Dr. Joanne Armstrong’un kadın sağlığını dönüştürmeye yardımcı çalışmaları

Son yıllarda dünya genelinde kadın sağlığına yönelik yapılan çalışmalar ve uygulamalar bir hayli artış gösterdi, hala da göstermeye devam ediyor. Bu noktada FemTech yani kadın sağlığına yönelik teknolojik girişimler de büyük önem kazandı. Toplumsal bilinç de tüm bunlara paralel olarak gelişmeye başladı ve bugün pek çok kadın, kendi sağlığının kontrolünü ele almak konusunda oldukça istekli ve ilgili.

Bu bağlamda, kadın sağlığı sektöründeki yenilikçi liderlerden biri olan Dr. Joanne Armstrong, bilim ve akademi dünyasına yaptığı katkıları ve önemli tavsiyeleri ile akla gelen ilk isimlerden biri. Genetik bilimlerini kadın sağlığına uygulama konusunda öncü çalışmalar yürüten Dr. Armstrong’u yakından tanımak ve tavsiyelerine kulak vermek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Dr. Joanne Armstrong kim, hangi konularda çalışmalar yürütüyor?

Görsel: thedoctorweighsin

Dr. Joanne Armstrong, üniversiteden mezun olduktan sonra tıp doktoru olarak devam ettiği kariyerini, kadın sağlığı ve genetik bilimleri üzerine yaptığı çalışmalarla şekillendirmiş ve bu alanlara önemli katkılar sunmuş bir isim. “Kadın sağlığı, her zaman benim tutkum olmuştu” diyen Dr. Armstrong, yalnızca sağlığı sektörü için değil, sağlığına önem veren, özen göstermek isteyen tüm kadınlar için de büyük bir ilham kaynağı.

Şu anda CVS Health’de Kadın Sağlığı ve Genomik alanında baş hekim olarak görev yapan Dr. Joanne’nin çalışmaları, kadınların kendi sağlıkları konusunda daha bilinçli olmaları için önemli bir aracı rolünde. Özellikle meme kanseri, rahim kanseri gibi hastalıkların daha iyi anlaşılmasına ve bu rahatsızlıkların önlenmesi için özel yöntemlerin geliştirilmesine ön ayak olan ünlü doktor, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, regl yoksulluğuna da dikkat çeken önemli isimler arasında.

Genç kızların, kadınların, menstrüasyon döngüsü hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığına, kendi bedenlerini yeterince iyi tanımadıklarına, hijyen ürünlerine erişimin çok kısıtlı olduğuna ve bu konuda eğitim kurumlarına, hükümetlere büyük roller düştüğüne vurgu yapıyor ve şunları söylüyor:

  • Yetişkinler, çocuklarıyla, arkadaşlarıyla, öğrencileriyle bu konuları konuşmalı, tartışmalı. ‘Rahatsız edici’ gibi gelse bile bu doğal süreçlerden uzak durulmamalı, adet görmeyen kişiler, adet gören kişilerin neler yaşadığı konusunda bilgi sahibi olmalı.
  • Politikacılar, uygun fiyatlı, erişilebilir menstrüel sağlık hizmetlerini, hijyen ürünlerini desteklemeli, bunun için değişimi teşvik etmeli.
  • Sağlık sistemi, sağlık çalışanlarını adet döngüsü, adet bozuklukları, menstrüasyon dönemi gibi konularda ileriye dönük rehberlik etme ve eğitim verme konusunda donatmalı.
  • Adet dönemine ilişkin hijyen ürünleri satan tüm şirketler, hizmetlerini, ürünlerini daha ulaşılabilir hale getirmenin sorumluluğunu artmalı, hükümetlerle iş birliği yapmalı, bu deneyimi ‘normalleştirerek’ kadınların sağlık ihtiyaçlarını desteklemeyi önceliklendirmeli, bu konudaki ‘damgalanmayı’ azaltmayı hedeflemeli.

Bu görüş ve önerilerin yanı sıra Dr. Armstrong’un kendisi de bu konuda farkındalık yaratmak ve toplumsal bilinci desteklemek adına çeşitli iş birlikleri yapıyor, hükümetlerle, şirketlerle, eğitim ve sağlık kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürütüyor.

Ayrıca, çeşitli kadın hastalıklarını teşhis eden testlerin geliştirilmesi ve uygulanması konusunda da derinlemesine çalışmalar yürütüyor ve genetik bilimlerinin kadın sağlığını nasıl dönüştürebileceğini anlatıyor. Meme ve yumurtalık kanseri yatkınlığını belirleyen testler üzerinde çalışıyor ve bu testlerin kadınların sağlığını korumada ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor. Piyasada etkili sonuçlar verebilen bu tür testlerin yetersiz olduğuna da vurgu yapıyor ve bu alanda daha çok çalışma yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

“Genetik testler, tıbbi bakımı temelden değiştirecek ve hastaların kişisel farklılıklarını anlamamıza yardımcı olacak potansiyele sahip. Bu kişiselleştirilmiş tedaviler daha etkili ve güvenli hale gelebilir, aynı zamanda maliyet açısından da daha etkin olabilir. Bu, genetik testlerin vaadidir ancak halen bu testler hakkında daha fazla çalışma yapmak gerekmektedir.”

Ünlü doktorun üzerinde durduğu en önemli konulardan biri olan genetik ve sağlık ilişkisi, tüm kadınlara genetik danışmanlık alarak ailevi risklerini değerlendirmeleri gerektiğini öğütlüyor. Ayrıca, düzenli olarak kadınların jinekolojik muayenelerini yaptırmalarının da çoğu hastalığın erken teşhisinde ve önlenmesinde önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Dengeli beslenme ve düzenli egzersizin de çok önemli olduğuna dikkat çekiyor, ayrıca kadınların sağlıklarını koruyabilmek için stres yönetimini de başarılı bir şekilde yapmayı öğrenmeleri gerektiğini belirtiyor.

Siz de sağlığınızın kontrolünü elinize almak, daha mutlu bir yaşam sürmek ve olası rahatsızlıklara karşı önlem almak istiyorsanız, Dr. Armstrong’un söylemlerine kulak vermeli, genetik testlerinizi yaptırmalı, düzenli kontrollere gitmeli, sağlıklı beslenmeli ve hareket etmeye özen göstermelisiniz.

Kadın sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ilham almak için aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Kaynak: cvshealth, fortune, getbetterhealth

İlginizi çekebilir: 2024 FemTech trendleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!