‘Durdurulamaz’ olmanız için doğanın muhteşem tasarımından 5 tüyo

Ne olağanüstü bir dünyada yaşadığımızın farkında mısınız?

Evde hayvan besleyeniniz vardır kesin aranızda. Hayvanlar muhteşem yaratıklar ve bu dünyayı daha iyi anlamamız için de olağanüstü hediyeler sunan öğretmenler gibiler! İstisnasız her hayvandan öğrenecek bir şeyler var ve tüm bu bilgiler insanın kişisel gelişimi için elzem. Doğanın mesajlarını vermek için seçtiği yollar hem tuhaf hem de gerçekten olağanüstü!

Kizzy, Jedi, Leon, Karam, Löket, Jerry ve AuLait

Kizzy; 1981’de tek kanal olan TRT’de yayınlandığında efsane olan ve Afrika’da yakalanıp ABD’ye köle olarak getirilen Kunta Kinte isimli isyankâr bir kölenin hikâyesini anlatan, dönemin meşhur dizisi “Kökler”in ana karakteri Kunta Kinte’nin kızıydı. Babam, daha birkaç aylıkken ailemize katılan bu siyah beyaz, gözleri sürmeli, dişi Seter’e Kizzy’nin adını vermişti. Onu gezdirirken herkes durdurup, şaşkınlıkla “Gözüne sürme mi çektiniz?” diye soruyordu. Gerçekten gözleri doğuştan sürmeli gibiydi.

Jedi; benim ilk kedim. Müthiş bir öğretmendi; bana sevginin nasıl koşulsuz olabileceğini, empatiyi, sabırlı olmayı ve anda kalmayı öğretti. Çok da iyi bir arkadaştı.

Leon, Yeliz’in babasının köpeği, Karam da babamın. Löket ve Jerry bizim kediler, AuLait de kardeşimin kedisi. Hepsi olağanüstüler, her birinin kendine özgü bir karakteri var ve herkesle farklı iletişim kuruyorlar. Aynı zamanda hepsi kişisel anlamda gelişmek için derslerle dolu. Bu başka bir yazının konusu olarak kenarda dursun.

İlgili yazı: Her çocuğun mutlaka evcil hayvan sahibi olması gerektiğini kanıtlayan 25 fotoğraf

Evdeki hayvanlar kadar doğadakilerden de öğreneceğimiz çok şey var. Öyle ki; bununla ilgili bir kitap bile çıkarılabilir! Ve bugün hayranlık duyduğum birçok muhteşem canlı arasında ilk sırayı benzersiz bir tasarım harikasına vermek istiyorum: Köpek Balığı

Müthiş bir hidrodinamiği olan köpek balıkları benzersiz anatomilerinin de yardımıyla inanılmayacak kadar ani hamleler yapabiliyorlar. Testere gibi dişlerini taşıyan çeneleri tonlar basabiliyor.

İşte durdurulamaz olmak için muhteşem köpek balıklarından 5 tüyo:

1. Algıların sürekli açık olsun

köpekbalığı
Köpek balıkları 1 damla kanı 5 kilometreden koklayabilir ve en ufak bir sesi 250 metre uzaklıktan duyabilirler.

Köpek balıkları 1 damla kanı 5 kilometreden koklayabilir ve en ufak bir sesi 250 metre uzaklıktan duyabilirler. Profesyonel ya da özel; hedeflediğiniz şey ne olursa olsun hedefinizle ilgili gelebilecek işaretlere açık olun. Bu işaretler, bazen 5 kilometre ötedeki bir damla kan gibi çok az koku bırakabilirler ama mutlaka bir koku bırakırlar!

Toplantıda bir bakış, ilişkide bir göz pırıltısı, olmadık bir yerde tam da okuduğun kitapta etkilendiğin bölümü anlatan tanımadığın biri ya da tesadüf dediğin herhangi bir şey. Algını, hayatının her anında işaretlere açık tut. Bunu yapmak için farkında kalmanın yollarını kalıcı bir şekilde yaşantına sok. Sıkı bir koçtan “Mindfulness” seansları alabilir, meditasyon yapabilir, ibadet edebilir, yogaya gidebilirsin. Sana ne iyi geliyorsa onu yap, ama mutlaka “bağlantıda kal” ve her gün sana gelecek işaretleri görmeye niyet et.

2. Kaybetmekten korkma

Köpek balıkları ömürleri boyunca BİNLERCE diş kaybetseler de sadece 24 saat içinde yerine yenisini koyarlar. Eğer dişlerini kaybetmekten korksalardı sonunda açlıktan ölürlerdi. Bazen öyle imkansız zamanlarda öyle muhteşem fırsatlar geliyor ki önümüze, konfor alanımızdan çıkmaktan korktuğumuz için kaçırıyoruz ve her seferinde kaçan balık daha da büyük oluyor.

KORKMA! Sonuçta kaybedeceğin birkaç diştir ve onları yerine koyabilirsin. Hatırla: Daha önce neler kaybettin ve nasıl da hepsini yerine koydun. Bunu daha önce defalarca yaptın!

3. İnatçı ol ve uyum sağla

durdurulamaz adam
Sen de inatçı ol. Hedefine kilitlen ve ne olursa olsun ayakta kal!

Köpek balıkları 400 milyon yıldır okyanustalar. Bu, daha dinozorlar yokken onlar vardı anlamına geliyor. Bunun tek nedeni şans olamaz değil mi? Bu değişen dış koşullara ayak uydurabilecek aksiyonları hızla almak anlamına geliyor. NE OLURSA OLSUN hayatta kalmak. İnada bak!

Sen de inatçı ol. Hedefine kilitlen ve ne olursa olsun ayakta kal! “Şartlar ne olursa olsun ayakta kalmak” için direnip güçlü duracağın zamanların yanında, bazen esneyip şartlara uyum sağlaman gerektiğini de hatırla.

4. Daima aksiyonda kal, daima!

Köpek balıkları hareket etmezlerse ne olur, biliyor musun? Ölürler! Bu yüzden uykuda bile hareket halindedirler. Hareketsiz kaldığında ölen tek canlı köpek balıkları değil; bu biz insanlar için de geçerli. En azından mecazî anlamda:

  • Bir işte çalışıyorsan ve hiçbir şey yapmıyorsan ay sonunu beklemeden kapının önünü gösterirler.
  • Kendi işini yapıyorsan zaten bu söylediğimi bizzat yaşıyorsun demektir: Durursan bitersin!
  • İlişkinde de bir şeylerin değişmesini bekliyorsan, bil ki sen değiştirmediğin sürece hiçbir şey değişmeyecek.

Harekete geç, Hemen, şimdi! Küçük ya da büyük fark etmez, yalnızca hedefine doğru bir adım at ve harekette kal. Gerekirse sürün ama harekette kal. Bu dünyada hiç kimse durarak ya da bekleyerek bir yere varmadı.

5. Başkalarının söylediklerini fırlat at!

Köpek balıklarının saldırgan ve vahşi oldukları söylenir.

Yılda ortalama köpek balığı saldırısına uğrayan insan sayısı kaç sence?

10. Sadece on! Buna karşılık her yıl en az 100 köpek balığı insanlar tarafından öldürülüyor.

Hayatının her alanında ağzınla kuş tutsan da seni çekiştirecek insanlar olacak. Hep oldu! İyi de yapsan kötü de yapsan; evde, işte, okulda birilerinin seninle ilgili söyledikleri mutlaka sıkmıştır canını. Sıkmasın!

Senin hakkında söylenen ıvır zıvıra kulağını tıka. Ve dikkat! Fazla övgüye de kaptırma kendini.

Sen kendine dürüst olduğun sürece seni, senden daha iyi bilen biri yok!

Hayvanlar alemini bir kurcalayın bakalım siz de. Bakalım başka hangi öğretmenlere rastlayacağız?

Bana ulaşmak isterseniz [email protected] adresine bir mail atmanız yeterli. Görüşmek üzere!

V. Tolga Hancı
Doğma büyüme İstanbul'lu Tolga, 20 yıllık reklamcılık kariyerini danışmanlığa, ve oradan da koçluk ve eğitmenliğe dönüştürmüş bir yüksek performans stratejisti. Çalıştığı kişi ve kurumların; ... Devam