Alplerde 10 yıl: Her şeyi bırakıp, doğaya kaçma isteği yaratacak Alp fotoğrafları serisi

Hayatını dağlara ayak basmaya, seyahat etmeye ve dağları fotoğraflamaya adayan İtalyan fotoğraf sanatçısı ve müzisyen Roberto Bertero, 2007 yılından bu yana Alpleri fotoğraflıyor. Sanatçıya göre özgürlüğü, macerayı, gizemi ve asaleti sembolize eden Alpler, doğanın barındırdığı tüm bileşenlerden oluşan mucizevi birer doğa harikası. Sanatçı 10 yıllık bu macerayı şu sözlerle anlatıyor:

“Benim için dağları günün her saatinde deneyimlemek, seyahati tamamlamaktan çok daha önemliydi. Öyle ki bu seyahat sportif bir hareket olmanın yanı sıra bir hayatta kalma mücadelesiydi ve bu sayede içimdeki gerçeklere erişebilme şansı buldum. En önemlisi de hayatta gerçekten neyin önemli olduğunu sorguladım ve kendimce tatmin edici cevaplar aldım.”

Bertero, kendisine dağlarla ilgili sevdiği şeyler sorulduğunda ise verdiği cevaplar herkesi etkilemeyi başardı…

“Dağların sahip olduğu sonsuz ‘basit’lik; sevdiğim şey tam olarak bu. Tırmanırken hissettiğiniz tek şey özgürlük ve bu sırada zihniniz sadece tek bir şeye odaklı. Sonra birden ışık daha da parlar, sesler daha net gelmeye başlar, içinizde derin ve açıklanamaz bir güç hissedersiniz.”

İşte Roberto Bertero’nun dağlara karşı duyduğu güçlü hisleri sanatıyla birleştirerek ortaya çıkardığı birbirinden güzel fotoğraflar.

Kaynaklar:
boredpanda.com
robertobertero.com