Doğa uykuya dalmadan önce: Sonbahar renklerini keşfe çıkabileceğiniz en güzel yerler

Havalar yavaş yavaş serinlemeye ve sonbahar yüzünü göstermeye başladı. Doğa uykuya dalıp yenilenme sürecine geçmeden önce bizlere görsel bir şölen yaşatmak için hazırlanıyor. Sonbaharın en güzel yanı birçok kişi için kuşkusuz doğanın büründüğü inanılmaz renklere şahit olmaktır. Yavaş yavaş sararan, zaman zaman kızıla çalan yapraklar ve ağaçlar, 1-2 hafta sonra sunduğu manzaralar ile yüzümüzde kocaman bir gülümsemeye yol açacak.

Doğanın olduğu her yerde sonbahar aynı güzellikte yaşansa da bazı yerler var ki bu güzelliği çok daha fazla yaşayabiliyorsunuz. Peki sonbaharın birbirinden güzel renklerini yakalamak için nereye gitmeli?

Gruyères, İsviçre

İsviçre her mevsim doğa severlere kucak açan ve muhteşem manzaralar sunan bir ülke. Ben de her mevsim ayrı bir güzellik keşfetsem de sonbaharda gördüğüm güzellikler bambaşkaydı. 

Gruyères / İsviçre

Gruyères isminden de tahmin edebileceğiniz gibi Gravyer peynirinin ana vatanı. Peynir ve çikolata kokulu bu şirin kasaba sonbaharda muhteşem renklere bürünüyor.

Gruyères / İsviçre

Kasabayı günübirlik gezebileceğiniz gibi 2-3 katlı sevimli butik otellerinde konaklayacağınız güzel bir hafta sonu gezisi de planlayabilirsiniz.

Gruyères / İsviçre

Kasaba sadece doğal güzelliği ile değil gezilebilecek yerleri ile de ilginizi çekecektir. Bunların en başında yer alan Gruyères Şatosu kasabanın tepesine kurulu olması nedeniyle size güzel bir manzara sunacak. 13. yüzyılda yapılan bu şatonun içini de gezmeniz mümkün.

Gruyères / İsviçre
Gruyères / İsviçre

Kasabada yapmanız gereken en önemli şeylerden bir diğeri de Gravyer peynirinin yapımını izleyeceğiniz La Maison du Gruyère ismindeki fabrikayı ziyaret edip lezzetli peynirinden tatmanız. Fabrika deyince büyük bir tesis canlandırmayın zihninizde. Kasaba gibi burası da ufak tefek bir tesis. Dilerseniz marketinden peynir, çikolata alabileceğiniz gibi restoranında yemek de yiyebilirsiniz. Kasaba, Gravyer peynirinin merkezi olması nedeniyle etrafta bir sürü inek görmeniz de mümkün.

Gruyères / İsviçre

Romantik bir sonbahar gezisi için bu kasabaya mutlaka gitmelisiniz!

Zermatt, İsviçre
Zermatt / isviçre

Zermatt, İsviçre’nin araba girmeyen köylerinden biri. Bu köy aynı zamanda Matterhorn Dağı ile de ünlü. Toblerone çikolatası sevenler bu dağı mutlaka anımsayacaktır. Eğer hala anlamadıysanız çikolata kutusunun üzerindeki dağa bir bakın derim…

Zermatt, İsviçre

Zermatt’a doğru ilerlerken yol bile o kadar güzel manzaralar sunuyor ki vardığınızda göreceğiniz güzellikleri tahmin edemiyorsunuz. Köyün girişinde yer alan otoparka arabayı bırakmanız gerekiyor. Bundan sonra kasabayı yürüyerek keşfedebileceğiniz gibi tren ile Matterhorn Dağı’na da çıkabilirsiniz. Ben her ikisini de yapmanızı öneririm.

Zermatt / İsviçre
Yedigöller

Eğer yurt dışına çıkma imkanınız yoksa sonbaharın eşsiz renklerini yakalayabileceğiniz en güzel yer Yedigöller. Hafta sonları çok kalabalık olduğu için ya hafta içi ya da hafta sonu erken saatte gitmeniz gezinizi keyifli hale getirecektir.

Yedigöller / Bolu

Buradaki göllerin en büyüğü Büyükgöl ve en güzel manzaraları da bu gölün etrafında yakalamanız mümkün. Bunun dışında Deringöl, Seringöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl, İncegöl ve Kurugöl ile 7 göl gezinizi tamamlayabilir, birbirinden güzel manzaralara şahit olabilirsiniz.

Yedigöller / Bolu

İlginizi çekebilir: Alplerde 10 yıl: Her şeyi bırakıp, doğaya kaçma isteği yaratacak Alp fotoğrafları serisi

Yazarın diğer yazıları için tıklayın. 

Banu Okunakul
İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinden mezun olup üzerine bir de İTÜ Telekomünikasyon Mühendisliğinde master yaptım. Masterım sırasında tanıştığım kurumsal hayat ile ilişkimiz hala devam ... Devam