Dünyanın farklı şehirlerinden yaz – kış vazgeçemeyeceğiniz en iyi dondurmacılar

“Yazın vazgeçilmez tatlısı nedir?” desem herhalde çok büyük bir çoğunuzdan aynı yanıtı alırım; dondurma! Kimileri için yazın serinlemenin en tatlı yolu, kimileri için yaz – kış fark etmeksizin yenebilecek bir tatlı. Ben ikinci gruba dahilim. O nedenle seyahat planlaması yaparken gezilmesi gereken yerler, yemek yenilecek en iyi yerler listelerimin yanında her zaman en iyi dondurmacılar listem de bulunur. Bu listeyi büyük bir özenle hazırlar ve gidip tadarım. Karşınızda, bu soğuk kış günlerinde bile gezdiğiniz yerlerde ağzınızı tatlandıracak en iyi dondurmacılar listesi.

Fenocchio, Nice

Nice eski şehir bölgesinde Rossetti meydanında yer alan bu dondurmacıda daha önce tatmadığınız çeşitleri tatmanız mümkün. Yazın önünde uzun sıralar oluşan dondurmacıda, lavantalıdan yaseminliye, gelincikliden güllüye tüm çiçek çeşitlerini deneyebilirsiniz. Özellikle gelincikli muhteşem. Denemedim ama çeşitlerin içinde kolalı dondurma da vardı. 

Adres: 2 Place Rossetti, Nice Old Town

Çalışma Saatleri: 09:00 – 00:00

Dondoli, San Gimignano

Dünyanın en iyi dondurmacısı. Ben demiyorum, gerçekten de dünyanın en iyi dondurmacısı seçilmiş. “Beklentiyi karşılıyor mu?” derseniz kesinlikle karşılıyor. Güllü dondurması favorim oldu.

Adres: Piazza Della Cisterna, 4, 53037 San Gimignano 

Çalışma saatleri: 09:00 – 23:00

Gelateria Santa Trinita, Floransa

Floransa’nın en iyi dondurmacı diyebilirim. Dolayısıyla önünde uzun sıralar oluşuyor. Santa Trinita köprüsünün ayağında bulunan dondurmacıyı mutlaka denemelisiniz.

Adres: Piazza Dei Frescobaldi, 8/red, 50125 Firenze

Çalışma saatleri: 11:00 – 00:00

Monte Pelmo, Amsterdam

Amsterdam’ın en iyi dondurmacısı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Mangolusu harika. 

Adres: Tweede Anjeliersdwarsstraat 17, 1015 NS Amsterdam

Çalışma saatleri: 13:00 – 22:00

Gelateria Gianni, Bolonya

Kullandıkları malzemeleri yerinden getirten lezzetli bir dondurmacı.

Adres: Via Monte Grappa, 11, 40121 Bologna

Çalışma saatleri: 12:00 – 00:00           

Gelarto Rosa, Budapeşte

Dondurmayı kornette yemeyi tercih edeceğiniz güzel bir dondurmacı. Önce kaç çeşit ve hangi çeşitleri istediğinizi söylüyorsunuz. Dondurmanız ona göre kornette gül şeklinde özenle hazırlanıyor. 

Adres: Szent István tér 3, 1051, Budapest

Çalışma saatleri: 10:00 – 22:00

Bobboi Natural Gelato, La Jolla

La Jolla’da taco yemek için gittiğimiz kafenin hemen karşı köşesinde yer alan Bobboi Natural Gelato adından da anlaşılacağı üzere İtalyan usulü bir dondurmacı. San Diego’nun sıcağında güzel bir dondurma yemek isterseniz doğru adres.

Adres: 8008 Girard Ave #150, La Jolla

Çalışma saatleri: 11:00 – 21:30 (Cuma – Cumartesi 22:00, Pazar 21:00’e kadar açık)

Gelato Bus Stop, San Diego

San Diego’da gece gece dondurma krizim tutunca otelin yakınlarında iyi bir dondurmacı aramaya başladık. Gelato Bus Stop’ı keşfettiğimizde kapanmıştı ☹ Ertesi gün yemekten sonra soluğu dondurmacıda aldık ve sonuç gayet başarılı☺ Burayı gelmeden önce araştırırken nasıl gözümden kaçırmışım kendime kızdım. Giderseniz denemenizi öneririm☺

Adres: 1001 Garnet Ave, San Diego

Çalışma saatleri: Pazartesi kapalı, Salı- Cuma 14:00 – 23:00, Cumartesi – Pazar 12:00- 23:00

Eis Greissler, Viyana

Viyana’ya gitmeden şehirdeki en iyi dondurmacıların listesini çıkarmış sırasıyla deniyordum. Yolda giderken listemde olmayan ama önünde uzun bir sıra oluşmuş dondurmacıyı görünce denemeye karar verdim. İyi ki denemişim, bence Viyana’nın en iyi dondurmacısı.

Adres: Rotenturmstraße 14, 1010 Wien

Çalışma saatleri: 11:00 – 23:00

Caffe Florian, Venedik

En iyi dondurmacı diyemeyeceğim ama ortam o kadar güzel ki bir yanda canlı müzik, bir yanda San Marco meydanının büyüleyici atmosferi. Tüm bunları dikkate alıp değerlendirince sonuç gayet başarılı ☺

Adres: Piazza San Marco, 57, 30124 Venezia

Çalışma saatleri: 09:00 – 00:00

Amorino, Malta

Birçok yerde şubesi bulunan Amorino bulunduğu her bölgede en iyi dondurmacılar listesine girmeyi başaran bir yer. Malta’da Valletta şehrinde bulunan Amorino da oldukça başarılı.

Adres: 36 Republic Street, Valletta

Çalışma saatleri: 08:00 – 23:00

Gelatarium, Lucca

Burası alışık olduğumuz dondurmacılardan çok farklı. Bir kere self servis. Hangi boyutta dondurma almak istiyorsanız kapta veya kornette seçiyorsunuz. Sonra makinelerden istediğinizi istediğiniz kadar alıp üzerine sos vb. ekleyip ödemesini yapıyorsunuz. En iyi dondurmacı değil ama dekorasyonu şu ana kadar gördüğüm en güzel dondurmacı.

Adres: Via Vittorio Veneto, 36, 55100 Lucca

Çalışma saatleri: 11:30 – 00:00

 

İlginizi çekebilir: 2018 seyahat rehberi: Her ay için farklı bir keşif

Banu Okunakul
İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinden mezun olup üzerine bir de İTÜ Telekomünikasyon Mühendisliğinde master yaptım. Masterım sırasında tanıştığım kurumsal hayat ile ilişkimiz hala devam ... Devam