Dünyanın en zengin isimlerinden Warren Buffett’ten 8 hayat dersi

Warren Buffett, tüm dünyada Amerikalı bir iş insanı, yatırımcı ve hayırsever olarak biliniyor. Ancak başarı hikayesine, taktiklerine, parayla ilişkisine baktığınızda Warret Buffett’ın bir iş insanından çok düşünceleriyle modern zaman filozofuna dönüştüğünü söylemek mümkün. 2016 yılında çıkardığı Warren Buffett’s Ground Rules kitabı da bunun en güzel örneği. Buffett kitabında 1956-1970 yılları arasındaki yatırım ilkelerini anlatıyor. Ancak bu ilkeler, sadece yatırım dünyasını ilgilendirmekle kalmayıp adeta bir hayat dersi veriyor. İşte Warren Buffett’ın yatırım ilkelerinden çıkarılabilecek hayat dersleri:

1. Bilgiye yatırım yapın

Warren Buffett daha 25 yaşındayken yatırım yapmaya başlamış bir isim. Hocası Benjamin Graham’dan A+ notu almayı başarabilen tek kişi. Nasıl bu kadar donanımlı olabiliyor sorusunun tek yanıtı, bilgiye yatırım yapmasında gizli. Buradan çıkarılması gereken ders apaçık ortada; bilgiye yatırım yapın. Bilgi güçtür, bir konuda bilgili olmak hayatta güçlü olmanızı ve ileri gitmenizi sağlar.

Kaynak: Business Insider
2. Ödevinizi yapın

İster yatırım dünyasını ele alın, ister hayatın farklı alanlarını, insanların birçoğu ne yaptıklarını bilmeden hareket ediyor. Sadece kalabalığı veya bazı “uzmanları” takip ediyor. Warren Buffett o insanlardan biri değildi. O her zaman ne yaptığını bilirdi. Peki bunu nasıl başarıyordu dersiniz? Ödevini yaparak. Bir karar vermeden önce, araştırma ve olayları analiz etme için zaman harcamalı, yani ödevinizi yapmalısınız. Yaptığınız şey her ne ise, ödevinizi yapın, ne yaptığınızı bilin.

3. Ne yapmadığınızın farkında olun

Ne yaptığınızı bilirseniz, ne yapmadığınızın da farkında olursunuz. İnsanlar bir şeylerden anlamadığını söylemeye bayılıyor. Peki sonuç ne oluyor? Anlamadığı şeyi yapan insan manzaları… Anlamadığınız bir şeyi sormaktan çekinmeyin. Yaptığınız ve yapmadığınız şeyin farkında olun.

4. Paranızı idareli harcayın

Warren Buffett, büyük servetinin yanı sıra eli sıkılığıyla bilinen bir isim. Aslında bu onun birleştirme, bütünleştirme bakışından kaynaklanıyor. Buffett, ufak bir parayla yapılan yatırımın daha sonra büyük bir şeye dönüşebileceğini çok önceden keşfetmiş bir isim. Belki siz yatırımcı olmayabilirsiniz, ancak bugün yaptığınız ufak bir harcamanın gelecekte size daha pahalıya patlayabileceğini unutmayın.

5. İlkelerinize bağlı kalın

İş dünyasında zaman zaman aktörler farklı metotlara başvurabiliyor, kuralların dışına çıkabiliyor. Bu metotların karlı sonuçlarını görenler de kalabalığın peşinden gidebiliyor. Siz ilkelerinize bağlı kalın, kalabalığın peşinden gitmeyin.

6. Değişin

İlkelerinize bağlı kalmak, değişime kapalı olmak anlamına gelmiyor. Aksine, zaman değiştikçe değişime de ihtiyacınız var. Bu değişimi sağlamak için zamanın gerekliliklerine uygun olarak ilkelerinizi değiştirebilirsiniz. Böylelikle siz her zaman ilkelerinize bağlı kalırsınız ancak ilkeleriniz değişir.

7. Odaklanın

Yaptığınız işten iyi karşılık almanın tek yolu, yatırımlarınıza odaklanmaktan geçiyor. Hayatta da aynı şey geçerli. Benzer bir şekilde, hayatınızdan maksimum verimi alabilmek için ona odaklanmanız gerekir. Bazı fikir ayrılıkları olabilir ancak siz gösterdiğiniz çabaya odaklanırsanız, büyük fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

8. Ne zaman hareket etmeniz gerektiğini bilin

Hayatta hep ne zaman hareket etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Hayatın içinde bazı dönemler vardır, o dönemlere girildiğinde eskiyi bırakıp yeniye geçmeniz gerekir. Birçoğumuz eskinin konforuna kanıp yeniye geçmeye cesaret edemiyoruz. Ancak zaman zaman konforlu bölgeden çıkıp yenilikler için cesaret etmelisiniz.

Kaynaklar:
Lİfe Optimizer
Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!