Doğanın bize öğrettiği harika dekorasyon fikirleri

Gündelik hayat koşuşturması içinde birçok insan, durup da dalında bir çiçeği koklayacak zamanı bulamaz; ancak evimizde bir dekorasyon değişikliği planladığımızda aklımıza ilk koklanacak çiçekler gelir, doğaya gideriz. Tasarım adına, doğada bizim hayal gücümüzün çok üstünde bir ilham kaynağı vardır.
Gördüğünüz renklerden hissettiğiniz dokulara kadar, doğanın dekorasyon adına vereceği bir fikir karşınıza çıkar. Evinizin iç tasarımında değişiklik yapmak için doğadan ilham alabileceğiniz fikirleri, sevgili Uplifers okuyucularımız için derledik.

styleup-doğadekorasyon0

Resim Kaynağı: Armond Pools

Mevsimlerin renk paleti

“Nisan yağmurları, Mayıs çiçeklerini getirir.” sözünde baharın bize sunduğu pek çok ilham bulunur. Gri bir kış sonrası, doğa bize pembeler, maviler, sarılar, turuncular, kırmızılar ve morlardan oluşan, cesur tonlardan pastel tonlara kadar uzanan renk kutusunu sunar. Baharın ardından içimizi ferahlatan mavi gökyüzü, taze yeşil çimenler ve güneşin parlak sarı ışıklarıyla yazın renkler daha da canlanır.

Sonbahar ise; yere düşen yapraklarda gördüğümüz turuncudan kırmızıya, sarıdan yeşile her tonuyla belki de yılın en renkli mevsimi olarak karşımıza çıkar. Son olarak kış mevsimi de, grisi ve beyazının kasvetli olmanın ötesinde anlamıyla ilham kaynağı olur. Aslında bu tek renkli mevsim, temiz görünümlü ve şık mutfaklar ya da banyolar için büyük bir fikir verir.
Siz de bu dört mevsimin renk paletinden ilham alarak evinizin dekorasyonu için alternatif bir tasarım ve uyum yakalayabilirsiniz.

doğa-dekorasyon-banyo-1

Resim Kaynağı: FINNE

Doğanın konuşan tonları

Evinizdeki yeni bir renk değişikliği için, önce pencerenizden dışarı bakın. Doğada hayal edemeyeceğiniz kadar çok sayıda her rengin farklı tonunu göreceksiniz. Örneğin, yeşil bir yaprak alın. Çoğumuz “yeşil” bir yaprak olduğunu düşünsek de daha yakından bakıldığında değişik renk tonlarını fark edeceksiniz. Kenarlarında açık tonlar bulunan yaprağın merkezine doğru koyulaştığını fark edeceksiniz.
Siz de kademeli olarak değişen renk tonlarıyla evinize yeni bir tasarım getirebilirsiniz. Örneğin; zeminde koyu bir ton kullanarak asıl renge gölgeleme yapabilirsiniz veya ahşap tonları farklı tonlarıyla eşyalarınızda kullanabilirsiniz.

doğa-dekorasyon-yemek-odasi-2

Resim Kaynağı: RAAA

Doğa yeşil ve kahverenginden ibaret değildir

Ev dekorasyonunda doğa unsurları dediğimizde, herkesin aklına ilk olarak yeşil düzenlemeler ve kahverengi ahşap tonlar gelir. Fakat, doğada çiçekler ve yapraklardan başka varlıklar olduğu gibi, kahverengi ve yeşilden de farklı çok renk vardır.

Farklı unsurları ilham kaynağı olarak alabilirsiniz, mesela bir kelebeği düşünün. Tüm kelebeklerin parlak renklerinin olmasının yanı sıra, cesur renkleri ve muhteşem tasarımlı desenleri vardır. Bir kelebeğin kanatlarından ilham alarak, çini desenlerini tasarladığınızı hayal edin. Diğer yandan uzaklarda gözüken dağlardan da ilham alabilirsiniz. Tepesinde kar birikmiş koyu gri şekilleri mutfak ya da banyonuza şık renk seçeneği sunacak ve dokusuyla evinize tasarlayacağınız değişikliğe ilham olacaktır.

doğa-dekorasyon-mutfak-3

Resim Kaynağı: Buckminster Green 

Doğa hareket halinde unsurlara sahiptir

Evinizde otururken camdan dışarı baktığınızda, doğada bir şeylerin sürekli hareket halinde olduğunu görürsünüz. Rüzgarın esintisiyle sallanan ağacın dallarıyla ya da bir kuşun aceleci uçuşundaki kanat çırpışlarıyla karşılaşırsınız.
Bu konsepti evinize taşıdığınızı hayal edin; tabi bu gerçekten hareket halinde bir şeye ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelmiyor. Örneğin, küçük bir odanın daha büyük gözükmesini istiyorsanız, o yere derinlik kazandıracak eşyalar kullanabilirsiniz. Uzun perdeler kullanarak ya da duvara tablo asarak yaşadığınız alana doğadaki hareketliliğe benzer bir ivme kazandırabilirsiniz.

doğa-dekorasyon-renkli-5

Resim Kaynağı: EKB Interiors

Karşıtlar çekicidir

Şelaleler ve çöller gibi çok uç noktalardaki karşıtlıklar iyi bir örnek değil ama doğada karşıtlıkların güzelliğinden beslenen harika örnekler de bulunuyor.
Örneğin; doğanın en sihirli unsuru olan gökkuşağı, renk skalasında birbirinin karşıtı 7 renkten oluşmaktadır. Fakat hepsi bir araya geldiğinde muhteşem bir görsel manzara karşımıza çıkar.
Gökkuşağından ilham alarak, siz de renk skalasındaki karşıtları evinizde farklı kombinasyonlarla kullanabilirsiniz; sarı ile mor, mavi ile turuncu ve kırmızı ile yeşil gibi. Bu renklerle bir odayı dekore ederken, karşıtlar birbirini çekip bir diğerinin güzelliğini ortaya çıkaracaktır.

doğa-dekorasyon-eklektik-6

Resim Kaynağı: Jenny Jones Rugs

Tasarımcıların muhteşem bir dekorasyon için doğadan ilham aldığı pek çok unsur vardır. Farklı renk ve dokulardan, sizi iyi hissettirecek mekanlar yaratmak konusunda yeni fikirlerle, siz de evinizin dekorasyonunda doğadan dokunuşlara yer verebilirsiniz. Hayal gücünüzü güneşli ve mavi gökyüzünden ya da mis kokulu bahar çiçeklerinden ilham alarak geliştirerek yaratıcı ve harika mekanlar yaratabilirsiniz.

Kaynak: Freshome 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!