Doğadan mimariye birçok kategoriye ev sahipliği yapan 2018 iPhone Fotoğraf Ödülleri açıklandı

Çevrede görülen birbirinden çarpıcı ayrıntılar kimileri için sadece bakıp geçmelik detaylar değildir ve bu anı ölümsüzleştirmek isterler. Kimileri ise kimsenin göremediği bir detayı görüp sonrasında çektiği fotoğrafla bunu herkes tarafından görünür hale getirir. Günümüzde akıllı telefonların hayatımıza girişiyle ise fotoğrafçılık herkes tarafından ulaşılabilir bir hobi haline geldi ve bu sayede birçok amatör fotoğrafçı kendi eserlerini oluşturma şansını yakaladılar. Tıpkı 2018 iPhone Fotoğraf Ödülleri için yarışan dünya çapından birçok isim gibi…

Bu yıl 11’incisi düzenlenen iPhone Fotoğraf Ödülleri’nin (IPPAWARDS) kazananları açıklandı. 2007’de kurulan IPPAWARDS, iPhone’un dünya çapındaki kullanıcılara ilham ve heyecan vermeye başlamasından bu yana iPhone fotoğrafçılarının yaratıcılığını kutlayan ilk ve en uzun süreli iPhone fotoğraf yarışması. Bu yılın kazananları, tüm dünyada 140 ülkeden iPhone fotoğrafçılarının gönderdiği binlerce fotoğraf arasından seçildi.

Yılın Büyük Ödülü, “Yerinden Edilenler” isimli çalışmasıyla Bangladeş’ten Jashim Salam’a verildi. Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük ödüllerine layık görülen eserler ise sırasıyla İsviçre’den Alexandre Weber’in çektiği “Sarı ve Mavi Baiana”, Çin’den Huapeng Zhao’nun çektiği “Göz Göze”; Myanmar’dan Zarni Myo Win’in “Ben de Oynamak İstiyorum” adlı çalışmaları oldu.

Bu sene kazananlar arasında Türkiye’den de 3 isim yer aldı

Bu sene kazananlar arasında Türkiye’den de 3 isim yer aldı. Şükrü Mehmet Ömür çektiği “Sabah Sisi” isimli çalışmasıyla doğa kategorisinde birincilik ödülünü alırken Asuman Robson manzara kategorisinde “Sycamore Gap” ve Burcu Öztürk ise panorama kategorisinde çektiği “Donmuş Central Park” isimli çalışmalarıyla ikincilik ödüllerinin sahibi oldular.

18 kategoride birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri tüm dünyadan Arjantin, Avustralya, Birleşik Krallık, Brezilya, Çin, Ekvador, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Irak, İrlanda, İspanya, İsrail, İsviçre, İtalya, Kanada, Lübnan, Myanmar, Polonya, Romanya, Rusya, Singapur, Suriye, Tayvan, Türkiye, Ukrayna ve Umman gibi birçok ülkeyi temsil eden fotoğrafçılara verildi.