Diyetiniz de tatile çıkmasın: Bayramda bu hataları yapmayın

Önümüzde upuzun bir tatil var, düzeniniz çok bozulursa verdiğiniz kilolar hızlıca geri gelebilir. Bayramda hem kilonuzu korumak hem de bayram sonrası pişmanlıkları yaşamamak adına beslenmede ihmal edilmemesi gereken noktalar…

Şerbetli tatlıları abartmayın

Evet bayram güzel bir gelenek, fakat bayram boyunca sürekli her gittiğimiz yerde tabakları bitirmeye başlarsak sonumuz hiç iyi olmayabilir. Bayramın başında bir iki küçük kaçamak yapıp onu gün içindeki ekmek ya da pilavımızı yemeden dengeledikten sonra artık normale dönmeliyiz. Yoksa sonra tatlıya alışan bünye ile başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

Az uyumayın

Hem tatil hem bayram hem de havalar sıcak olunca uyumak zorlaşabilir. Ayakta gezip de iyice uykunuzu kaçırıp sonra da geç yatıp metabolizmanızı bozmayın. Araştırmalar gösteriyor ki az uyuyanlar daha fazla kilo alma riski taşıyor.

Kahvaltıyı atlamayın

Diyetiniz de tatile çıkmasın: Bayramda bu hataları yapmayın

Kahvaltılar da bayram gezmelerinin artması, havaların ısınmasıyla ya canınız bir şey istemediği için ya da geceyi ayakta geçirip başka şeyler atıştırıldığı için çok fazla atlanıyor. Evet, bazen canınız bir şey istemeyebilir ama kahvaltıyı atlamak yerine kahvaltıya farklı alternatifler getirin. Her zaman dediğimiz gibi güne enerjik ve hareketli bir metabolizma ile başlamanın olmazsa olmazı kahvaltılardır. Hatta kaçan akşamlardan sonra özellikle hafif kahvaltı yapmak daha dengeleyici olacaktır.

Akşam yemeğini çok geç yapıp miktarı abartmayın

Bayramda herkesin bir araya toplanmasını beklerken ya da gün boyunca sıcaktan kavrulan vücudunuzun o hiçbir şey istemez hali güneşin gitmesiyle bitiyor ve birden akşam ne yerse yesin doymayan hali geliyor. Bu durum aslında çok normaldir. Yaz sonunda ise bütün gün aç kaldım nasıl aldım bu kiloları diyorsanız, demeyin. Çünkü sebep bu. Azar azar da olsa metabolizmanızı çalıştıracak düzgün öğünler yapmaya çalışın.

Fast food yiyeceklere yönelmeyin

Diyetiniz de tatile çıkmasın: Bayramda bu hataları yapmayın

Bayram tatiliyle yazlıkta evde sıcaklardan yemek yapmaya üşenilip sürekli kızartmalar, hamur işleri tüketilmeye başlanır. Bunlar pratik olabilir ancak sağlık açısından zararlıdır ve kilo almanıza sebep olurlar. Ne yediğinizin sağlığınız açısından önemli olduğunu unutmadan beslenmenize gereken önemi verin, güzel sağlıklı yemekler hazırlayın.

Asitli ve şekerli içeceklerden uzak durun

Özellikle su içme alışkanlığı olmayan kişilerin yaz mevsiminde yaptığı en büyük hata asitli içecekleri çokça tüketmeleridir. Biliyoruz ki bayramda da tatlıların yanında eksik olmuyorlar fakat bu içeceklerden alınan sıvılar hiçbir zaman suyun yerine geçmiyor ve de daha fazla kalori almanızı sağlıyorlar.

Aşırı kafein tüketmeyin 

Aşırı kafein tüketimi vücudunuzdan suyun atılmasını sağlar. Özellikle bayramda her gittiğiniz yerde sürekli ikram edilen çay ve kahveler ile yaz aylarında sıvı gereksinimi artan vücudunuz daha fazla susuz kalır. O yüzden çay, kahve, yeşil çay gibi kafeinli içecekleri içtiğinizde yeteri kadar su içtiğinizden emin olun. Bu içeceklerdeki miktara dikkat etmenizi gerektiren bir diğer sebep ise bu içeceklerin susuzluğu bastırmasıdır. Susuzluk bastırılınca da vücudun su ihtiyacını karşılayamazsınız.

Sonuç olarak susamayı beklemeyin 

Unutmayın yaz aylarında terleyen vücudumuz, daha fazla suya ihtiyaç duyar, siz her gün en az 2 litre su için ve de sadece içtiğiniz suyun su yerine geçtiğini unutmayın.

Her gün her saat dondurma demeyin 

Diyetiniz de tatile çıkmasın: Bayramda bu hataları yapmayın

Eveeet yazın en masum en serinleten tatlısı biliyoruz. Bayramda tatlılar yenilip üstüne bir de dondurma olmasın. Dondurmada önemli olan hangi dondurmayı ne miktarda ve de en önemlisi ne sıklıkta yediğiniz… Haftada en çok 3 kere, günde 1 veya 2 top taze sütten yapılmış dondurma tüketilebilir. Paket olup çok fazla şeker yağ içeren dondurmalardan uzak durun. Dondurma ile ilgili yapılan bir diğer hata da tüm gün çok fazla miktarda sadece dondurma tüketmektir. Tek tip beslenmek, kalori aşımı olmasa bile besin yetersizliğine sebep olacağından sağlıklı değildir.

Tatili karpuz peynirle geçirmeyin

Bu ikiliyi kan şekeri dengesini kurması ve doygunluk vermesi sebebiyle sağlıklı buluyorum. Fakat yazın bunaltıcı sıcaklarında zevkle yendiğinden porsiyon kontrolü problemleri çıkarabilmektedir. Özellikle hem hızlı hem doyurucu olması bakımından sık sık bu ikilinin başına oturmak tek tip beslenmeye dönüşür. Kontrolü kaybetmek bu sağlıklı ikilinin de size kilo aldırmasına neden olur.

Çok yüzüyoruz bir şey olmaz demeyin

Çünkü birkaç dakikada yediğiniz kalorili bir yiyeceğin yakılması 1-2 saatlik bir egzersiz ile mümkündür. Böyle düşününce yüzmenize bu kadar güvenemezsiniz değil mi?

İşte bütün bunlara dikkat edersek daha canlı dolu dolu sağlık açısından kendimizi daha iyi hissettiğimiz bir bayram tatili geçirmiş oluruz.

İyi tatiller…

 

İlginizi çekebilir: Yaz sıcaklarında daha iyi hissetmek için 10 besin

Dyt. Buket Koçoğlu Diyetisyen
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. O günden bu güne sofralara olabildiğince dokunmaya çalışıyorum. Beslenmede herkes için aynı doğruların ... Devam