Doğum haritanızdaki kavuşumlar, gezegenler ve evler ne anlama geliyor?

Bu yazıda olduğunuza göre, astroloji konusunda acemi sayılırsınız ama daha fazlasını keşfetmek istiyorsunuz. Söz konusu astroloji olduğunda, gezegensel açılar önemlidir çünkü bunlar gökyüzünde gerçekleşen diyaloglardır diyebiliriz. İster doğum haritanızı ister sadece mevcut astrolojik atmosferin ne olduğunu anlamak istiyor olun; fikir edinmek için gezegenlere bir göz atmanız gerekiyor.

Doğum haritanızı daha iyi anlamak için en önemli açılardan biri olarak kabul edilen kavuşumları da bilmelisiniz. Peki, doğum haritasında kavuşum nasıl anlaşılır, ne anlama gelir? Astroloji uzmanlarına göre, kendi haritanızdaki ve günlük olarak gökyüzündeki kavuşumlar hakkında bilmeniz gerekenler, yazımızda.

Astrolojideki gezegensel açılar

Doğum haritanıza baktığınızda, belirli burçlarda ve evlerde çeşitli gezegenler göreceksiniz, ancak 360 derecelik harita boyunca açılar veya görünümler oluşturan bir dizi çizgi de fark edeceksiniz. Astrolojiye göre gezegenler farklı evler ve burçlar arasında hareket ederler; belirli matematiksel açılarda bağlantı kurduklarında ise birbirlerine mesajlar gönderirler. Bu açılara “gezegensel açılar” diyoruz. Evrenin 360 derecelik çemberini 1, 2, 3 ve 4’e bölerek oluşturulan beş ortak ana açı var. Bunları kısaca anlamak için okumaya devam edin.

Kavuşum

İki gezegen gökyüzünde birbirine yakın olduğunda (birkaç derece içinde, genellikle aynı burçta), bu onların bir kavuşum oluşturdukları ve enerjilerinin uyum içinde harmanlandığı anlamına gelir. Kavuşum açısı mükemmel bir ittifak yaratabilir veya yoğunluk getirebilir. Günlük astrolojik atmosferde, kavuşum söz konusu olan günlerin ilgili gezegenlerle bağlantılı şekilde özellikle “güçlü” olmasını bekleyebiliriz.

Doğum haritasındaki kavuşumlar da yeni başlangıçlara işaret eder. Örneğin, Güneş ve Ay kavuştuğunda, bir Yeni Ay yaratır. Doğum haritanızda Güneş ve Ay kavuşumunuz varsa, bu sadece Yeni Ay’da doğduğunuz değil, aynı zamanda bilinç ve bilinçaltınız arasında sinerji oluşturmak için kolay bir zaman geçireceğiniz anlamına da gelir. Yapılması gereken basit: Hayatınız boyunca hedeflerinizin peşinden gidin.

Altmışlık

Eğer iki gezegen iki burçla ayrılmışsa ve birbirinden kabaca 60 derece uzaktaysa “altmışlık” söz konusu demektir. Bu gezegenler iki burç farkıyla (toprak + su veya ateş + hava) uyumlu elementlerde olduklarında birbirlerini desteklerler. Altmışlıklar genellikle iyi bir ruh hali ve dostluk getirirler. Harekete geçmek ve onu ortaya çıkarmak için doğru zamanı yakalarsanız bir fırsatla kendilerini gösterebilirler. Örneğin, doğum haritanızda Venüs ve Neptün sekstili (altmışlık) var. Bu, yaratıcılık ve romantik bir tavırla kutsandığınız anlamına gelir. Eğer astrolojik atmosferde gezegenler rastgele bir günde bir altmışlık açıyla birbirine bağlanırsa, söz konusu günde daha açık yürekli olacağız, muhtemelen güzellik, romantizm veya sanata çekileceğiz demektir.

Kare

Altmıştan bir adım ötede yer alan açı, karedir. Bu açıda iki gezegen birbirinden kabaca 90 derece uzaktadır. Her bir gezegen çemberin merkezine girerken bir savaşa hazır olun! Kare açılar genellikle her gezegenin göz göze gelmediği gerginlik, mücadele ve çatışma getirir. Bu garip enerjide gezinmenin en iyi yolu, ödün vermek için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Örneğin doğum haritanızda Mars kare Satürn olduğunu varsayalım. Bu, özellikle kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve tutkularınızı nasıl takip ettiğiniz konusunda, dünya tarafından sıklıkla engellenmiş olduğunuz ve eleştirileceğiniz anlamına gelir. Günlük astrolojik atmosferde ise Mars’ın Satürn’le kare açı yaptığı günler, hedeflerinizi takip ederken size hayal kırıklıkları ve engeller getirecektir. Bununla birlikte, astrolojideki zorluklar, size gücünüzü bulmayı ve çözümler yaratmayı öğrettikleri için en büyük ödülleri de getirebilirler.

Üçgen

Gezegensel açılardan bir diğeri olan üçgen, iki gezegenin birbirinden kabaca 120 derece uzakta olduğu zamandır. Bu, gezegenlerin aynı elementte olacağı anlamına gelir -ateş, toprak, hava veya su. Üçgen açılar şans, uyum ve fırsat getirir. Bununla birlikte, üçgenler çok konforlu olduklarından, istediğimizi elde etmek için çok çaba sarf etmemize neden olan karelerin aksine; bizi tembelleştirebilirler. Örneğin, bir doğum haritasında Merkür ve Uranüs üçgen açıdaysa bu, ilerici bir dünya görüşüne sahip parlak bir zihinle kutsanmış olduğunuz anlamına gelir. Eğer bu iki gezegen rastgele bir günde göklerde geziniyor ve bir üçgende buluşuyorsa, heyecan verici haberlerin aniden karşınıza çıkmasını, sizi yeni fikirler oluşturmaya ve zihninizi açmaya itmesini bekleyebilirsiniz.

Karşıt

Birbirleriyle karşıt açıdaki iki gezegen, gökyüzünde doğrudan karşı karşıyadır, yani aralarında yaklaşık 180 derece bulunur. Bu bir yandan, uzlaşma yoluyla denge ve birliği getirebilir. iki zıt yapboz parçası gibi birbirine oturduğunu düşünebilirsiniz. Ama diğer yandan, bu açı çeşitli engeller de getirebilir. Örneğin, doğum haritanızda Güneş’le Plüton’un karşıt açılar oluşturduğunu varsayalım: Güneş’in Boğa’da ve Plüton’un Akrep’te olması gibi. Bu, hayatta, muhtemelen ilişkilerde, sizi tekrar tekrar dönüştürmeye yardımcı olacak birçok kişisel krizle karşılaşacağınız anlamına gelir. Günlük astrolojik atmosferde ise Güneş’in Plüton’un karşısında durduğu günler büyük bir değişiklik getirecek ve muhtemelen daha iyiye doğru gelişmenize yardımcı olabilecek bir kriz anını tetikleyecektir.

Doğum haritasında kavuşum neden önemli?

Yukarıda da kısaca açıkladığımız gibi, haritanızda kavuşum olmasının anlamı, bu enerjilerin gerçekten bütünleştirici hale geldiği ve mevcut tamamlayıcı enerjileri görmemize izin verdiğidir. Örneğin, Venüs ve Jüpiter’i kavuşumda düşünün. Venüs, ilişkilerin ve aşkın, Jüpiter ise başarı gezegeni olarak dikkat çekiyor. Dolayısıyla Venüs- Jüpiter kavuşumunu gördüğümüzde, bunun başarılı bir ilişki olduğu yorumunu yapabiliriz.

Doğum haritamızı başka birininkiyle karşılaştırırken veya herhangi bir günde gökyüzündeki gezegenlerin konumlarına baktığımızda, kendi haritalarımızdaki bağlantıları anlayabiliriz. Mesela 2020’de ölüm ve yeniden doğuşla ilgili olduğu düşünülen üç ayrı Plüton- Jüpiter kavuşumu vardı, birçok astrolog bunu pandeminin yükselişiyle ilişkilendiriyor.

Doğum haritanızı anlamak

Özetle; belirli kavuşum açılarını yorumlayabilmeniz için söz konusu gezegenlerin temalarını ve bunların haritanızla ilişkilerini anlamanız gerekli. Ayrıca haritanızda farklı kavuşum açıları olabileceğini ve bunun iyi ya da kötü bir şey olmadığını belirtmekte fayda var. Doğum haritanızı anlamak ve kavuşum açılarını yorumlayabilmek için bilmeniz gereken gezegensel temaları şöyle sıralayabiliriz:

Güneş: Benlik duygusu, kimlik, bireysellik
Ay: İç dünya, sezgi, duygular
Merkür: İletişim, bilgi, düşünce süreçleri
Venüs: İlişkiler, aşk, zevk
Mars: Enerji, aksiyon, saldırganlık, cinsellik
Jüpiter: Şans, genişleme, bolluk
Satürn: Yapı, disiplin, olgunluk
Uranüs: Yenilik, değişim, gelecek odaklılık
Neptün: Bilinçaltı, rüyalar, yaratıcılık
Plüton: Maneviyat, ölüm ve yeniden doğuş, dönüşüm

Doğum haritanızı daha iyi anlayabilmek için ihtiyacınız olan bir diğer şey de evler hakkında bilgi sahibi olmak. Bunu yaptıktan sonra haritanızdaki belirli kombinasyonları yorumlayabilmeye başlayacaksınız. Örneğin, doğum haritasında birinci evdeki İkizler’de Merkür olması, muhtemelen o insana konuşkan bir kişilik kazandıracaktır. İşte astrolojideki evler ve anlamları:

1. ev: Başlangıçlar, kimlik, dış görünüş
2. ev: İstikrar, para, öz değer
3. ev: İletişim, düşünme, topluluk
4. ev: Ev, güvenlik, aile
5. ev: İfade, yaratıcılık, doğurganlık
6. ev: Sağlık, organizasyon, öz bakım
7. ev: İlişkiler, ortaklıklar (hem romantik hem de iş odaklı)
8. ev: Ölüm ve yeniden doğuş, cinsellik, iç derinlikler
9. ev: Genişleme, büyüme, bilgelik
10. ev: Miras, statü, başarı
11. ev: Özgünlük, kolektif çabalar, dostluk
12. ev: Sonlar, bilinçaltı, teslimiyet

Son söz

Tüm bu bilgilerden sonra sıra işin eğlenceli kısmında! Artık belirli bir kavuşum açısının sizin için ne anlama geldiğini anlamak üzere parçaları bir araya getirmeye başlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için söz konusu gezegenlerin temalarının uyumunu düşünün. Örneğin, yedinci evde Boğa burcunda Venüs ve Merkür kavuşumunun olması, ortaklık ve duyguları ifade etmeyle ilgili bir kolaylığı gösterir. Uranüs ve Satürn ise çok farklı enerjilere sahiptir.

Elbette kavuşum açıları her zaman bir kolaylığı ifade etmez. Örneğin güneşi, ayı ve yükseleni İkizler’de olan biri, karar vermekte gerçekten zorlanabilir. Doğum haritasındaki belirli bir kavuşum, ilgili burçlar, gezegenler ve evlerle ilişkili temalara göre anlam kazanır. Astroloji ve doğum haritanız hakkında daha fazla şey öğrendikçe, mevcut açıları anlamak daha kolay hale gelecektir.

Yine de bunun kendi başına yapılması zor bir okuma olduğunu düşünebilirsiniz. Bu noktada astrologlardan veya çeşitli uygulamalardan doğum haritası hizmeti alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Doğum haritası (yıldız haritası) nedir, nasıl hesaplanır, ne işe yarar?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!