Doğayla iç içe olduğunuzda başınıza gelecek 6 güzel şey

Doğayla iç içe olmanın sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunuyor. Ağaç, çiçek ya da tohum ekerek doğaya dokunabilirsiniz. Bunları yapmak için illa ki bahçenizin olması da gerekmiyor. Ağaç ekim programlarından birisine katılabilirsiniz.

Doğayla içi içe olduğunuzda başınıza gelecek 6 güzel şey
Doğayla içi içe olmak size iyi gelebilir

Uplifers olarak, ağaç ekimi gibi faaliyetlere katıldığınızda başınıza gelebilecek 6 güzel durumu sizler için derledik:

1. Ruhsal olarak daha sağlıklı olabilirsiniz

Ağaç, çiçek ya da başka bir şey ekmek demek, doğayla bütünleşmek anlamına gelir. Bunu yaptığınızda zihinsel olarak daha iyi bir konuma gelebilirsiniz. Hatta sadece elinizin altındaki bitkileri sulamak, onların bakımını yapmak gibi faaliyetlere girdiğinizde bile, bunun size sağlayacağı zihinsel faydalar birçok çalışmada yer alıyor. Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nden araştırmacılar, doğayla iletişim kurmanın zihinsel rahatsızlıkları önlediğine dair bir araştırma yayınladılar.

Daha sağlıklı bir zihne kavuşmak için harekete geçebilir, camınızın önünde durması için bir çiçek alabilir ya da imkanınız varsa bahçe düzenlemesi işlerine başlayabilirsiniz.

2. Ağaç dikme deneyimi çok hoşunuza gidebilir

Doğayı korumak adına yapılan ağaç dikme organizasyonlarından birisine katılın. Ağaç dikme etkinlikleri, tarihin akışında size çok önemli bir dönüm noktasındaymış gibi hissettirebilir.

3. Çevreyi koruma düşüncesi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir
Doğayla içi içe olduğunuzda başınıza gelecek 6 güzel şey
Kendinizi bahçe işlerine verebilirsiniz

Ağaç dikme etkinliklerini ya da çevreyle ilgilenme durumunuzu sıradan bir hale soktuğunuzda, çevreyi korumak için somut bir şeyler yapıyor olmak sizin daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

4. Sevdiklerinizle bir şeyler yapıyor olmak hoşunuza gidebilir

Ağaç dikmeye ya da bahçe işleriyle uğraşmaya sevdiğiniz bir kişiyle beraber giderseniz, birbirinize daha fazla bağlanabilirsiniz. Sevdiğiniz birisiyle beraber bir şeyler yaratmış olma düşüncesi, ilişkilerinizin daha anlamlı hale gelmesini sağlayabilir.

Ayrıca çocuklarınızı da bu etkinliklere muhakkak dahil etmelisiniz. Böylelikle onlar da, çok erken yaşlarda çevreyi korumanın önemini kavramaya başlayabilir. Bunun yanında, çevre bilinçlerinin artması onların yiyecek tercihlerinde de daha doğru işler yapmalarını sağlayabilir.

5. Fiziksel olarak daha sağlıklı olabilirsiniz

Yapılan birçok araştırma, ekim yapmanın ya da bahçe işleriyle uğraşmanın sağlığa çok faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Öncelikle bahçeyi temizleme ve ekim yapma sizin hareket etmeniz anlamına gelir. Böylelikle bitkilerle ilgilenirken daha fazla kalori yakabilirsiniz. Ayrıca, eğer bahçe işleriyle uğraşıyorsanız, yetiştirdiğiniz ürünleri yemek de istersiniz ki bu ürünler sağlıklı ve organik olur. Son olarak, doğayla iç içe olmak tansiyona da iyi gelebilir.

6. Doğal hayat üzerinde olumlu bir katkınız olur

Ağaç ekmek ya da bahçe işleri, tabiat üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir. Çeşitli türlerdeki canlılar, bunlar böcek olabilir, bitki olabilir ya da başka bir şey, sizin ekeceğiniz bir ağaçtan ya da yaptığınız bahçe faaliyetinden faydalanabilir. Bunu biliyor olmak da sizin daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Kaynak:
Lifehack

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Doğa yürüyüşleri beynimizi nasıl etkiliyor ?

Dünyanın farklı yerlerinden gerçek olduğuna inanamayacağınız ağaçlar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!