Doğal malzemelerle yapabileceğiniz 5 güzellik ürünü

Siz de kozmetiklerin tehlikeli içeriklerinden haberdar olup, doğaya ve dolayısıyla bizlere verdikleri zararın farkında olanlardan mısınız? Çoğunun yapılış aşamasında hayvanlar üzerinde denenmesi ise bir başka korkunç gerçek. Doğa dostu ve kimyasal kozmetiklere oranla çok daha etkili ürünler elde etmek isterseniz, tariflerimize göz atmanızda fayda var.

Doğal kozmetiklerle daha sağlıklı bir güzellik anlayışını benimseyin.
Doğal kozmetiklerle daha sağlıklı bir güzellik anlayışını benimseyin.

1) Pratik aseton

Aseton alabilecek bir durumda değilseniz, bu tarifi deneyebilirsiniz. Yalnızca, biraz daha sabır gerektiren bir uygulama olduğunu hatırlayın.

Gerekli malzemeler: Sirke + limon suyu + bir kase ılık su + pamuk

Eşit miktarda sirkeyi ve limon suyunu, bir kaseye boşaltın ve ardından pamukları bu karışıma batırarak iyice emmelerini bekleyin. Bu sırada tırnaklarınızı, önceden hazırladığınız ılık suda 10 dakika kadar bekleterek ojenin yumuşamasını sağlayın. Sonrasında, pamukları tırnaklarınıza sürerek 20-30 saniye kadar üzerlerinde bekletin ve ojeleri silin. İhtiyaç halinde tekrarlayın. Eğer ojeleriniz çıkmamakta ısrarcıysa, bir miktar alkolden de yardım alabilirsiniz.

2) Otobronzlaştırıcı

Bir sürü kimyasal madde içeren otobronzlaştırıcıları kullanmaya uygun bulmuyorsanız ancak sağlıklı bir bronz görünümü özlediyseniz, bu tarifimize göz atabilirsiniz.

Gerekli malzemeler: Işıltılı bronz pudra + bebe yağı

Bronz pudranın ufak bir kısmını ezerek toz haline getirin ve bir kaseye koyun. Üzerine bir miktar bebe yağı ekleyerek iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı, kozmetik marketlerde bulabileceğiniz, spreyleyerek uygulama yapmayı sağlayan şişelere koyun. Besleyici ve ışıl ışıl bir görünüm veren otobronzlaştırıcınız hazır!

Bronz pudrayla, kendi otobronzlaştırıcınızı yapabilirsiniz.
Bronz pudrayla, kendi otobronzlaştırıcınızı yapabilirsiniz.

3) Nemlendirici

Paraben içeren, hayvanlar üzerinde denenen kremlerden siz de rahatsızsanız, çok daha ekonomik ve cildinizi bir kremin güzelleştirebileceğinden çok daha öte bir hale getiren bir malzeme önerimiz var.

Gerekli malzemeler: Hindistan cevizi yağı

Soğuk sıkım hindistan cevizi yağını aktarlarda veya internette bulabilirsiniz. Soğukta katı, sıcakta sıvı bir hal alan bu yağ, hem çok uzun süre dayanıyor, hem de cildinize pasta bir koku verirken mükemmel bir şekilde besliyor.

Hindistan cevizi yağıyla kendi nemlendiricinizi edinebilirsiniz.
Hindistan cevizi yağıyla kendi nemlendiricinizi edinebilirsiniz.

4) Deodorant

Çoğu deodorant, lenf bezlerine zarar veren Alüminyum Klorür içerir. Kansere bile sebep olabilen bu malzemeden kaçınmak ve kendi anti-kanserojen deodorantınızı yapmak isterseniz, bu kolay tarifi deneyebilirsiniz. Üstelik doğayla da barışık!

Gerekli malzemeler: Kabartma tozu + doğal yağ (limon, çay ağacı, lavanta gibi) + kavanoz + kaşık

3-4 paket kabartma tozunu, yani karbonatı kavanoza koyun. Dilediğiniz doğal yağdan, (bizim önerilerimiz nane yağı ve limon yağı) 15-20 damla kadarını ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı, boş bir roll-on şişesine koyabilirsiniz. Kabartma tozunun beyazlığı kaybolana kadar deodorantı uygulayın.

5) Besleyici vücut peelingi

Pürüzsüz bir tene sahip olmak için tuz ve zeytinyağını bir arada kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Gerekli malzemeler: Deniz tuzu + zeytinyağı

Deniz tuzunu bir kavanoza boşaltın ve üzerine 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyerek iyice karışmasını sağlayın. Bu karışımı banyonuzda sürekli bulundurarak, 2 haftada bir durulanma öncesinde masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Cildiniz yenilenirken beslenecektir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!