Doğru adımlarla hareket edin: Para biriktirmenin en iyi yolları

Kimi zaman durumlar istediğiniz gibi gitmez ve ekonomik olarak zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda hayatınızı idare etmek için harcamalarınıza dikkat etmeniz gerekir ve bu da belli başlı alışkanlıklarınızda küçük değişiklikler yapmakla başlar. Ekonomik durumunuz kötüleştiğinde zor durumda kalmamak için öncesinde birkaç önlem alarak zor zamanlarınızı daha rahat bir şekilde atlatmanız mümkün.

Yaptığınız harcamalarınızı düşünerek bunları daha dengeli bir hale getirdiğiniz takdirde hayatınızı idare etmeniz çok daha kolay bir hale gelir. Ve şunu unutmamanız gerekir: Para biriktirmeye başlamak için hiçbir zaman geç değildir. İşe alışkanlıklarınızı değiştirerek başlayıp sizin için hazırladığımız önerilere dikkat ederseniz para biriktirmek sizin için çok daha kolay olacaktır.

Yemek kampanyalarını takip edin

Hızlı yaşama alıştığımız bugünlerde öğünlerimiz de son derece hızlı bir hale geldi. Online sitelerden yemek siparişi vermek alışkanlık oldu. Çevrenizde bulunan tüm restoranların kampanyalarını takip edin ve ilk siparişte indirim vadeden yerleri kaçırmayın.

Doğru adımlarla hareket edin: Para biriktirmenin en iyi yolları

Lüks alışkanlıklarınızı listeleyip hangisinden vazgeçmeniz gerektiğini belirleyin

Çevrim içi müzik dinleme platformları ve online içerik sitelerinin hepsine üye misiniz? Hepsini tek tek listeleyin. Belki de Spotify’ın ücretsiz sürümü ihtiyacınızı karşılamaya yeter. Belki de tüm platformlardan dizi izlemek yerine sadece bir tanesi seçip hayatınıza devam edebilirsiniz. Ya da hiç gitmediğiniz lüks spor salonu üyeliğinizi iptal ettirerek açık havaya yönelmeniz gerekmektedir.

Aile planlamasına dahil olun

Teknolojik tüm platformlarda aile üyeliği seçeneği bulunuyor ve böylelikle bireysel olarak ödediğiniz miktarla tüm aile dizi izleyebiliyor ya da müzik dinleyebiliyor. Müzik dinleme ya da dizi izleme alışkanlıklarınızdan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Bunu bölüşmek bile ekonominize ciddi anlamda katkı sağlayacak.

Arkadaşlarınızla evde buluşun

Arkadaşlarınızla dışarı çıkıp birkaç kadeh bir şeyler içtiğiniz anlara bir göz gezdirin. Neredeyse bir kadeh şaraba verdiğiniz ücretle marketten bir şişe şarap alarak çok daha uygun fiyata kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Hem böylelikle arkadaşlarınızla alışveriş masrafını da bölüşebilirsiniz.

İkinci el ürünlere yönelin

Önemli bir ihtiyacınız yoksa büyük alışverişlerden kaçının. Ancak yine de evinize ya da kendinize eşya almak istiyorsanız ikinci el satışlarına yönelin. Her semtte böyle satış yapan yerleri bulabilirsiniz. Hatta bu satışlarla ilgili Facebook gruplarını takip ederek ideal ürününü bulabilirsiniz. Elden çıkarmak istediğiniz ürünleri de aynı yöntemle satarak gelir elde edebilirsiniz.

Fazladan iş yapın

Bulduğunuz freelance işleri değerlendirmek için güzel bir fırsat. Eğer bilgisayar başından bir iş yapamayacaksanız çevrenizdeki günlük işlere göz atın. Belki bir doğum günü için fotoğraf çekersiniz belki de biri seyahatteyken köpeğini gezdirme görevin alırsınız. Unutmayın bunlar sizin için fazladan gelir demek.

Yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirin

Her ne kadar günümüzde pek çok kişi yemeği dışarıdan söylemeyi tercih etse de yemeği evde hazırlamanın bütçeye katkısı son derece büyük. Marketlerin indirimlerini takip ederek haftalık alışverişinizi yapın ve en azından kahvaltı ve akşam yemeği öğünlerinizi evde yiyin.

İlginizi çekebilir: Fazla para harcamadan sağlıklı beslenmenin yolları

Harcamadan önce düşünün

Bir ürün gördünüz ve kredi kartınızı ya da paranızı uzatarak onu satın aldınız… Çok tanıdık değil mi? Şimdiyse yeni bir yöntem deneyin ve bir ürünü almadan önce kendinize düşünme süresi verin. Kendinize “Buna gerçekten ihtiyacım var mı?” sorusunu sorun ve gerçekten ihtiyacınız yoksa ürünü satın almayın. Onun yerine o parayı birikim hesabınıza atabilirsiniz.

Doğru adımlarla hareket edin: Para biriktirmenin en iyi yolları

Profesyonel antrenörle çalışmayı bırakın

Spor yapmak kesinlikle sağlıklı olmak ve stres atmak için en keyifli alternatiflerden biri. Ancak antrenöre para vermek yerine telefonunuza fitness uygulamalarından birini ya da birkaçını indirin. Ücretsiz uygulamalar sayesinde başlangıç seviyesindeki pek çok egzersizi yapabilirsiniz. Ücretli uygulamaya üye olsanız dahi ödeyeceğiniz miktar antrenöre ödediğinizin çok çok altında olacaktır.

Kendi ATM’niz olun

Kredi kartı kullanmak herkesin favorilerinden biri ve bu yüzden birçok kişi nakit taşımayarak harcamalarını kartlarından yapıyor. Hiç para vermemek çok güzel olsa da ödeme günü gelince “Bu kadar harcamayı ben yapmış olamam” dediğinizi duyar gibiyiz. Bununla başa çıkmak için Pazar akşamı ya da pazartesi sabahı haftalık harcamanıza yetecek kadar para çekin ve kredi katınızı kullanmayın.

Ücretsiz etkinlikleri takip edin

Para biriktirirken sosyal hayatınızdan ödün vermek zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken ücretsiz etkinlikleri takip etmek. Birçok müzenin ücretsiz günleri oluyor. Gezmek istediğiniz yerlerin ücretsiz günlerini takip edin. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız ücretsiz konserlerin de çok fazla olduğunu göreceksiniz. Böylelikle hiç para harcamadan eğlenceli hayatınıza da devam edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evden ayrılan çocuklarınıza öğretmeniz gereken parasal bilgiler

 

Kaynaklar:
Greatist
Regions

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!