Dünya sinemasından içinize umut ışığı serpecek 10 film

Herkes zaman zaman yaşadığı zor anlardan sonra kendini duygusal bir boşluğun, psikolojik bir çöküntünün içinde bulur. Böyle anlarda bireyin kendisine dönmesi, kendini mutlu eden, ona iyi gelecek şeyleri yapması her zamankinden daha önemlidir. Bu spor yapmak, kitap okumak, yürüyüşe çıkmak, meditasyon yapmak, arkadaşlarla buluşmak veya hayvanlarla vakit geçirmek olabilir. Herkesin böyle anlarda kendisine iyi geleceğini bildiği bazı ritüelleri vardır. Film izlemek de bunlardan biri. Bireysel veya toplumsal nedenlerle kendinizi kötü hissediyor ve bu ruh halinden kısa bir süre de olsa çıkmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız film listemize göz atın. Aralarında içinizdeki umudu tekrar yeşertecek olanlar var:

Yukarı Bak (2009-ABD)

Carl ve Ellie Güney Amerika’daki Cennet Şelalesi’ni görme hayali olan iki çocuktur. Büyüyüp evlendiklerinde de bu hayalleri devam eder; bunun için birçok kez para biriktirirler, fakat daha sonra hep başka bir ihtiyaçları için harcamak zorunda kalırlar. Hastalanıp ölen Ellie, eşi Carl’ı yalnız bırakır. Carl ise bundan sonra Ellie ile birlikte kurdukları hayalleri gerçekleştirmek için çaba sarf edecektir.

Esaretin Bedeli (1994-ABD)

Genç bir bankacı olan Andy Dufresne, eşini ve eşinin sevgilisini öldürmekle suçlanıp atıldığı hapishanede hiç bilmediği bir dünyayla karşılaşır. Burada verdiği hayat mücadelesi sırasında yakın dost olacağı Ellis Boyd Redding ile tanışır. İşkence, dayak, tecavüz gibi bir sürü olayın yaşandığı hapishanede Andy’nin iyimser tutumu oldukça dikkat çeker ve etrafındakileri de etkiler.

12 Öfkeli Adam (1957-ABD)

Babasını öldürmekle suçlanan Latin Amerikalı bir gencin mahkemeye sunduğu savunma 12 kişilik jüri tarafından zayıf bulunur. Ayrıca olay gecesi, olayı duyan tanıklar da gencin aleyhine ifade verirler. Her şey bu gencin babasını öldürdüğünü gösterir, ancak 12 jüri üyesinden 1 tanesinin duruma şüpheyle yaklaşmasının ardından diğer jüri üyelerinin aslında delillerden ziyade farklı nedenlerle genci suçlu bulduğu anlaşılır.

Cennetin Çocukları (1997-İran)

Ali ve Zehra, çok yoksul bir ailenin iki çocuğudur. Ali’nin Zehra’nın ayakkabısını kaybetmesi üzerine aynı çift ayakkabıyı paylaşmak zorunda kalan bu iki kardeş, bu yüzden okula geç kalır ve türlü zorluklar yaşar.

children-of-heaven
Zehra ve Ali (Cennetin Çocukları)
İlginizi çekebilir: Umutsuz hissettiğinizde kendi kendinizin kahramanı olmanın yolları

 

Hotel Ruanda (2004-İngiltere, Güney Afrika, İtalya)

Ruanda’da Tutsi ve Hutular arasındaki siyasi karışıklıklar sokaklara taşmıştır. Paul Rusesabagine ise lüks bir otelin yöneticisidir. Kendisi Hutu olduğu halde bir Tutsi ile evli olan Paul için ırk bir şey ifade etmemektedir. Bu özelliği sayesinde, ülkedeki iç savaşta önemli rol oynayacaktır.

Hayat Güzeldir (1997-İtalya)

Guido Orefice neşeli, eğlenceli genç bir adamdır. Bir İtalyan Yahudisi olan Guido, genç öğretmen Dora’ya aşık olur ve onunla evlenir. Bu evlilikten Giosué adında bir oğulları olur. Fakat Giosué daha küçük bir çocukken 2. Dünya Savaşı patlak verir ve Guido ile oğlu toplama kampına götürülür. Guido, oğlunun buradaki kötü şartlardan etkilenmemesi için ona bunun bir oyun olduğunu söyler ve film Guido’nun oğlunu buna inandırmak sarf ettiği çabalarla devam eder.

Ölümsüz Anlar (2008-Norveç, İsveç, Finlandiya, Almanya)

1900’lerin başında geçen filmde işçi sınıfından bir ailenin hikayesini izliyoruz. Alkolik kocasıyla sıkıntıları olan Maria, piyangodan kazandığı parayla bir fotoğraf makinesi alır ve fotoğraf çekmeye başlamasıyla hayata dair farklı anlamlar bulur. Toplumsal cinsiyet, sosyal politik baskılar gibi konulara değinen film, İsveç’teki sosyal hareketlerin ortaya çıkmaya başladığı dönemi anlatıyor.

Cennet Sineması (1988-İtalya)

Salvatore küçük bir çocukken bir sinemada makinistlik yapan Alfredo ile tanışır ve onun sayesinde sinemayı çok sever. Daha sonra Alfredo’nun yardımcısı olan Salvatore, ileride ünlü bir yönetmen olacaktır.

Ekim Düşü (1999-ABD)

Homer Hickam, bir madencinin oğludur. Kendisine babası ve sosyal yapı tarafından çizilen sınırlar belli olsa da, onun bunların çok daha ötesinde hayalleri vardır. Sovyet uydusu Sputnik 1’in uzaya fırlatılışından çok etkilenen Homer, amatör şekilde roket yapımıyla uğraşır. Homer’ın bu merakı onun daha sonra NASA’da mühendis olmasını sağlayacaktır.

Vecide (2013-Suudi Arabistan)

Vecide, Riyad’da yaşayan 10 yaşında bir kız çocuğudur. Arkadaşı Abdullah, onu kız olduğu için aşağılamaktadır; ancak Vecide, kız olduğu için hareketlerini sınırlamaması gerektiğini düşünen bir çocuk değildir. Düzenlenecek bir bisiklet yarışmasında Abdullah’ı yenmeyi kafasına koyar. Bunun için öncelikle bir bisiklet alması gerekir. Bisikleti almak için elinden geleni yapan Vecide, para kazanmak için bir Kuran okuma yarışmasına bile girer.

İlginizi çekebilir: Şartlar ne olursa olsun umuda tutunun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!