Doğum sonrası en sık sorulan sorular: “Diyet yapmak sütümü azaltır mı?”

Hasret sona erdi. O an geldi ve heyecanla beklediğin bebeğine kavuştun. Umarım her şey yolundadır. Umarım gebelik sürecinin her anının tadını çıkarabilmişsindir. Ve şimdi sıra emziklilik sürecinin tadını çıkarmaya gelmiştir. Bu süreçle ilgili aklında birçok soru var, biliyorum. Çok normal. Bebekler kullanma kılavuzu ile gelmiyor sonuçta. Ama endişelenme, bu konuda sana kılavuzluk etmek için buradayım. Bu süreç hem senin hem de bebeğin için harika olacak!

Şimdi gelelim konumuza… Doğum sonrası süreçte, bebeğinin sesini duyduğun andan itibaren salgılanmaya başlayan anne sütü en büyük yardımcın olacak. Neden mi?

 • İlk 6 ay bebeğinin ihtiyaçlarının tamamı anne sütüyle karşılanabilmekte. Enerji, protein, vitamin, mineral ve hatta su ihtiyacı bile.
 • Aydan aya bebeğine göre değişen içeriğiyle birlikte en uygun besindir anne sütü. Ayrıca ucuzdur, pratiktir.
 • Emzirerek bebeğini ve hatta seni birçok hastalıktan korumak mümkün.

Hal böyleyken senin ihtiyaçlarını karşılamak, anne sütünü korumak, devamlılığını sağlamak, besleyiciliğini artırmak ve bebeğinin maksimum şekilde faydalanmasını sağlamak bu süreçteki amaçlarımızdan olacak!

Gelelim aklında olduğuna emin olduğum sorulara…

Emzirirken güvenli bir şekilde kilo vermek mümkün mü?

Öncelikle şunu söyleyeyim, bu konuda yalnız değilsin. Birçok kadın doğumdan sonra hamilelik öncesindeki şekline ve kilosuna dönmek için sabırsızlanıyor. Bu süreçte senin ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan, kilo vermeyi, sütünün miktarını ve besleyiciliğini artırmayı amaçlayan yeterli ve dengeli bir beslenme programıyla güvenli ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsin.

Ne zaman kilo vermeye başlayabilirim?

İlk 40 gün bebeğinle seni yalnız bırakıyoruz. Aranızdaki bağı iyice kuvvetlendirin, birbirinize alışın, birbirinizin tadını çıkarın istiyoruz. Sonrasında sen hazır hissettiğinde, dilediğin zaman başlayabiliriz. Burada da öncelikli amacımız hızlı kilo vermek değil, bebeğinin (bebeğinin kaçıncı ayda olduğuna bağlı olarak değişebilir) ve senin ihtiyaçlarını tam, dengeli ve sağlıklı bir şekilde karşılayabilmek, anne sütünün miktarını ve besleyiciliğini artırmak olacak. Çünkü siz bizim için çok değerlisiniz. Sizi heyecanla bekliyoruz. Bu süreç hem senin hem de bebeğin için çok güzel olacak!

Hamilelik kilolarını ne kadar hızlı verebilirim?

Hamilelik sırasında aldığın kiloları ne kadar hızlı verdiğin birçok faktöre bağlı olarak değişir. Bu faktörler:

 • Metabolizman
 • Diyetin
 • Egzersiz rutinin
 • Hamilelik sırasında ne kadar kilo aldığın
 • Hamilelik öncesi kilon

Bu faktöreler bağlı olarak aldığın kiloyu vermen 4-6 ay sürebilir. Bu süreç kişiden kişiye değişerek daha uzun veya daha kısa da sürebilir. Biz programlarımızda yukarıdaki faktörlere ek olarak bebeğin kaç aylık olduğunu da göz önünde bulundurarak kişiden kişiye değişmekle birlikte 1 ayda 4-6 kg arasında sağlıklı kilo kaybı hedefleyeceğiz.

Diyetle birlikte sütümü artırmak da mümkün mü?

Evet, mümkün. Bu süreçte süt yapımını destekleyen, bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış besinlerden oluşan tarifler ve önerilerle hem süt miktarını hem de kalitesini artırmayı hedefliyoruz. Sadece beslenmeyle değil, seni bütünsel ele alarak egzersizlerin, stres seviyen gibi birçok faktörle de yakından ilgileniyoruz ve bu sayede de süt yapımını teşvik ediyoruz. Süreç içerisinde kullanacağımız takviyelerle birlikte sütün besleyiciliğini de maksimuma çıkarıyoruz. Tabii ki tüm bunları yaparken önceliğimiz senin ihtiyaçların. Onu da asla ihmal etmiyoruz.

Emzirmek kilo vermeme yardımcı olur mu?

Elbette olur. Emzirme, annelere daha hızlı kilo verme potansiyeli de dahil olmak üzere birçok fayda sağlar. Araştırmalar, emziren annelerin günlük ortalama 500 ek kalori yakma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bu, yaklaşık 45-60 dakikalık orta yoğunluklu fiziksel egzersiz yapmaya eşdeğerdir. Tabii bu faydaları yeterli ve dengeli bir diyet programıyla tamamladığımızda görüyoruz.

Diyet yapmak sütümü azaltır mı?

Hayır, azaltmaz. Oxford Akademik’te yayınlanan bir çalışmada, emziren kadınların sağlıklı kilo kaybının, bebekleri tarafından tüketilen sütün miktarını veya kalitesini olumsuz etkilemediği gösterilmiştir. Yani doğum sonrası kilolarından kurtulmak için düşük kalorili, tek tip diyetlerden, detokslardan kaçındığın sürece diyet yapmak sütünü azaltmaz. Aksine artırır.

Sözün özü emziklilik döneminde diyet yaparak;

 • Senin ve bebeğinin ihtiyaçlarını karşılamak,
 • Sağlıklı kilo vermek,
 • Anne sütünü korumak, devamlılığını sağlamak,
 • Anne sütünün besleyiciliğini artırmak
 • Bebeğinin anne sütünden maksimum şekilde faydalanmasını sağlamak mümkün.

Güven bana, bu dönemde uzman desteği almak “İyi ki yapmışım!” diyeceğin şeylerden biri olacak. Eğer hazırsan derin bir nefes al ve haydi başlayalım! Programlarımız hakkında ayrıntılı bilgiye Instagram üzerinden veya diyetisyengamzealtinay.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sonbahar mevsimine yakışır en fit çorba tarifleri

Gamze Altınay Diyetisyen
Diyetisyen, aromaterapist, voleybolcu, hemşire, doğal ve organik yaşam aşığı biri olarak %100 burslu olarak okuduğum İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ile aynı anda ... Devam