Doğu Karadeniz’in ilk gençlik kampı organizasyonu: Voonka KaçkarFest’de kamp ateşi ikinci kez yanacak

Doğa birleştirir, doğa güçlendirir, doğa korur, doğa öğretir, doğada huzur buluruz… Doğayla iletişimin devamlılığını sağlamak her geçen gün biraz daha zorlaşsa da, bu durumun önüne geçmeye çalışan güzel oluşumlar ve aktiviteler de aynı oranda artış gösteriyor.

Sizin için şehrin bunaltıcı stresinden tamamen uzaklaşabildiğiniz, tüm endişelerinizi geride bırakabileceğiniz, yeni insanlarla tanışıp yeni şeyler öğrenebileceğiniz ve tüm bunları eşsiz bir atmosferde gerçekleştirebileceğiniz bir önerimiz var.

KaçkarFest, Kaçkarlar’ın büyülü atmosferinde Karadeniz’in eşsiz doğasının ve benzersiz kültürünün tadını birlikte çıkarmayı teklif ediyor / Fotoğraf: Tolga İldun

Türkiye’nin güzeller güzeli bölgesi Karadeniz’in doğusunda yer alan Fırtına Vadisi doğa tutkunlarını ikinci kez doğanın kalbine davet ediyor. Doğu Karadeniz’in ilk gençlik organizasyonu Voonka KaçkarFest, Kaçkarlar’ın büyülü atmosferinde Karadeniz’in eşsiz doğasının ve benzersiz kültürünün tadını birlikte çıkarmayı teklif ediyor. Bu festivalde tüm kapılar açık, tüm gülümsemeler de gönüllü. Üstelik sadece gülümsemeler değil, festivale katılan sanatçılar da gönüllü. 

KaçkarFest 2016’dan bir kare / Fotoğraf: Tayfun Güneri

Kendilerini “Fırtına’nın çocukları” olarak adlandıran Voonka KaçkarFest ekibi doğaya olan tutkularını ve öğrendikleri birçok değeri Kaçkar’a borçlu olduğunu söylüyor. Vadinin açan her çiçeğine teşekkür eden, vadinin bulutlarını başlarından eksik etmediklerini, bölge yağmurunun her bir damlasının tutkunu olduklarını söyleyen bu rehber ve dağcı ekip, deneyimlerini kendileri gibi özgür ruhlu insanlarla paylaşmak için sesleniyor ve diyor ki:

“Gelin, kamp ateşimizi birlikte yakalım. Size anlatacak öykülerimiz var…”

KaçkarFest 2017’de 4 gün boyunca doğayla iç içe olacaksınız / Fotoğraf: Tayfun Güneri

İlk kamplarını geçen sene Fırtına Vadisi’nin kalbinde kuran KaçkarFest ekibi bu deneyimlerini şu sözlerle anlatıyor:

 “2 kişiydik 200 kişi olduk. El değmemiş yaylalarda, bulutların üzerinden güneşi selamladık. Saklı patikalardan orman rüyasına daldık. Peri merdivenlerinden tırmandık. Ateş yaktık. Tuluma horon vurduk. Sahne kurduk, türküler söyledik. Uyandık Fırtına’yı selamladık. Yürüdük, konuştuk, anlaştık. Sıkı dostluklar kurduk. Paylaştık, çoğaldık, sarıldık, uğurladık ve bir teşekkür daha bıraktık dağlarımıza. Ve şimdi diyoruz ki: Bulutun sevdası dağlaraymış… Kamp ateşimizi yeniden yakıyoruz.”

Peki KaçkarFest’te sizi neler bekliyor?

Kendinizi tamamen doğanın güzelliklerine bırakacağınız bu 4 günlük festivalde sizi birçok sürpriz bekliyor. Gelin programa hep birlikte göz atalım:

1. gün (10 Ağustos Perşembe):

  • En geç 12.00’da Çamlıhemşin’de buluşulacak ve hemen ardından yaklaşık 7 km uzaklıktaki kamp alanına doğru yola çıkılacak. Ulaşım festivalin sağladığı imkanlarla gerçekleştirilecek. 
  • Kamp alanına güzelce yerleşildikten sonra ilk durak: Tar Deresi. Ardından yaklaşık 2 saat sürecek bir yürüyüşle güzel yollardan Bulut Şelalesi’ne ulaşılacak. Karadeniz’in buz gibi sularında dinlenmek mi? Elbette…
  • Bu güzel günün sonunda ise ilk kamp ateşi yakılmak üzere kamp alanına dönülecek.
Kaçkarfest 2017’de doğanın benzersiz mucizeleri eşliğinde dopdolu bir program sizleri bekliyor / Fotoğraf: Tolga İldun

2. gün (11 Ağustos Cuma):

  • İkinci güne ferah bir yayla ziyaretiyle başlanacak. Karadeniz’in 3 bakir yaylası arasında, asırların izlerine tanıklık edilecek: Amlakit, Hazindak ve Pokut…
  • Öncesinde ilk durak Zilkale, ardından Palovit Şelalesi ve Amlakit Yaylası. Fotoğraf makinelerinizin hazır olduğuna emin olun. Zira Hazindak Yaylası‘na çıkacak yolda “zamanı hapsetmek” için çok fazla geçerli sebebiniz olacak. 
  • İkinci sırada taş ve ağaç karışımı yayla evleriyle zamana meydan okuyan el değmemiş bir yayla olan Hazindak var. Hazindak’ı Pokut’a bağlayan Ladin Ormanları’nın içinden yürüdükten hemen sonra Hazindak’a ulaşılacak. Hemen ardından da Pokut’un Polavit Vadisi’ne uzanışı selamlanacak. Daha bitmedi… Güneşi batırmadan olur mu? Sal Yaylası benzersiz bir gün batımı gösterisi için sizleri bekliyor olacak. 

3. gün (12 Ağustos Cumartesi):

Fırtına Vadisi’nin taş döşeli yollarından sonra sıra köy yaşamına tanıklık etmeye geldi. Burada adımlarınız her şeyden daha değerli, çünkü araç yok! İlk durak: Ortan Köyü. Köyün en son evini geçtikten sonra Makrevis Köyü‘ne doğru yol alınacak. Aksiyonsuz festival olmaz. Rafting olmadan bir Karadeniz seyahati de olmaz. Festival ekibi sizi Fırtına Vadisi’nin hırçın sularına bekliyor olacak. Kaçırmayın deriz…

4. gün (13 Ağustos Pazar):

Veda vakti… 3 günlük dopdolu bir festival deneyimi keyifli bir Pazar kahvaltısıyla sonlandırılacak. Katılımcılar Çamlıhemşin’den yolcu edilecek. Dönmek istemeyenler çamaşıra bulaşığa kalır tabii, orası ayrı…

Eğer siz de kendinizi doğaya bırakmak ve bu eşsiz deneyimden yararlanmak istiyorsanız, festival hakkında detaylı bilgi almak için Voonka KaçkarFest web sitesini ziyaret edebilir, Facebook ve Instagram sayfalarını takip edebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!