir anında bulunabilmeyi diliyorum…

Kaynak:
gostica.com

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam