Dünyanın en ünlü 12 CEO’sunun zenginlik ve başarıya götüren sabah rutinleri

Etkili ve verimli bir sabah rutini, hedeflerimize ulaşmak için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi sağlıyor. Dünyaca ünlü birçok CEO da başarılarını verimli sabah rutinlerine borçlu olduğunu belirtiyor. İlham veren hikayeleriyle motivasyon sağlayan, sıra dışı hayat ve çalışma tarzlarıyla farklı işler yapan iş dünyasının en etkili isimleri, başarılarını borçlu oldukları rutinlerine dikkat çekiyorlar. Biz de dünyanın en ünlü 12 CEO’sunun zenginlik ve başarıya götüren sabah rutinlerini derledik. İşte ünlü CEO’ların sabah rutinleri:

1. Elon Musk

Kaynak: T24

Tesla ve SpaceX’in dünyaca ünlü CEO’su Elon Musk, genellikle 6 saat uyuyor ve sabahları saat 7 gibi uyanıyor. Aslında yoğun iş hayatı göz önünde bulundurulursa kalkmak için oldukça geç bir saat olduğunu söyleyebiliriz. Kısa bir süre önce Türkiye’yi de ziyaret eden Musk, ilk olarak yarım saat ayırarak kritik e-maillerini cevaplıyor. Ardından 5 çocuğunu okula uğurluyor, duş alıyor ve işe gitmek için evden ayırılıyor. Sabahının geri kalan vaktini ise iş toplantılarıyla geçiriyor.

2. Mark Zuckerberg

Kaynak: BBC

Facebook CEO’su Zuckerberg, uyanır uyanmaz ilk yaptığı şeyin telefonuna bakmak olduğunu paylaşıyor. Aslında bir sabah insanı olmadığını ama kızı Max sayesinde bir sabah insanına dönüştüğünü söylüyor. Ünlü CEO, sabah saatlerinde egzersiz yapıyor, duş alıyor ve her gün aynı tip tişört ve kot pantolonunu giyerek güne hazırlanıyor.

3. Steve Jobs

Kaynak: ZDNet

Apple’ın kurucusu Steve Jobs, verdiği röportajlardan birinde, sabah uyandığında aynaya bakıp kendine “Bugün hayatının son günü olsaydı, bugün yapacağım şeyden dolayı mutlu olur muydum?” diye sorduğunu paylaşmıştı. Bu sözünden gününü, kendisini mutlu edecek, yaşamını zenginleştirecek şeyler için yaşamaya değer kıldığını fark etmek mümkün.

4. Oprah Winfrey

Kaynak: Medium

Oprah Winfrey başarısını sabah meditasyonlarına borçlu isimlerden… Başarılı yapımcı, güne 20 dakika meditasyon yaparak başlıyor. Meditasyon çalışmasını 15 dakikalık yürüme bandı egzersizi takip ediyor. Daha sonra sağlıklı bir kahvaltıyla sabah rutinini tamamlıyor.

5. Tony Robbins

Kaynak: Wikipedia

Ünlü motivasyon konuşmacısı, yaşam koçu ve kendi motivasyon imparatorluğunun sahibi Robbins’in sabah rutini 3 adımdan oluşuyor. İlki, enerji verici nefes egzersizi, ardından gözlerini kapatıp nefesini yavaşlatarak minnet duyduğu 3 şeyi düşünme ve son olarak arkadaşları, ailesi ve tüm dünya için iyi dileklerde bulunmak. Robbins ayrıca balık ve salatadan oluşan besleyici ve alışılmadık bir kahvaltı da yapıyor.

6. Sheryl Sandberg

Kaynak: Weforum

Facebook’un Mark Zuckerberg’den sonra gelen ikinci ismi, kadın liderlerin güçlenmesi için en büyük destekçilerden biri olan Facebook COO’su Sheryl Sandberg, tam bir sabah kuşu. Ofisine sabah 7’de giden Sandberg, bundan önce evinde e-maillerini cevaplıyor, egzersiz yapıyor ve iki çocuğunu okula bırakıyor. Başarılı olması tesadüf değil…

7. Warren Buffett

Kaynak: Getmidas

Dünyanın en zenginlerinden, Amerikalı iş insanı Warren Buffet, her sabah 6.45’te uyanıyor ve güne gazetelerini okuyarak başlıyor. Çok sağlıklı bir beslenme rutini olmayan Buffet, 2007 ylında doktorunun onu uyarmasıyla sabah rutinine egzersiz de eklemiş.

8. Richard Branson

Kaynak: CNBC

Virgin Group’un kurucusu Branson da tam bir sabah kuşu. Genellikle ailesiyle kahvaltı yapan iş insanı, egzersiz yapmayı da ihmal etmiyor. Geri kalan zamanında e-maillerine bakıyor, haberleri takip ediyor ve Virgin bloğu için yazıyor.

9. Jack Dorsey

Kaynak: Pbs

Twitter’ın CEO’su Dorsey’in sabah rutininin öncelikli noktası sağlığı. Güne meditasyonla başlayan ünlü yönetici, mobil uygulama kullanarak 7 dakikalık egzersiz de yapıyor. Kahve içerken de elbette Twitter’a bakıyor. Ayrıca evinin çevresinde 8 km kadar yürüyüş veya koşu yapıyor.

10. Arianna Huffington

Kaynak: Dijitaltopuklar

Huffington Post gazetesinin kurucusu ünlü iş insanı Huffington, alarm kullanmayı sevmiyor. Kaliteli uyku savunucusu Hufifngton, her gün 8 saat uyumaya özen gösteriyor ve güne başlamadan minnettar hissetmeye önem veriyor. Kahvaltı yapma alışkanlığı olmayan Huffington, sabahları 20 dakika kadar meditasyon yapıyor.

11. Bill Gates

Kaynak: Nytimes

New York Times’a göre Bill Gates, güne egzersizle başlıyor. Genellikle 7 saat uyumaya özen gösteren Gates, uykusuz kaldığında konuşmanın bile zor geldiğini paylaşıyor.

12. Jeff Bezos

Kaynak: Mynet

Amazon’un sahibi Jeff Bezos, güne sabah saat 7-8 arası başlıyor. Ofise gitmeden önce yürüme bandında egzersiz yapan Bezos, bu sırada gazetelerini de okuyor. Bezos ayrıca tüm gün ofiste durmamaya da özen gösteriyor.

Kaynaklar: Entrepreneur, The Telegraph, New York Times

İlginizi çekebilir: Yeni güne mutlu ve motive bir şekilde başlamak için 5 sabah ritüeli

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!