Dişleri beyazlatmanın doğal ve vücuda zararsız 6 yolu

Beyaz ve parlak dişler, estetik bir gülüşün ve sağlıklı bir dış görünümün olmazsa olmazlarından. Bakımlı bir dış görünümün yanı sıra, ağız sağlığının iyi durumda olması, kişinin genel sağlık durumuyla ilgili de birçok ipucu taşıyor. Ağızlarımız genel sağlığımıza açılan bir pencere gibi, vücudumuzdaki hastalıklardan bedenimizde yaşanan değişimlere kadar her şeyi önceden görmemize olanak veriyor. Vücutta yaşanacak birçok problem, her gün yeterli miktarda diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak büyük ölçüde engellenebiliyor. 

İyi bir gülüş deyince akla ilk gelen şey beyaz dişlerdir, hiç kuşkusuz. Beyaz ve parlak dişler, estetik bir gülüşün ve sağlıklı bir dış görünümün olmazsa olmazlarından. 2015 yılında yapılan bir araştırmada sadece Amerika’da, diş beyazlatma ürünlerine 1.4 milyar dolar üzerinde harcama yapıldığı belirlenmiştir. Peki sağlıklı görünen, ışıl ışıl inci gibi dişlere sahip olmak için doğal ve vücuda zararsız yöntemler var mı? 

İşte doğal, evde kolayca uygulayabileceğiniz, vücudunuza hiçbir zararı olmayan ve kısa sürede sonuç alabileceğiniz diş beyazlatma önerileri.

Sağlıklı ve beyaz dişler için günlük ağız bakımını ihmal etmemek kadar hangi ürünleri kullandığınız da büyük önem taşıyor. Ağız ve diş temizliği ürünlerinin bir çoğu toksik madde ve vücut için zararlı kimyasallar içerebiliyor. Ancak doğal yollarla da en az piyasadaki ağız ve diş bakım ürünleri kadar etkili sonuçlar alabilmek mümkün.

Hem dişlerinizin daha beyaz olmasını isteyip hem de kimyasallardan kaçınmak istiyorsanız, diş beyazlatmanın en zararsız ve doğal yollarını sizin için araştırdık. İşte doğal, evde kolayca uygulayabileceğiniz, vücudunuza hiçbir zararı olmayan ve kısa sürede sonuç alabileceğiniz diş beyazlatma önerileri.

Karbonat

Karbonat, diş yüzeyinde biriken kahve, sigara, şarap gibi zor temizlenen lekeleri kısa sürede temizleyebiliyor.

Karbonat, kimyasal içermeyen diş temizleyicilerinin başında geliyor. Bir hafta gibi kısa bir süre boyunca ağız bakım rutininize karbonat eklediğinizde, gözle görülür bir renk değişimi olduğunu fark edebilirsiniz. Evde yapılabilen ve kimyasal içermeyen doğal temizlik ürünleri arasında da sirkeyle birlikte birinciliği koruyan karbonat, doğal bir leke çıkarıcı. Bu nedenle diş yüzeyinde biriken kahve, sigara, şarap gibi zor temizlenen lekeleri kısa sürede temizleyebiliyor.

Karbonatın kullanımı oldukça basit. Bir hafta süresince diş fırçanıza macun sürdükten sonra fırçanızı toz karbonata batırın ve dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın. Önce dişlerinizin görünen ön kısımlarını fırçalamanız, karbonatın bu kısımda daha fazla etkili olmasını sağlayacak. Sonrasında tüm dişlerinizi bu karışımla fırçalayabilirsiniz. Bir hafta boyunca bu yöntemi uyguladıktan sonra dişlerinizi bir hafta boyunca dinlenmeye bırakın ve bu bir hafta süresince karbonat kullanmayın.

Diş beyazlatma yöntemlerinin baş sıralarında yer alan karbonat, dişlerdeki yüzey lekelerini temizlemek için yardımcı olabilecek hafif bir aşındırıcı. Karbonat, ayrıca, ağzınızda bakterilerin büyümesini engelleyen alkali bir ortam da yaratır. 

Hindistan cevizi yağı

Yağ kürü, ağız hijyenini sağlamak ve toksinleri vücuttan çıkarmak için kullanılan geleneksel bir Hint yöntemi.

Hindistan cevizi yağıyla diş temizliği, geçmişi antik çağlara kadar uzanan bir Ayurveda uygulaması. Yalnızca diş temizliği için değil, vücudun genel sağlığı için çok faydalı olan, ağız ve dişleri beyazlatırken diş etlerini de güçlendiren bu yöntemin uygulaması da oldukça basit. Her sabah 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını ağzınıza alın ve 15 dakika boyunca ağzınızda gargara gibi gezdirin. 15 dakikanın sonunda ağzınızda kalanları tükürün ve dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın. Karbonatın aksine, Hindistan cevizi yağını her sabah kullanabilirsiniz.

Ağzınıza bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı alarak ve 15-20 dakika boyunca gargara yapıp, yağ kürünü uygulayabilirsiniz. Diğer birçok diş beyazlatma yönteminin aksine, Hindistan cevizi yağı dişlerinizi asite ya da aşındırıcı bileşenlere maruz bırakmaz. Günlük kullanım için uygundur.

Yağ kürü, ağız hijyenini sağlamak ve toksinleri vücuttan çıkarmak için kullanılan geleneksel bir Hint yöntemi. Uygulama, bakterileri ve plakları çıkarmak, iltihabı azaltmak için kullanılıyor. Hintliler genelde yağ kürlerinde ayçiçeği veya susam gibi yağları da kullanıyorlar. Fakat hoş bir tada sahip olan Hindistan cevizi yağı da dişlerinizi beyazlatma yöntemi olarak tercih edilebilir. Hindistan cevizi yağı ayrıca, iltihabı azaltma ve bakterileri öldürme yeteneğiyle bilinen laurik asit açısından oldukça zengindir.

Çilek ve kabartma tozu 

Çilekte bulunan malik asit, diş yüzeyindeki lekeleri kolayca temizlemenize yardımcı olur.

Kırmızı rengi sizi yanıltmasın, çilek dişleri en çok beyazlatan doğal ürünlerden biri. Çilekte bulunan malik asit, diş yüzeyindeki lekeleri kolayca temizlemenize yardımcı olur. Aynı zamanda çilekte bol miktarda bulunan C vitamini diş yüzeyinde biriken plakları etkili şekilde temizler. 

Özellikle çilek ve kabartma tozu karışımıyla diş beyazlatmak, son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, son zamanlarda yapılan bazı çalışmalarda, çilek ve kabartma tozu karışımının, ticari beyazlatıcı ürünlere kıyasla dişlerde daha sağlıklı bir görünüm oluşturduğu görülmüştür. Çilek ve kabartma tozu karışımının diş minesinde minimal bir etkiye sahip olduğunu gösteren çalışmalara rağmen, aşırı kullanımı hasara neden olabilir. Eğer bu yöntemi uygulayacaksanız, kullanımı haftada birkaç kez ile sınırlı tutmayı unutmayın. 

Taze bir çileği parçalayıp, kabartma tozuyla birleştirerek karışımla dişlerinizi fırçalayarak uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi

Elma sirkesi yüzyıllardır dezenfektan ve doğal temizlik ürünü olarak kullanılıyor. Elma sirkesinin ana aktif maddesi olan asetik asit, bakterileri etkin bir şekilde öldürür. Elma sirkesinin bu antibakteriyel özelliği, ağız temizliği ve diş beyazlatmada da yardımcıdır. Sirke içindeki asetik asit, diş minesini aşındırma potansiyeline sahip. Bu nedenle, her gün elma sirkesi kullanmamalısınız. Ayrıca elma sirkesinin dişlerinizle temasını oldukça kısa tutmalısınız.

Tüm bu noktalara dikkat ederek, elma sirkesini suyla seyreltip, birkaç dakika boyunca gargara yaparak kullanabilirsiniz. Gargara yaptıktan sonra ağzınızı suyla yıkamayı unutmayın. 

Yemekten sonra ağzı suyla çalkalamak

shutterstock_292425107

Özellikle koyu renkli içecekler (şarap, kahve vb.) ve renk veren yiyecekler (pancar, yeşil sebzeler vb.) tükettikten sonra dişlerinizi suyla çalkalamak, dişlerinizin beyazlığını koruyabilmeniz için oldukça önemli. Özellikle küçük taneler içeren smoothie gibi içecekler, ağızda renk bırakan kahve ve şarap gibi içecekler ağızda uzun süre kaldıklarında çıkarılması oldukça güç olan lekeler bırakabilirler. Eğer ağzınızı çalkalayabileceğiniz herhangi bir yer yoksa, yemekten sonra bol su içerek de ağzınızın yiyecek artıklarından temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Şarjlı diş fırçası

shutterstock_278578250

Doğal yollarla dişlerinizi beyazlatmak için yapacağınız en karlı yatırımlardan biri de en kısa zamanda şarjlı bir diş fırçası edinmek. Şarjlı diş fırçaları yuvarlak ve küçük tasarımları sayesinde ağızda manuel diş fırçasının ulaşamayacağı yerlere ulaşır. Basınca duyarlı sensörleri sayesinde diş yüzeyinde mükemmel temizlik sağlarken diş minenize zarar vermeden dişlerinizi beyazlatmanıza yardım eder. Şarjlı diş fırçası kullandığınız her ağız temizliği, mini bir dişçi kontrolü gibidir. Kısa vadede fiyatı çok pahalı olduğu için gerekli olup olmadığıyla ilgili soru işareti yaşıyor olabilirsiniz. Ancak uzun vadede dişlerinizin zarar görmesini engelleyeceği için çok daha karlı bir geri dönüşü olacağını unutmayın.

Daha beyaz dişler için dikkat etmeniz gereken diğer noktalar:

  • Kahve, çay, kırmızı şarap gibi içecekler diş lekelerinin oluşmasına neden olur. Tüketimini  tamamen azaltamıyorsanız; bu içeceklerin dişlerinizle temas etme süresini sınırlandırabilir ya da tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalayarak önleminizi alabilirsiniz.
  • Şeker kullanımını azaltarak daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Şeker, plak ve diş eti iltihabına neden olan birincil bakteri türü olan Streptococcus mutans bakterisinin büyümesini destekler. Şekerli yiyecekler tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamanız, ağız sağlığını koruyacaktır.
  • Süt, peynir ve brokoli gibi kalsiyum açısından zengin besinler dişlerinizi mine erozyonundan korumaya yardımcı olur. 
  • Dişlerinizi fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı da ihmal etmeyin. Dişlerdeki renk değişikliği yaş aldıkça artsa da, büyük ölçüde plak birikiminin bir sonucudur. Dişleri düzenli fırçalamak ve diş ipi kullanmak, ağızdaki bakterileri azaltarak ve plak birikimini önleyerek dişlerin beyaz kalmasına yardımcı olur.

630x400_uplifers1-592x400-592x400

Dişlerinizi beyazlatmanın doğal ve zararsız yollarına dair bilgiler paylaştığımız bu yazı Oral-B‘nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!