Dünyadaki en “bisiklet-canlısı” 5 şehir: Kopenhag listenin başında yer alıyor

Texas Transportation Institute’un araştırmalarına göre, Birleşik Devletler’de ortalama bir vatandaş her sene 42 saatini trafikte kalarak geçiriyor. İstanbul’da da durum bundan daha farklı değil. Buna rağmen Amerika Eyaletleri, dünyadaki en sıkışık trafiğe sahip olan şehirlerin yakınından bile geçmiyor. Navigasyon şirketi TomTom’a göre Los Angeles, Amerika’daki en sıkışık şehirlerden biri, dünya çapında ise 12. sırada yer alıyor.

Son yıllarda çoğu dünya şehri, trafik yoğunluğuyla mücadele etmek için bisiklet kullanımını desteklemeye ve greenhouse gas efektini (sera gazı efekti) en aza indirmeye yönelik çalışmalara başladı. Kopenhag, günümüzde 1970’ten bu yana bünyesinde arabalardan çok bisiklete sahip tek şehir. Kayıtlara göre geçtiğimiz sene, şehre 265,700 bisiklet 252,600 araba kaydı yapıldı.

Kopenhag ve Brüksel çıkışlı şehir tasarımı danışmanlığı şirketi “Copenhaginize Design Company”, dünyadaki en bisiklet-canlısı şehirlerin bir yıllık bir listesini hazırladı. Copenhaginize, bölge nüfusu 600.000 kişiyi aşan 122 ili değerlendirdi. İşte 2015 senesi sonuçları:

5. Eindhoven, Hollanda
Flickr/JT

2012’de Eindhoven, fotoğraftaki “Hovenring” adı verilen sadece bisikletçiler için yüzer bir dolambaçlı kavşak yaptı. Hovenring, 2013 Gizmodo makalesine göre haftada binlerce bisikletçi tarafından kullanılıyor.

4. Strasbourg, Fransa
Getty/Carlsten Koall

Copenhagenize’nin listesine göre Strasbourg’un, günümüzde 300 mil üzerinde bisiklet yolları var. Aynı zamanda “Vélhop” adı verilen uzun süreli bisiklet kiralamak için bir bisiklet-paylaşımı sistemine sahip.

3. Utrecht, Hollanda
Michael Kooren/Reuters

Utrecht, Copenhagenize’nin listesinde 3. sırada yer alıyor. Şehir, dünyanın en büyük yer altı bisiklet parkını inşa ediyor. Dutch News’a göre, $48 milyonluk projenin 2018’de tamamlanması bekleniyor. Tamamlandığında ise 12,500 bisikletlik kapasiteye sahip olacağı söyleniyor.

2. Amsterdam, Hollanda
Michael Kooren/Reuters

Fark ediyorsunuzdur ki Hollanda, Copenhagenize’nin listesinin başlarını çekiyor. Fietersbond, The Cyclists Union of Amsterdam’a göre Hollanda’da 18 milyon bisiklet bulunuyor. Şehirdeki bisiklet sayısı, şehirdeki insan sayısını geçiyor.

1.Copenhagen, Danimarka
Moyan Brenn/Travel Busy

Bünyesinde arabadan daha çok bisiklet barındıran Kopenhag’ın, listenin en başında yer almasına şaşırmamak gerek. Copenhagenize’nin 2015 sonuçlarına göre şehir, bisiklet yolları, özellikle de sadece bisiklet geçişli köprüler için yoğun bir yatırım yapmakta. Kopenhag ayrıca trafik akışını da, bisiklet trafiğini ve zamanlamalarını baz alarak düzenlemeye odaklanıyor.

Kaynak: 
Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!