Doğanın yaşayan dokularından ilham alan tasarımlar: Liff

Tasarım dünyasının en yenilikçi ve kendine özgü markalarını çatısı altında toplayan Shop the Design, bu hafta doğadan ilham alan tasarımlarıyla Pelin ve Mehmet’in yarattığı markaları Liff‘in röportajını sevgili Uplifers okuyucularımız için sunuyor.

Doğanın yaşayan dokularından ilham alan tasarımlar: Liff
“Dünyamızın bize sunduğu en büyük armağanın ve tasarımın doğa olduğunu düşünmekteyiz ve bu bağlamda Liff’in iksirinin doğada saklı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Kimdir Liff? İksiri nerede saklıdır?

Liff, doğanın yansımasıdır. Günümüz tüketim toplumunda, birbirini tekrarlayan tasarımlardan sıkılan, yüzünü doğaya çeviren ve kimsede eşi benzeri olmayan, eşsiz parçaları üzerinde taşımak isteyenler için yaratılan Liff; doğadan tek tek topladığı parmak izi gibi eşsiz yaprak, kuş tüyü, deniz kabuğundan oluşan koleksiyonunda doğal parçaları özel bir işlemle metalin içine hapsederek değerli materyallerle kaplayan, böylece doğayı devamlı yanımızda taşıyabileceğimiz bir obje haline getiren bir markadır.

Doğanın yaşayan dokularından ilham alan tasarımlar: Liff
Liff’in sahilden ilham alan deniz koleksiyonu tasarımları

Neden üretmeyi seçtiniz?

İTÜ’den mezun olduktan sonra kurumsal hayatın içinde boğulan bir mühendis ve şehir plancısından oluşan çekirdek kadromuz, fırsat buldukça yaptıkları doğa yürüyüşleri sırasında doğanın eşsizliğine ve tasarımına hayran olup, doğayla ortak bir üretim içerisine girmeye karar verdiler. Dökülen yaprakları tek tek toplayarak, kurutarak, bir nakış gibi işlenen iskeletlerini ortaya çıkararak ve onları üzerimizde taşıyabileceğimiz objeler haline getirerek başladığımız maceramız, doğanın bize sunduğu kuş tüyleri, deniz kabukları, meyveler gibi materyalleri de sonsuzlaştırarak devam etmekte.

Doğanın yaşayan dokularından ilham alan tasarımlar: Liff
Doğadan ilham alan Liff markasının kuş tüyü tasarımları

İyi bir gün sizin için nasıl başlar? En büyük motivasyon kaynağınız gün içinde nedir?

İyi bir gün, güzel bir kahvaltı, spor ve trafiksiz bir İstanbul’la başlar. Gün içerisinde müşterilerimizden gelen güzel ve samimi mailler, ofis penceremizden her sabah bize gülümseyen akasyalar ve güler yüzlü, enerjisi kendini aşan insanlar enerjimize enerji katarak motivasyonumuzu artırır.

Doğanın yaşayan dokularından ilham alan tasarımlar: Liff
Eşsiz bir yaprağın dokusunu tasarıma taşıyan bir koleksiyon

Sizin için bir tasarım nasıl olmalıdır? Yurt dışında beslendiğiniz kaynaklar nelerdir?

Tasarım, beş duyuya da hitap edebilmeli ve neredeyse dünyamız kadar sürprizli ve şaşırtıcı olmalıdır. Nefes aldığımız, yaşadığımız her an bizim için çok kıymetli; yurt içi veya yurt dışı fark etmeksizin deneyimlediğimiz her yeni an, hem bizim, hem de Liff’in en önemli yaşam kaynaklarından.

Doğanın yaşayan dokularından ilham alan tasarımlar: Liff
Yaşamın her anından ilham kaynağı bulan tasarımlar

Geçtiğimiz günlerde sizi heyecanlandıran neler oldu?

Bireysel olarak takip etmeye çalıştığımız çevre ve kültürel mirası korumak için ülkemizde güzel işler yapan ÇEKÜL’le güzel bir iş birliği sürecine girdik ve yılbaşından itibaren Liff’in gelirlerinin bir kısmını düzenli olarak ÇEKÜL’e bağışlayarak yeni fidanlar dikmeye başladık. Aynı zamanda ay başında çıkardığımız deniz koleksiyonumuza aldığımız olumlu tepkiler de heyecanımıza heyecan kattı.

Doğanın yaşayan dokularından ilham alan tasarımlar: Liff
Liff tasarımlarının gelirlerinin bir kısmı,  çevre ve kültürel mirası koruma amacına katkı sağlamak için ÇEKÜL’e bağışlanıyor.

Shopthedesign.com
Farklılıklardan ilham alan 150’den fazla tasarımcının adresi Shopthedesign.com, binlerce limitli ürünü sizin için keşfedip bir araya getiriyor. Özel tasarım arayanların adresi, tasarımcıların ilhamlarını ve ... Devam