Doğaya saygılı ve sürdürülebilir bir gardırop sahibi olmanın yolları

“Sürdürülebilirlik” artık hayatın her anında ve her alanında duyduğumuz bir kelime haline geldi. Önce “sürdürülebilir enerji” ve “sürdürülebilir tarım”la hayatımıza giren bu kavram, artık dünyada insanların giyim tercihlerine ve gardırop düzenlerine kadar sirayet etmiş durumda. İşte yaşadığımız gezegene saygılı bir birey olma yolunda önemli bir adım atmak ve sürdürülebilir bir gardıroba sahip olmanın püf noktaları:

Gardırobunuzu düzenleyin ve eşyaları kategorize edin

Öncelikle gardırobunuzda ne var ne yoksa bir listesini çıkarın ve kendi stok durumunuzu takip edin. Renk, ebat, malzeme ve kullanım amaçlarına göre kategorize edeceğiniz kıyafetlerinizin sayılarını ve aslında kaç tanesine gerçekten ihtiyacınız olduğunu analiz edin. Eğer bir kategoride 3’ten fazla seçeneğiniz varsa (Emin olun 5 tane turuncu kazağa kimsenin gerçekten ihtiyacı yoktur!) fazlalık olarak belirlediğiniz kıyafetleri sivil toplum kuruluşlarına ya da etrafınızdaki ihtiyaç sahibi insanlara bağışlayabilirsiniz. Hiç kullanmadığınız maddi değeri yüksek parçaları ise 2. el butiklere ya da hemen her yerde düzenlenen garaj satışı organizasyonlarında satarak dönüşüme kazandırabilirsiniz.

Elbiselerinizi elden geçirin

Gardırobunuzu gözden geçirirken elbiselerinizi elden geçirmeyi ihmal etmeyin. Yani sadece minicik bir söküğü var diye bir kenara attığınız ceketinizi basit birkaç işlemle onararak yeniden kullanabileceğinizi unutmayın! İhtiyacınız olan tek şey pratik bir dikiş seti ve YouTube’da yüzlercesini bulabileceğiniz dikiş videoları.

Bu şekilde hareket ederek, kendinizi tüketim çılgınlığından koruyacağınız gibi doğaya da katkıda bulunmuş olacaksınız 🙂

Moda akımlarına kapılmayın

Elbette herkes modayı takip etmeyi sever. Ancak gelip geçici olduğu bariz şekilde görünen moda akımlarına fazlaca kapılıp, dolabınızı bu parçalarla doldurmayın. Çünkü 1-2 sene bu kıyafetleri giymek istemeyeceğiniz gibi bağışlamakta bile zorluk çekebilirsiniz.

İlla moda parçalar gardırobuma katmak isterim diyorsanız sayıca az ve daha ekonomik ürünleri tercih edebilir ve modası geçtikten sonra bu kıyafetleri DIY aksesuarlara ya da dekoratif eşyalara çevirmeyi düşünebilirsiniz.

Ekolojik tekstil markalarını tercih edin

Doğal yöntemlerle üretilmiş iplikler
Doğal yöntemlerle üretilmiş iplikler

Sentetik malzemelerden ve kimyasal boyalar kullanılarak üretilmiş kıyafetlerden özellikle kaçının. Çünkü bu tip ürünlerin üretilmesi doğaya, geriye dönüşü olmayan zararlar verir. Bunun yerine organik pamuktan üretilmiş, doğal kök boyalarla renklendirilmiş ekolojik tekstil ürünlerini tercih edebilirsiniz. Son yıllarda moda endüstrisinin devleri arasında yer alan pek çok marka da bu farkındalık hareketine ayak uydurmak için “Eco – friendly” ürünler üretiyor. Dünyaca ünlü hazır giyim markası H&M’e ait Conscious serisi, bu tip ürünlere popüler bir örnek.

 

Kaynak:

Mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!