Dünyaya yepyeni bir tatil anlayışı getiren trend: Yoga retreat

Bütün yıl koşturduk, hiç durmadık. Sürekli tamamlayacağımız projeler, sunumlar, yetiştirmemiz gereken raporlar oldu. Peki kendimize ne kadar vakit yaratabildik veya zamanımızın ne kadarını sadece ve sadece kendimize ayırabildik? Burada vakit ayırmak dediğim arkadaşlarımızla yemeğe çıkmak değil, gerçekten önemli bir iş gibi ele alarak, ciddi ciddi kendimizle baş başa plan yapmak.

yoga retrat
Yoga retreat

Şimdi soracaksınız; ‘İnsanın kendiyle planı olur mu?’ diye, cevabım evet hem de bal gibi olur. En heyecanlı buluşma, insanın gerçekten kendisiyle olan buluşmasıdır. Kendinize sorun bakalım; çay mı sever kahve mi, salata mı tercih eder, makarna mı? Belki bu soruların cevabını hiç bilmiyorsunuz.

İşte bu yaz, kendiniz ile gerçekleştireceğiniz bu buluşmalara unutamayacağınız bir tecrübe kazandıracak bir önerim var: Tüm dünyada binlerce insanın artık otelde tıkılıp kalıp, her gün aynı şeyi yaparak geçirdiği günlere alternatif bir tatil akımı; yoga retreat.

İlgili yazı: Tatilden ofise bambaşka biri olarak dönmenin sırrı: Yoga Tatili

Mis gibi doğanın içerisinde, her gün farklı bir programla, farklı yoga uygulamalarına katılabileceğiniz, sadece doğa ve huzur amaçlı, son derece kendiniz odaklı muhteşem bir tatil vaadediyor. Özellikle Bali, Tibet ve Tayland’da son derece trend hale geldikten sonra Avrupa’da İtalya, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkelerin yanı sıra, ülkemizde de tercih edebileceğiniz merkezler var.

huzur vadisi
Huzur Vadisi, Türkiye’de yer alan yoga retreat merkezidir.

Bir günüm nasıl geçecek orada diye merak ediyosanız, sabah erken saatte meditasyon veya yoga seansı ile başlayarak, gün boyunca serbest zaman ve ertesinde farklı aktiviteler ve akşam saatlerinde yeniden özellikle yoga uygulamaları içeren seanslara dahil oluyorsunuz. Son derece saf beslenip, dış dünyanın yıpratıcı etkilerinden son derece ‘’uzak’’ bir duruma geçiyorsunuz.

Bu yaz siz de kendinizle baş başa kalmak, iç huzurunuzu dengelemek ve farklı bir tecrübe edinmek istiyorsanız ülkemizde veya herhangi bir yerde bu akıma katılın, çünkü siz bunu hak ediyorsunuz.

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam