Dünyada fark yaratmak mı istiyorsunuz? Harekete geçmenize yardımcı olacak ipuçları

Bu dünyada bir fark yaratabileceğinize inanmıyor musunuz? “Ben kimim ki?” diye mi düşünüyorsunuz? Ya da bir fark yaratmak için dünyaca tanınan bir sanatçı ya da bilim insanı olmanız gerektiğini, önemli bir buluş yapmanızın şart olduğunu mu sanıyorsunuz? Öyleyse, tüm bu düşünceleri bir kenara bırakın, çünkü gerçekten istedikten sonra hepimiz bu dünyada bir fark yaratabiliriz. Evet, tabii ki siz de!

Üstelik beklemenize, bir şeyleri elde ettikten sonra başlamanıza, çok paranızın olmasına, işinizde mevkii atlamanıza, ‘önemli’ insanları tanımanıza, kısacası belli bir zamanda, belli bir pozisyonda veya güçte olmanıza gerek yok. Şu an, bulunduğunuz yerden, olduğunuz halinizle ‘hemen’ başlayabilir, bu dünyada fark yaratabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin, yollarını birlikte keşfedelim ve hem dünyayı daha iyi bir yer haline getirelim hem de kendi farkımızı ortaya koyalım.

Çok ‘büyük’ düşünmeden ‘hemen’ başlayın

Mother Teresa’nın şu sözünü hatırladınız mı? ‘Yüzlerce kişiyi doyuramıyorsanız, bir kişiyi doyurun.’ Dünyada fark yaratmak, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için zaten gerekene sahipsiniz. Dünyada fark yaratmak, çok çok büyük bir görev gibi görünebilir, ancak herkesin kocaman bir yürekle küçük katkılar yapmasının kolektif bir çıktısıdır.

Önemli olan yaptığınız katkının büyüklüğü değildir. Daha büyük bir şey yapmak için bekledikçe, hiçbir şey yapamayabilirsiniz. Bunun yerine, daha basit düşünün, kalbinizi ortaya koyun ve hemen başlayıp, elinizden gelenle bir fark yaratın. Unutmayın; kimse her şeyi yapamaz ama herkes bir şey yapabilir.

Sızlanmayın ve harekete geçin

Size dünyada fark yaratmak isterken belki de ihtiyacınız olan ilhamı verecek o sözü hatırlatalım: “Bir şey hakkında sızlanacak ve şikayet edecek vaktiniz varsa, o zaman bu konuda bir şeyler yapacak zamanınız da vardır.” -Anthony J. D’Angelo. Dünyaya farkınızı göstermek mi istiyorsunuz? Öyleyse, sızlanmayın, şikayet etmeyin, bahaneler bulmayın, serzenişlerinizin dünya için bir fark yaratmayacaktır. Bu sadece, enerjinizi tüketecek ve sizi geride tutacaktır. Bunun yerine başlayın ve ne ile meşgul olarak daha iyi bir şeyler yapabilirsiniz onu düşünün. Hiçbir şey, harekete geçmek kadar ilham verici olamaz.

Yakın çevrenizle işe koyulun

Etrafınıza bir bakın, komşularınız için, yaşadığınız mahalle için, kısacası yakın çevreniz için neler yapabilirsiniz? Sokağınızı temiz tutmak için harekete geçerek, bir temizlik hareketi başlatarak, komşularınızı bir araya getirecek keyifli bir organizasyon planlayarak, ikram edebileceğiniz lezzetli atıştırmalıkları dağıtarak, varsa çocuk parklarındaki eksiklikleri gözden geçirip ilgili belediyeye ileterek, kısacası hızla harekete geçebileceğiniz ve başkalarının faydasına olacak ne olacaksa onları yaparak başlayabilirsiniz.

Dünyada fark yaratmak istiyorsanız, tüm dünyaya ulaşmanıza ya da gezegenin öbür ucundan başlamanıza gerek yok. Hemen yakınınızdan başlayın; apartmanınızdan, mahallenizden, semtinizden… Yaptıklarınızın etkisinin hızla büyüyeceğine ve adeta dalga etkisi ile yayılacağına emin olabilirsiniz.

Daha az tüketin, daha çok üretin

Dünyada fark yaratmak mı istiyorsunuz? Öyleyse, daha çok üretmeye, daha az tüketmeye odaklanın. Hem kendiniz, hem çevreniz, hem de tüm gezegen için en büyük farkı yaratabileceğiniz en önemli konulardan biri bu. Modern dünyada ne yazık ki hepimiz bir şekilde daha fazla tüketmeye, daha çok eşyaya sahip olmaya, hep dahasını satın almaya yönlendiriliyoruz. Oysa ki bunun tam tersini yaparak katkımızı ortaya koyabiliriz.

Daha sürdürülebilir tercihler, daha çevre dostu yaklaşımlar, daha az israf ve karbon ayak izinizi azaltarak, elinizden geldiğince ve imkanlarınız doğrultusunda bir şeyler üreterek dünyada fark yaratabilirsiniz. İster bahçenizde domates yetiştirin ister bir şarkı besteleyin, üretmeye her zaman devam edin ve çevrenizdeki insanlara da bu konuda örnek olun.

Mutluluk ve sevginin en büyük hediye olduğunu unutmayın

Dünyada fark yaratmak istiyorsanız, sevginizi esirgemeyin ve mutluluğu yayın, bunun için başkalarını mutlu etmeyi de önceliklendirin, en az kendiniz kadar. Bazen küçük bir gülümse, bazen bir tabak yemek, bazense bir sevgi sözcüğü, hiç tahmin etmediğiniz kadar büyük etkiler yaratabilir, birinin hayatını dönüştürebilir. Paylaştıkça azalmayan tek şey mutluluktur ve tek bir mumdan bile yüzlerce mum yakılabilir. Yakabildiğiniz kadar mum yakın, sevginizi ortaya koyun, mutluluğu yakın. Bu dünyada daha iyi etki yaratacak, farkınızı en güzel şekilde ortaya koyacak başka bir şey yok. İyiliğe tutunun, sevgiyle ilerleyin.

Başkalarını dinleyin, onları destekleyin

İster yeni iş kurmak isteyen bir arkadaşınızı ister derdini paylaşmak isteyen dostunuzu, size kimin ihtiyacı varsa onu dinleyin. Tek seferde dünyadaki tüm insanlara yardım edemezsiniz ama her seferinde birinin hayatına dokunabilir ve ona destek olabilirsiniz. Ve emin olun ki bu da tek başına dünyada fark yaratmak için yeterli! Bazen yalnızca birini dinlemek bile ona ihtiyacı olan en büyük şeyi sağlayabilir. Bunun da ötesinde birinin işine övgüyle bahsetmek, hayattaki başarılarını ona hatırlatmak, köstek olmak yerine destek olmak, yapabileceğini ona söylemek, dünyanın çok daha iyi bir yer olmasına aracılık eder; çünkü birini daha iyileştirmiş olursunuz.

Emin olun ki, kendini iyi hisseden insanların sayısı arttıkça dünya çok daha iyi bir haline gelebilir ve bunda sizin payınız da olur!

Fikirlerinizi paylaşın

Belki sıfırdan bir buluş yapmayacaksınız, bir şey icat etmeyeceksiniz ya da teknoloji dünyasına damga vuracak, sağlık sistemini iyileştirecek ‘bomba’ bir girişiminiz yok; ama kendinize özgü fikirleriniz var ve emin olun ki paylaşılmaya değer! Fikirlerinizi paylaşarak bir fark yaratabilirsiniz. Tavrınızı, düşünce yapınızı, özgün yaklaşımınızı ortaya koyabilirsiniz. Oy verebilirsiniz, desteklediğiniz ne varsa savunuculuğunu yapabilirsiniz, kısacası kim olduğunuzu dünyaya gösterebilirsiniz.

Gönüllü çalışmalara katılın

Sosyal sorumluluklarınızı yerine getirerek de dünyada çok büyük farklar yaratabilirsiniz. Gönüllü çalışmalarda yer alarak, katkılarınızı dünyaya sunabilirsiniz. İhtiyacı olanlara yardım etmek, dünya için bir şeyler yapmak isteyen herkes açısından harika bir fırsat. Bu sayede topluma katkı sağlayabilir, mutluluğu, sevgiyi ve dayanışmayı yayabilir, daha geniş kitlelere ilham olabilir, gerçekten dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalıştığınızı fark edebilir ve kişisel tatminin de ötesinde kendi değer ve amaçlarınızı da gerçekleştirebilirsiniz.

Bağış yapın

Sosyal sorumluluğunuzu yerine getirmenin ve başkalarına yardım etmenin bir başka yolu da bağış yapmak. Bu sayede, dünyada bir iz bırakabilir, ‘ben de fark yaratıyorum’ diyebilirsiniz. Yalnızca maddi olarak da bağış yapmanıza gerek yok, zamanınızı da bağışlayabilir, gereken yerlerde görev alabilirsiniz. Bunun ötesinde kan bağışı yaparak insanların yaşamlarının kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz. Bilginizi, deneyimlerinizi de bağışlayabilir, mentorluk yaparak ihtiyaç duyanlara ulaşabilir, onların dünya görüşünü genişleterek dünyaya katkı sağlayabilirsiniz.

Kendinizi geliştirmeye devam edin

Kendinizi sürekli geliştirerek de dünyada fark yaratmaya devam edebilirsiniz. Yeni beceriler edinin, eğitiminizi bir üst düzeye taşıyın, insanlarla iletişimini geliştirin, networkünüzü genişletin, öğrenmeye, yenilenmeye, paylaşmaya her zaman açık olun. Risk alın, deneyin, ilham verin ve mutlaka yeni yollar keşfedin; hem kendi yollarınızı deneyin hem de başkaları için de yollar açın.

Dünyada fark yaratmanıza yardımcı olacak binlerce eylem var; büyük-küçük elinizden ne geliyorsa onu yapın, bir yerden başlayın ve devam edin. Göreceksiniz de yaptığınız en küçük bir katkının bile dünyadaki etkileri çok büyük olacak!

İlginizi çekebilir: Olumlu yapıcı hayal kurma: Düşlerinizle zihninizi ve geleceğinizi iyileştirin

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!