Doğru beslenmeyi öğrenmek için: 9 ücretsiz, online eğitim

Aylardır tüm dünya, haftalardır da ülkemiz yeni korona virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı ile mücadele ediyor. Ülke olarak henüz tam anlamıyla bir karantina durumu yaşamasak da alınan önlemler ile geniş çaplı bir karantina sürecindeyiz ve bu salgınla baş edebilmemiz için bir süre daha hayatımızı bu tarzda sürdürmeliyiz.

Bu süreçten olumsuz etkilenmemek ve iyi taraflarını değerlendirebilmek için yapılması gereken birçok şey konunun uzmanları tarafından öneriliyor. Ben de bu süreçle ilgili beslenme önerilerimi geçtiğimiz hafta kendi web sitemde Karantina Diyeti başlığı altında yazmıştım. Uplifers’ta da birçok diyetisyen arkadaşım sizlere değerli bilgiler sundular. Şimdi biraz daha beslenmenin inceliklerini öğrenme vakti. “Neden kalori kısıtlıyoruz? Neden fiziksel aktivitemizi artırmalıyız? Neden ara öğün yapıyoruz?” gibi birçok soru zaman zaman kafanızı kurcalıyor olabilir. Karantina sürecindeki boş vakitlerimizi, yaşamımızın temelindeki beslenme konusunu öğrenmek için bir fırsat olarak değerlendirebiliriz. İşte size önerebileceğim birkaç çevrimiçi ve ücretsiz eğitim…

Çocuk beslenmesi

https://www.coursera.org/learn/childnutrition

Çocuklukta başlayan beslenme alışkanlıkları, yaşam boyu sağlığı etkiler. Yemek kültürü son yıllarda, özellikle işlenmiş gıdaların beslenmemize hakim olduğu bazı bölgelerde önemli ölçüde değişti. Bu ders, günümüz çocuk beslenmesini ve her ailenin aldığı bireysel kararların etkisini inceliyor. Çocukluk çağında obezite ile ilişkili sağlık riskleri de araştırılmaktadır. Kurs katılımcıları, çocuklar ve yetişkinler için neyin sağlıklı bir beslenme planının parçası olduğunu ve evde pişirilen kolay yemeklere ilham vermeyi amaçlayan basit, lezzetli yiyeceklerin nasıl hazırlanacağını öğreneceklerdir.

Yemek ve sağlık

https://www.coursera.org/learn/food-and-health

Dünya genelinde tüm insanlar obezite, tip 2 diyabet ve ağırlıklı olarak beslenme ilgili diğer hastalıklarla karşı karşıya buluyor. Bu halk sağlığı krizlerini ele almak için acilen sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için yenilikçi stratejiler keşfetmemiz gerekiyor.

İşlenmiş gıdaların tüketimindeki küresel artışların, evde yiyecek hazırlanmasından uzaklaşmamıza neden olan kültürel değişimlerle birlikte, önlenebilir ve kronik hastalıkları yüksek oranda artırdığına dair güçlü kanıtlar vardır. Bu kurs, katılımcılarına yemek yeme şekillerini iyileştirmeye başlamak için ihtiyaç duydukları bilgi ve pratik beceriler sunar.

Bu eğitimin sonunda, katılımcılar sağlıklarını destekleyecek ve sağlıklarını tehdit eden gıdalar arasında ayrım yapmak için ihtiyaç duydukları bilgiye sahip olacaklardır. 

İyi olma (Well-being) bilimi

https://www.coursera.org/learn/the-science-of-well-being

Bu kursta kendi mutluluğunuzu artırmak ve daha üretken alışkanlıklar kazanmak için tasarlanmış bir dizi meydan okuma ile karşılaşacaksınız. Profesör Laurie Santos mutlulukla ilgili yanılgıları, zihnimizin yanıltıcı özelliklerini ve değişmemize yardımcı olabilecek bir araştırmayı gözler önüne seriyor. Eğitim sonunda sağlıklı yaşam alışkanlıklarını başarılı bir şekilde yaşamınıza dâhil etmeye hazır olacaksınız.

Beslenme, fiziksel aktivite, toplum ve aile katılımı

https://www.coursera.org/learn/healthy-practices-nutrition-physical-activity-community-family-participation

Bu eğitimde ABD’deki devlet okullarındaki sağlıklı uygulamalara kapsamlı bir bakış bulacaksınız: Okulda fiziksel aktivite ve beslenme. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan öğrencileri beslenme eğitimi ve beslenme programları aracılığıyla destekleyen bazı programların temelleri gözden geçirilecek.

Okulların gün boyunca fiziksel aktiviteyi nasıl destekleyebileceğini ve beden eğitiminin nasıl etkili bir şekilde sunulabileceğini anlayacaksınız. Öğrencilerin yediklerinin ve yaptıkları egzersizlerin başarılarını nasıl etkileyeceğini değerlendirip açıklayabileceksiniz.

Başarılı beslenme ve fiziksel aktivite programlarını uygulamak için gereken ekip çalışmasını tanıtmanıza yardımcı olacak bilgiler sunacağız. Tartışmamız, toplum desteğinin nerede bulunacağını, nasıl geliştirileceğini ve ailenin katılımını teşvik etmeyi içerecektir. Katılımın, öğrencinin başarısını nasıl etkilediğini anlayacaksınız. Bu eğitimde bir okul ortamındaki programların gerçek hayattaki örneklerine değinilecek ve kendi toplumunuzdaki öğrencilerin sağlığını ve başarısını iyileştirmek için ne gibi etkileri olabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Gebelikte beslenme ve yaşam tarzı

https://www.coursera.org/learn/nutrition-pregnancy

Gebelikte Beslenme ve Yaşam Tarzı Eğitimi, gebeliğin beslenme ile ilgili çeşitli yönleri ve sonuçları hakkında en son araştırma bulgularına ve uluslararası önerilere genel bir bakış sunmaktadır. Hamilelik öncesinde ve sırasında sağlıklı bir beslenme durumu ve yaşam tarzı sağlamak, doğmamış çocuğun sağlıklı büyümesini ve gelişimini desteklemenin en iyi yollarından biridir. Sağlıklı bir diyetin ve yaşam tarzının gebe kalmadan önce ideal olarak nasıl sağlanması gerektiği incelenecek ve kadınların gebe kalmadan önceki süreci için öneriler sunulacak.

Kilo yönetimi: Kalori dengelemenin ötesinde

https://www.coursera.org/learn/weight-management-beyond-balancing-calories

Dünyada, tarihimizdeki diğer zamanlardan daha fazla insan aşırı kilolu. Obezite neden bu kadar yaygın ve zorlayıcı hale geldi? Bu eğitimde, bilim tarafından açıklandığı haliyle obezitenin temel nedenine değinilecek. Gıda ortamımızın son yarım yüzyıl boyunca nasıl geliştiğini ve aşırı kalori tüketmenin ve sürekli kilo kaybına karşı koymanın biyolojimizi nasıl değiştirdiğini göreceksiniz.

Ayrıca stresin, hareketsiz bir yaşam tarzının ve yetersiz uykunun iştah kontrol sistemimizi nasıl bozduğunu göreceksiniz. Obezitenin arkasındaki fizyolojiyi daha iyi anlayarak, kilo alımını önlemek ve yönetmek için vücudunuzla nasıl işbirliği yapacağınızı öğreneceksiniz. Bu eğitim aynı zamanda alışkanlıklarınızdan ve çevrenizden faydalanmak için uzun vadeli, sürdürülebilir bir kilo yönetimi planı oluşturmak için pratik araçlar ve stratejiler sağlayacaktır.

Kanser beslenmesi

https://www.udemy.com/course/cancer-nutrition/

Bu ders, doğru beslenme kullanılarak kanserin nasıl kontrol edilebileceği, durdurulabileceği veya önlenebileceği ile ilgili. Bu eğitim yaklaşık 2 saat sürüyor ve indirilebilir eğitim materyalleri içeriyor.

Eğitimde aşağıdaki başlıklara değiniliyor:

• Kanseri besleyen veya kanserle savaşan gıdalar
• Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar
• Ameliyattan önce, ameliyat sırasında ve sonrasında, kemoterapi ve radyoterapide ne yapmalı?
• Kanserin önlenmesi için hangi takviyeler ideal olur?
• Detoksifikasyon ve oruç

Sporcu beslenmesi temel bilgiler

https://www.udemy.com/course/sports-nutrition-crash-course-get-started-with-basics/

Bu eğitimde spor beslenmesine dair en yaygın konulara değinilmektedir. Yeni başlayanlar için oluşturulmuş bu derste aşağıdaki başlıklar incelenecek:

• Makrobesinlerin açıklaması
• Mikrobesinlerin açıklaması
• Takviye türleri ve yararları

Beslenme hakkında bilgi sahibi olmak, egzersiz potansiyelinizi optimize etmek veya sadece daha sağlıklı olmak istiyorsanız alabileceğiniz bir eğitim.

Mikrobiyom yönetimi

https://www.udemy.com/course/managing-your-microbiome/

Sağlıklı bir mikrobiyom, enfeksiyonlara ve kronik hastalıklara direnmenin anahtarıdır. Hastalandığınızda ise sağlıklı bir mikrobiyom daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.

Bu eğitim, iyi bir yaşam için beslenmenize yardımcı olan trilyonlarca mikroorganizmanın yaşam alanını oluşturmak için, tüm besin öğelerini almanın, stres yönetiminin ve çevresel toksinlere daha az maruz kalmanın oldukça basit yollarını gösterir.

İlginizi çekebilir: Bu kış üşümeyin: İçinizi sıcak tutacak 10 besin

İnci Beyza Yürekli Diyetisyen
Diyetisyen İnci Beyza Yürekli, İstanbul’da doğdu. Tam burslu olarak girdiği İstanbul Arel Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2015 yılında “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak mezun ... Devam