Dünyaca ünlü heykeltıraşlar ve en bilinen eserleri

Sanat dünyasına hafızalardan kazınmayacak eserler bırakmayı başaran dünyaca ünlü heykeltıraşların birbirinden etkileyici ve benzersiz heykelleri şüphesiz ki estetik duygumuzu yeniden yorumluyor. Başarılı heykeltıraşlar dünyanın dört bir yanına dağılmış eserleriyle ziyaretçilerini uzun uzun düşünmeye itiyor… İlham verici güzellikleriyle harekete geçiren heykeller, başarılı sanatçıların iç dünyalarını yansıtırken, içinde bulundukları toplumun bir parçasını da barındırıyor. Baştan söyleyelim insana, doğaya, duygulara dair her şeyin heykeltıraşın kendine has tarzıyla yarattığı bir fizikte hayat bulduğu bu muhteşem eserler sanat tutkunuzu tetikleyebilir. İşte dünyaca ünlü heykeltıraşlar ve en bilinen eserleri:

Bruno Catalano / Les Voyageurs

Kaynak: brunocatalano

1960 yılında Fas’ta dünyaya gelen ve hayat yolunda bir yolcu olduğunu söyleyen ünlü heykeltıraş Bruno Catalano’nun eserleri seyahat temasını yaşamının merkezine aldığından gezginlerin dünyasına odaklanır. Gezginlerin gittikleri her yerde kendilerinden adeta bir parça bırakarak yola devam ettiklerine inanan sanatçı eksik heykelleri ile bunu yansıtmayı başarır ve eserlerini gören herkesi o boşlukların sebebini düşünmeye teşvik eder.

Jeff Koons / Balloon Rabbit

Kaynak: dailymail

1955’te York, Pennsylvania’da doğan Amerikan çağdaş heykeltıraş Jeff Koons, tartışmasız kendi kuşağının en popüler ve en tanınmış sanatçılarından biri. Balon hayvan heykelleriyle ün salan Koons, izleyicilerini adeta metafizik diyaloglarına sokarak modern kolektif kültürü lüks anlayışıyla buluşturuyor.

Richard Serra / Band

Kaynak: lacma

1938 yılında San Francisco’da dünyaya gelen Richard Serra, çelik ve dev heykelleriyle ün kazanmış Amerikalı bir sanatçı. Takipçilerini biçim ve orantı ile etkilemek için dev yüzeyleri yeniden yorumlayan ve mekan algımızı gözden geçirmeye davet eden Serra, heykelleriyle dev bir sergi alanında minimal hissetmenin nasıl bir şey olduğunu da gösteriyor.

Thomas Schütte / Mann im Matsch

Kaynak: artsy

1954 yılında Almanya’nın Oldenburg kentinde doğan Thomas Schütte, eriyen veya deforme olmuş figürlerin düşündürücü heykel formlarıyla tanınan çağdaş bir sanatçı. Çoğunlukla çelik, alüminyum, bronz veya balmumundan ürettiği figürlerin gövdesi, sanatçının dokunuşlarıyla yeniden yorumlanmaya açık hale gelir ve izleyicilerini kafa karışıklıkları ile baş başa düşünmeye bırakır.

Robert Glen / The Mustangs of Las Colinas

Kaynak: irvingtexas

1940 yılında Kenya’da doğan ve sanata, doğaya, tüm canlılara duyduğu hayranlığı eserlerine aktarmayı başaran ünlü heykel sanatçısı Robert Glen, bronz eserleri ile tanınır. Doğadaki tüm canlılardan ilham alan başarılı heykeltıraşın en ünlü eserlerinden biri olan Las Colinas’ın Mustangleri, Teksas Meydanı’nı süsleyen ve adeta gerçekmiş hissi veren toynaklarındaki su sıçramalarına kadar somut detaylar içerir.

Tony Cragg / Over the Earth

Kaynak: artsy

1949 yılında Liverpool’da doğan Tony Cragg, insan yapımı ve doğal unsurları kesiştirdiği heykelleri ile tanınır. Eserlerinde, fikirlerin ve duyguların maddi formlardan nasıl etkilendiğini göstermeye çalışan Cragg, aynı zamanda matematik temelli biçimsel yapıları ile de dikkat çeker.

Louise Bourgeois / Spider

Kaynak: edition.cnn

1911’de Fransa’da doğan Louise Bourgeois, çağdaş dönemin tartışmasız en önemli ve ikonik sanatçılarından biri. Mermer veya bronz gibi geleneksel heykel malzemelerini günlük nesnelerle birleştirerek yarattığı büyük ölçekli eserlerinde aynı zamanda kıskançlık, şiddet, arzu, yalnızlık, feminizim gibi duyguların izlerini görmek de mümkün.

Anish Kapoor  / Cloud Gate

Kaynak: anishkapoor

Hindistan doğumlu Anish Kapoor, neo-kavramsal heykelleri ile tanınan çağdaş bir sanatçı. Eserlerinde sanatın sınırları kadar mühendisliğin de sınırlarını zorlayan Kapoor, en iyi cilalı çelikten içbükey ve dışbükey aynaları ile tanınır. Devasa heykellerinin insanı adeta içine çektiği düşünülür.

Erwin Wurm  / Tasche mit zwei Beinen Arbeitstitel

Kaynak: artsy

1953’te Avusturya’da doğan Erwin Wurm, absürt, esprili ve eleştirel heykelleriyle tanınır. Wurm, çoğunlukla günlük yaşamla ilgili olan, etkileşimli heykelleri ve enstalasyonlarıyla bilinen neo-kavramsal bir heykeltıraş ve aynı zamanda performans sanatçısıdır. Eserlerinde biçimcilik ön plandadır.

Kiki Smith / Reclining Nude

Kaynak: pacegallery

1954 yılında Almanya’da doğan Kiki Smith, figüratif yapıtları ile tanınan ünlü bir sanatçı. Çağdaş yaşamı, modern insanı heykellerine aktaran Smith’in gerçekçi eserlerinde doğum, yenilenme, seks, toplumsal cinsiyet gibi temaları da görmek mümkün. Aynı zamanda insanın doğa ile arasındaki dönüşen ilişkisini de ele alan başarılı sanatçı, heykellerinde insanlığı birçok açıdan sorgulatmayı başarıyor.

Daniel Popper / Ahau Tulum Art Work

Kaynak: travelmexicosolo

Ruhunuzu sanatla doyururken bedeninizi ve zihninizi de deniz, kum, güneş üçlüsünden oluşan ve harika bir doğayla iç içe olacağınız tatil ile geçirmek isterseniz mutlaka bilmeniz gereken bir sanatçı daha var: Daniel Popper. Dev eserleri, ağaçtan kadınları ile tanınan ünlü sanatçının devasa ağaçtan kadın heykelleri dünyanın en gözde tatil rotalarından biri olan Tulum’da Ahau Tulum Sculpture Park’ta sergileniyor. Hem Meksika’yı keşfedebileceğiniz hem de Popper’ın dünyaca ün kazanmış eserlerini keşfedebileceğiniz Ahau Tulum Sculpture Park, bir sonraki tatil rotanız olabilir.

İlginizi çekebilir: Dünyanın dört bir yanından en ünlü müzeler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!