Doğadan ilhamla yeniye alan açmak için 4 öneri

Biz yaşantımıza evlerimizde devam ederken bahar geldi çattı bile. Bu dönemde zaman kavramımız değişse de “Bahar ne zaman geldi, hiç anlamadım” diyemeyeceğim. Tam tersine, penceremin önündeki erik ağacı sağ olsun, günbegün baharın gelişini izledim!

Sonbaharda eski yapraklarını döken erik ağacı, bir süre sadece kuru dallardan ibaret görünüyordu. Sonra yavaş yavaş yeşermeye başladı derken, Ocak ayında çok soğuk bir dönem oldu. Günlerce kar yağmıştı, eminim hatırlayanlarınız vardır. O dönem yeşillikleri karlar altında kaldı, hatta bazı dalları karın ağırlığı altında eğildi, kırıldı. Tüm bu zorluklar sonrasında her şey yoluna girdi; karlar eridi, erik ağacı beyaz çiçeklerini açtı. Şu anda da minik yeşil yuvarlaklar halinde eriğe dönüşmelerini günbegün izlemeye devam ediyorum.

Bir yandan erikler olurken, bir yandan da havalar ısındı, kuşlar cıvıldıyor. Doğa bir dönüşüm içinde ve daha birçok yeniliğe gebe. Biz de bu dönemi yeni bir adım atmak için kullanabilir ve doğadan bu süreçle ilgili ilham alabiliriz.

Zamanımızı, yaşam alanımızı, hayat tempomuzu içinde barındıran toplam on birim alanımız olduğunu varsayalım. Yeni bir şey için bu on birimin üzerine çıkıp ekstra bir alan yaratmak her zaman mümkün olmuyor. Bu sebeple, yeniyi yerleştirebilmek için mevcut olan alanımızda bazı boşluklar yaratmak gerekiyor. Nasıl erik ağacının baharına kavuşmadan önce eski yapraklarından, üzerindeki kar yığınından kurtulması gerekiyorsa bizim de benzerini yapmamız gerekiyor.

Gelin yeniye alan açmak için ne gibi alanlarda boşluk yaratabileceğimize bakalım.

1. Gün içinde zamanınızı alan aktiviteleri gözden geçirin ve ihtiyacınızdan fazlasını bırakın.

Bu ihtiyaç fazlaları kişiye göre değişmekle birlikte; saatlerce televizyon ve dizi izlemek, sosyal medya hesaplarında gezinmek, ihtiyacımızdan fazla “dinlenmek” birçoğumuzda ortak olan örneklerden. Siz de önünüzdeki bir hafta boyunca neye ne kadar zaman harcadığınızı gözlemleyebilir, hatta belki yazıya döküp sonrasında fazla olanları eleyerek yeni yapmak istediğiniz şeye zaman yaratabilirsiniz.

2. Size iyi gelmeyen ilişkilerden arının.

Gün içinde, doğrudan ya da dolaylı, iletişim halinde olduğunuz kişiler, whatsapp grupları, sosyal medya hesapları hem zamanınızı hem de enerjinizi tüketiyor olabilir. Bunları tespit ederek size iyi gelmeyenlere uygun bir şekilde veda edebilirsiniz. Bu vedanın illa büyük bir olay olması gerekmiyor. Kendimden örnek vermek gerekirse, dönem dönem Instagram’da takip ettiğim hesapları açıp son dönemde en az etkileşimde olduğum listeye göz atarak her defasında en az 10 hesabı takibimden çıkarmış oluyorum. Teknoloji bizim alan açmamız için bize bu listeleri sunarak yardım ediyor, yeter ki siz alan açmak isteyin. 

3. Teknolojik cihazlarınızda boş alan yaratın.

Telefonunuzda ya da dizüstü bilgisayarınızda uzun süredir kullanmadığınız ve ihtiyacınızın kalmadığı fotoğrafları ve dosyaları silmek, e-posta hesabınızdan gerekli olmayan e-postaları temizlemek veya daha önce kaydolduğunuz ama oradan gelen e-postaları okumadığınız bültenlerin aboneliğinden çıkmak… Buna benzer uygulamalarla hem cihazlarınızda alan açabilir hem de karbon ayak izinizi azaltarak doğaya katkı sağlayabilirsiniz.

4. Evinizde “bahar” temizliği yapın.

Nesillerdir süregelen bahar temizliği için düşüncem şu ki, büyüklerimizin bir bildiği varmış. Evinizin temiz olması, mis gibi kokması içinde şevkle oturmanıza destek olmuyor mu? Hele evimizde daha da fazla zaman geçirirken bunun önemi iyice artıyor.
Bahar temizliğini bir adım öteye taşıyıp kullanmadığınız kıyafetleri ve eşyaları ayıklayarak ihtiyacı olan birilerine vermek, dolaba tıkıştırdığınız nesneleri gözden geçirmek ve fazlalıklardan kurtulmak hem hayatınızda hem de evinizde yeniye alan açacaktır.
Doğanın dönüşümünü hayranlıkla gözlemlediğimiz bugünlerde, doğal süreçten ilham alarak biz de yaşamlarımızda yeniye alan açabiliriz.

Mayıs ayının güzellikler getirmesi dileğimle…
Soru ve yorumlarınız için benimle Instagram hesabımdan iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Motive olma sanatı: Motivasyonunuzu artıracak 4 öneri

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam