Dünya değişiyor: Yeni düzen günlük alışkanlıklarımızı nasıl değiştirecek, geleceği nasıl etkileyecek?

Kısa bir süre öncesine kadar günlük yaşantımız normal akışında ilerlerken, bir süredir tıpkı dünya gibi rutinlerimiz de değişmeye başladı. Vaktimizin çoğunu evlerimizde geçiriyor olmak öncelikle alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmemize ve günlük hayatımızın büyük bir kısmını da online ortama taşımamıza neden oldu.

Şu anda bu değişimin kültürel, sosyal ve ekonomik etkilerini yaşayarak ve deneyimleyerek gördüğümüz bir dönemdeyiz. Peki tüm bu değişiklikler yakın ve uzak gelecekte yaşam tarzımızı nasıl etkileyecek?

Alışkanlıklar ve rutinler yeniden şekilleniyor.

1. Kişisel alan önem kazanacak

Son dönemde önem kazanan sosyal mesafelendirme kuralını salgından sonra da uygulayıp uygulamayacağımız bilinmez, ancak kişisel alana duyulan saygının artacağı kesin. Pek çok kültürde samimiyet göstergesi olarak görülen fiziksel yakınlığa bakışın değişmesi de söz konusu.

2. Selamlaşma şekil değiştirecek

Sosyal mesafelendirme kurallarının neredeyse norm halini aldığı bugünlerde, selamlaşma şekillerimiz de değişiyor. Yakın gelecekte el sıkışmak, sarılmak, öpüşmek gibi doğrudan temas gerektiren selamlaşma şekilleri ortadan kalkacak ve yerlerini mimik ve jestlerle selamlaşmaya bırakacak.

3. Mutfakta neler oluyor?

Bugünlerde pek çoğumuzun hayatında değişen ortak şeylerden birinin mutfağa girme sıklığımızın artması olduğunu söylemek yanlış olmaz. Alınan önlemlerle birlikte kafelerin kapanması ve dışarıdan sipariş verme alışkanlığının azalması, bu dönemden mutfakta daha başarılı kişiler olarak çıkmamızı sağlayacak gibi görünüyor.

4. Evde verimli aktiviteler zamanı

Bu dönemin sosyal hayatımız üzerindeki en büyük etkilerinden biri de konser, maç ve gösteri faaliyetlerinin durdurulması, spor ve masaj salonu gibi alanların kullanıma kapatılması oldu. Dolayısıyla hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için gerekli olan bu aktiviteleri sürdürmemize destek olan uygulama ve web sitelerinin kullanımı da artmaya başladı. Yakın zamanda sanal spor salonları ve antrenörler, uzakta olsak da birlikte film izlememizi sağlayacak uygulamalar, online konser, sergi ve gösterilerin artacağını söylememiz mümkün.

Şimdilik tek yaşam alanımız olan evimizde de köklü değişiklikler oluyor.

1. Temizlik düzeni değişiyor

Salgının en belirgin etkilerin biri, şüphesiz, bizleri hijyen alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmek zorunda bırakması oldu. Evde geçirdiğimiz zamanla birlikte temizliğin öneminin de arttığı bu salgınla birlikte pek çoğumuzun ev temizliği alışkanlıkları da çoktan değişmeye başladı. Artık kendimizi sık sık temizlik yaparken buluyor olabiliriz. Neyse ki pratik ve etkili temizlik için kullandığımız yardımcılar bu dönemde de ev işlerini kolaylaştıracak.

Temizlik modları farklı görevler için en iyi hale getirilen Dyson V11™ Absolute Elektrikli Süpürge, gücü ve çalışma süresini dengeleyerek ihtiyaç duyduğunuz her an yardımınıza yetişiyor. Dyson’ın en güçlü, akıllı elektrikli süpürgesi V11™, dijital V11 motoru ve  14 siklonu ile  polen ve bakteri gibi mikroskobik partiküllerin hazneye hapsedilmesi için 79.000 g’den daha fazla güç üretiyor. Üretilen bu güç farklı zeminlerdeki zararlı, en ince partikülleri yakalar ve tamamen kapalı HEPA filtrasyon sistemi sayesinde 0.3 mikrona kadar küçük bakteri ve alerjenler gibi ultra ince partiküllerin %99.97’sini hapsediyor. Katmanlı filtrasyon sistemi bu zararlı partiküllerin tekrar havaya sızmasını önleyerek odanın içerisine temiz hava yayıyor ve süpürme işleminden alacağınız verimi artırıyor.

2. Hava kalitesini iyileştirmek ön plana çıkıyor

Evde daha çok zaman geçirmeye başlamamızla birlikte önem kazanan şeylerden biri de soluduğumuz havanın kalitesi. Ne kadar sık temizlik yapıyor olursanız olun, evinizi sık sık havalandırıyor olmanız da önemli. Eğer hava soğuksa ya da hava kirliliğinin sorun olduğu büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız, evinizi havalandırırken içerideki havanın kalitesini de koruyacak bir fan edinebilirsiniz.

Dyson hava temizleyici fanlar, Dyson mühendisleri tarafından sizin ve ailenizin daha konforlu ve temiz bir hava solumanız için tasarlanmıştır. Ortalama bir evin havası, dışarıdaki havadan 5 kat daha fazla kirli olabilir. Dyson hava temizleyici fanlar, havada uçuşan bu 0.1 mikrona küçük zararlı partiküllerin %99.95’ini yakalar(1) ve içerisindeki 360° yalıtılmış aktif karbon filtre ve cam HEPA filtresine hapseder.

Dyson hava temizleyici fanlar, havada bulunan maddeleri izlemek için üç akıllı sensöre sahiptir. Dyson mühendisleri tarafından geliştirilmiş bir algoritma kullanarak, gerçek zamanlı iç hava kalitesi raporları sağlamak için verileri işler. Partikül sensörü sabit partikül madde konsantrasyonu analizi için lazer ölçümü kullanır. Gaz sensörü uçucu Organik Bileşikleri (UGB) ve NO2 gibi oksitleyici gazları tespit eder. Nem ve sıcaklık sensörü odadaki bağıl nem ve sıcaklık seviyelerini sürekli olarak izler. Air Multiplier™ teknolojisi, saniyede 290 litreden fazla mükemmel, güçlü hava akışı sağlayarak temizlenmiş havayı tüm odada dolaştırır. (2)

Konu ile ilgili araştırmalar yeterli olmadığından HEPA filtreleri ve hava temizleyiciler tek başına virüslerden korunmanıza yardımcı olacaktır demek mümkün değil. Ancak havayı temizleyip soluduğunuz havanın kalitesini artırarak virüslerin ve yabancı mikroorganizmaların yayılmasını engellemeniz mümkün.

Bu dönemde artan ev işleriyle başa çıkmanıza yardımcı olacak diğer pratik önerilerimizi keşfetmek için tıklayın.

 

(1)Gaz hapsetme testleri, JEM 1467’ye (asetik asit, asetaldehit, amonyak) ve GB/T18801’e (formaldehit, benzen) göre yapıldı. Gaz hapsetme oranları değişebilir. EN1822’ye göre test edildi – 0,1 mikron kadar küçük hava kaynaklı partiküller.

(2) Maksimum ayarlarda. 27m2’lik bir odada Dyson dahili test metodu TM-003711 ile test edilmiştir. ‘Zararlı’ / ‘Ultra ince’ kirletici maddeler, 0,1 mikron kadar küçük hava partikülleridir (EN1822’ye göre test edilmiştir).

 

Bu içerik Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır.  

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!