Doğayla iç içe yaşamak ömrünüzü uzatıyor

Harvard’ta 1976 yılından beri yapılan uzun süreli bir araştırmada, doğayla iç içe yaşamanın insan ömrüne olan etkisi araştırılıyor. Özellikle 2000 ve 2008 yıllarında toplanan verilere göre doğayla iç içe yaşayanlar, hatta yaşadıkları yerin yakınlarında park ve bahçe gibi yeşillik alanlara sahip olan insanlar daha uzun bir ömre sahip oluyorlar.

doğada kadın
Doğayla iç içe yaşayanlar ya da yaşadıkları yerin yakınlarında park ve bahçe gibi yeşillik alanlara sahip olan insanlar daha uzun bir ömre sahip oluyorlar.

Yeşillik alanlara yakın yaşayanların yaşam süreleri uzuyor

Araştırmalar gösteriyor ki, yeşillik alanlara 300 metreden daha yakın bölgelerde yaşayan insanların yaşam süreleri %12 daha fazla oluyor. Sonuçlar kişinin sigara kullanımına, beslenme şekline veya hayat tarzına göre değişiklik gösterse de bu bireyler özellikle kanser, böbrek rahatsızlıkları ve solunum yetmezliği gibi problemlerle daha az karşılaşıyorlar.

İlgili yazı: Doğayla içi içe olduğunuzda başınıza gelecek 6 güzel şey

Araştırmacılar bu sonuçlara ulaşmak için, deneye tabi tuttukları insanların ruh durumlarının, sosyalleşme becerilerinin, fiziksel aktivitelerinin ve kirli havaya maruz kalma oranlarının yeşil alanlarda geçirdikleri zamanla nasıl değiştiğini gözlemliyorlar. Sonuçlar ortaya çıkınca fark ediliyor ki; doğal yaşama daha yakın yaşayan insanlar daha mutlu hissederlerken, aynı zamanda da sağlık problemleriyle daha az karşılaşıyorlar.

doğa
Ağaçlara, park ve bahçelere sadece güzel görünüm için değil, sağlığımız için de ihtiyacımız var.

Doğada daha fazla vakit geçiren insanlar kendilerini daha mutlu, daha sağlıklı ve hayata karşı daha pozitif hissediyorlar. Bu araştırmanın sonuçları bize gösteriyor ki, ağaçlarla ve doğayla vakit geçirmenin yaşamımıza tahmin ettiğimizden daha çok olumlu etkisi var. Bu yüzden özellikle büyük şehirlerde ağaçlara, parklara ve yeşil alanlara sadece güzel bir görünüm için değil, sağlıklı bir yaşantı için de ihtiyacımız var.

Kaynak:

mnn.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!