Dünya’daki ilk bisiklet asansörü Norveç’te kullanıma açıldı

Şehrin içinde bisikletle ulaşım hem daha ucuz hem de sağlığınızı korumak için iyi bir yol olabilir. Fakat, eğer yaşadığınız şehir düz değil de daha engebeli ve yokuşluysa, ertesi gün bacaklarınızın ağrısından yürümekte zorluk çekebilirsiniz. Fakat, Norveç’te bulunan Trondheim şehrinde yokuşlu alanlarda bisiklet kullanma sorununa şehre ‘bisiklet asansörleri’ yerleştirerek bir çözüm bulmuş gibi gözüküyor. Uplifers olarak, çok ilgimizi çeken bu konuyu sizlerle paylaşmak istedik.

bicycle-escalator-cyclocable-trondheim-norway-3__880

Bisiklet asansörünün orijinali 1990 yıllarında her gün işe bisikletle gitmekten yorulan bir iş adamı tarafından icat ediliyor. Adı ilk başta Trampe asansörü olan bu icadın geliştirilmiş ve şuan kullanılan halinin ismi ise CycloCable. CycloCable günümüzde 200,000’den fazla bisikletçinin hayatını kolaylaştırıyor.

Şehrin yokuşlu bölgelerinde yer alan bisiklet asansörü turistlerinde ilgisini çekiyor. Bisiklet asansörü aynı anda 5 kişiyi yukarıya taşıma gücüne sahip. Ayrıca, bu asansör sadece bisikletli kişiler için sınırlı değil, scooter ve bebek puseti gibi küçük tekerlekli aletleri de taşıyabiliyor.

Bu sistemin sadece 1 metresi ise 2000 ile 3000 dolara mal oluyor. Şehirde bu icadın yer alması, şehir içi bisiklet kullanımınıda büyük bir oranda artırıyor.

Türkiye’de daha bisiklet yolları yokken bu icadın gelmesine daha çok uzun zaman var gibi gözüküyor. Fakat, Dünya’da böyle gelişmelerin olması bize hem ilham veriyor hem de heyecanlandırıyor.

bicycle-escalator-cyclocable-trondheim-norway-5__880

bicycle-escalator-cyclocable-trondheim-norway-6__880

bicycle-escalator-cyclocable-trondheim-norway-4__880

bicycle-escalator-cyclocable-trondheim-norway-2__880

bicycle-escalator-cyclocable-trondheim-norway-1__880

bicycle-escalator-cyclocable-trondheim-norway__880

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Kaynak: boredpanda

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!