Dünyanın en ünlü 12 CEO’sunun zenginlik ve başarıya götüren sabah rutinleri

Etkili ve verimli bir sabah rutini, hedeflerimize ulaşmak için ihtiyaç duyduğumuz maksimum enerjiyi sağlar. İlham veren hikayeleriyle motivasyon sağlayan, sıra dışı hayat ve çalışma tarzlarıyla farklı işler yapan iş dünyasının en etkili isimleri, başarılarını yaşam tarzları ve düşünce yapılarına borçlu… Önde gelen bu başarılı isimlerinin sabah rutinleri ise hem onları tüm gün enerjik tutuyor hem de örnek olacak noktalar barındırıyor.

1. Elon Musk
Kısa bir süre önce ülkemizi ziyaret eden Elon Musk, sabah 7’de uyanıyor.

Tesla ve SpaceX’in dünyaca ünlü CEO’su Elon Musk, genellikle 6 saat uyuyor ve sabahları saat 7 gibi uyanıyor. Aslında yoğun iş hayatı göz önünde bulundurulursa kalkmak için oldukça geç bir saat olduğunu söyleyebiliriz. Kısa bir süre önce Türkiye’yi de ziyaret eden Musk, ilk olarak yarım saat ayırarak kritik e-maillerini cevaplıyor. Ardından 5 çocuğunu okula uğurluyor, duş alıyor ve işe gitmek için evden ayırılıyor. Sabahının geri kalan vaktini ise iş toplantılarıyla geçiriyor.

2. Mark Zuckerberg

Facebook CEO’su Zuckerberg, uyanır uyanmaz ilk yaptığı şeyin telefonuna bakmak olduğunu paylaşıyor. Aslında bir sabah insanı olmadığını ama kızı Max sayesinde bir sabah insanına dönüştüğünü söylüyor. Ünlü CEO, sabah saatlerinde egzersiz yapıyor, duş alıyor ve her gün aynı tişört ve kot pantolon kostümünü giyerek güne hazırlanıyor.

3. Steve Jobs

Apple’ın kurucusu Steve Jobs, verdiği röportajlardan birinde, sabah uyandığında aynaya bakıp kendine “Bugün hayatının son günü olsaydı, bugün yapacağım şeyden dolayı mutlu olur muydum?” diye sorduğunu paylaşmıştı.

4. Oprah Winfrey
Sıfırdan başarıya ulaşan Oprah Winfrey için sabah meditasyonu olmazsa olmaz.

Oprah Winfrey başarısını sabah meditasyonlarına borçlu isimlerden… Başarılı yapımcı, güne 20 dakika meditasyon yaparak başlıyor. Bu meditasyon çalışmasınıysa 15 dakikalık yürüme bandı egzersizi takip ediyor. Daha sonra sağlıklı bir kahvaltıyla sabah rutinini tamamlıyor.

5. Tony Robbins

Ünlü motivasyon konuşmacısı, yaşam koçu ve kendi motivasyon imparatorluğunun sahibi Robbins’in sabah rutini 3 adımdan oluşuyor. İlki, enerji verici nefes egzersizi, ardından gözlerini kapatıp nefesini yavaşlatarak minnet duyduğu 3 şeyi düşünme ve son olarak arkadaşları, ailesi ve tüm dünya için iyi dileklerde bulunmak. Robbins ayrıca balık ve salatadan oluşan besleyici ve alışılmadık bir kahvaltı da yapıyor.

6. Sheryl Sandberg

Facebook’un Mark Zuckerberg’den sonra gelen ikinci ismi, kadın liderlerin güçlenmesi için en büyük destekçilerden biri olan Facebook COO’su Sheryl Sandberg, tam bir sabah kuşu. Ofisine sabah 7’de giden Sandberg, bundan önce evinde e-maillerini cevaplıyor, egzersiz yapıyor ve iki çocuğunu okula bırakıyor. Başarılı olması tesadüf değil…

7. Warren Buffet

Dünyanın en zenginlerinden, Amerikalı iş insanı Warren Buffet, her sabah 6.45’te uyanıyor ve güne gazetelerini okuyarak başlıyor. Çok sağlıklı bir şekilde beslenme rutini olmayan Buffet, 2007 ylında doktorunun onu uyarmasıyla sabah rutinine egzersiz de eklemiş.

8. Richard Branson
Sir Richard Branson için ailesiyle güne başlayabilmek çok önemli.

Virgin Group’un kurucusu Branson da tam bir sabah kuşu. Genellikle ailesiyle kahvaltı yapan iş insanı, egzersiz yapmayı da ihmal etmiyor. Geri kalan zamanında e-maillerine bakıyor, haberleri takip ediyor ve Virgin bloğu için yazıyor.

9. Jack Dorsey

Twitter’ın CEO’su Dorsey’in sabah rutininin öncelikli noktası sağlığı. Güne meditasyonla başlayan ünlü yönetici, mobil uygulama kullanarak 7 dakikalık egzersiz de yapıyor. Kahve içerken de elbette Twitter’a bakıyor. Ayrıca evinin çevresinde 8 km kadar yürüyüş veya koşu yapıyor.

10. Arianna Huffington

Huffington Post gazetesinin kurucusu ünlü iş insanı Huffington, alarm kullanmayı sevmiyor. Kaliteli uyku savunucusu Hufifngton, her gün 8 saat uyumaya özen gösteriyor ve güne başlamadan minnettar hissetmeye önem veriyor. Kahvaltı yapma alışkanlığı olmayan Huffington ayrıca 20 dakika kadar meditasyon yapıyor.

11. Bill Gates

New York Times’a göre Bill Gates, güne egzersizle başlıyor. Genellikle 7 saat uyumaya özen gösteren Gates, uykusuz kaldığında konuşmanın bile zor geldiğini paylaşıyor.

12. Jeff Bezos

Amazon’un sahibi Jeff Bezos, güne sabah saat 7-8 arası başlıyor. Ofise gitmeden önce yürüme bandında egzersiz yapan Bezos, bu sırada gazetelerini de okuyor. Bezos ayrıca tüm gün ofiste durmamaya da özen gösteriyor.

Kaynaklar:
Entrepreneur
The Telegraph
New York Times

 

İlginizi çekebilir: Yeni güne mutlu ve motive bir şekilde başlamak için 5 sabah ritüeli

 

 

 

 

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!