Disiplin nasıl kazanılır?: Öz disiplin kazanmanın basit ama etkili yolları

Disiplin nasıl kazanılır? Çoğumuzun merak ettiği bu soruya daha yakından bakalım.

Öz disiplin sahibi olmak zor. Öyle ki psikologlar, insanların disiplin konusunda neden bu kadar zorlandığını öğrenmek için zihinsel durumlarını, yetiştirilme tarzlarını, mevcut koşullarını ve daha fazlasını araştırdı. İyi haber şu ki, hayatınızın belirli yönleri söz konusu olduğunda bazen kontrolünüz yokmuş gibi görünse de, aslında gerçekten var. Sadece henüz bilmiyorsunuz.

Öz disiplin, sürekli alıştırma ve uygulama gerektiren şeylerden biri. Geliştirmesi zaman alan her şeyde olduğu gibi, siz de öz disiplininizi zamanla geliştirebilirsiniz. Ama önce, öz disiplinin ne olduğunu anlayalım.

Öz disiplin nedir?

Öz disiplin esasen eylemlerinizi, davranışlarınızı ve duygularınızı kontrol etme konusundaki tutarlı yeteneğinizdir. Örneğin söz konusu mali durumunuz olduğunda öz disiplini borç biriktirmeme ve yatırım yapma planlarınıza bağlı kalma yeteneğiniz şeklinde yorumlayabiliriz.

Eğer öz disiplininiz varsa, daima motive kalırsınız ve başarıya ulaşma olasılığınız daha yüksek olur. Disiplin kavramı, kişinin dürtülerinin ve eylemlerinin kontrolü olan “irade” ile çok güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Öz disiplin ve irade el ele gider.

Öz disiplinin faydaları

Öz disiplin nedir, açıkladık. Öz disiplin kazanmanızın aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faydası olabilir:

Kaygılarınızı azaltır

Davranışlarınızı kontrol edebildiğinizde, endişeli hissetme olasılığınız da aha düşük olur.

Uzun vadeli hedeflerinize ulaşma hızınızı artırır

Öz disipline sahip olmak, yukarıda da açıkladığımız gibi davranışlarınız üzerinde kontrol sahibi olmanız anlamına gelir. Böylece daha az dikkat dağıtıcıya ve aksiliğe maruz kalırsınız. Tüm bunlar, hedeflerinize daha kolay ve daha hızlı ulaşmanızı sağlar.

Daha mutlu hissetmenizi sağlar

Sahip olduğunuz öz disiplin sayesinde hedeflerinize kolaylıkla ulaştığınızda, ilerleme kaydettiğiniz için daha mutlu hissedersiniz. Öz disiplin mutluluğunuza önemli bir katkı sağlar.

Daha dayanıklı olursunuz

Öz disiplininiz arttıkça, mücadele etme ve direnme yeteneğiniz de artar. Bu da, farklı koşullarda sizi daha esnek hale getirir.

Disiplin nasıl kazanılır?

Görüldüğü üzere öz disiplinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Peki, nasıl disiplinli olunur? Eğer “Kendimi disipline edemiyorum” diyorsanız öz disiplini öğrenmek ve daha mutlu, daha doyurucu bir yaşam sürme iradesi kazanmak için uygulayabileceğiniz belirli stratejiler olduğunu unutmayın. Alışkanlıklarınızı ve seçimlerinizi kontrol altına almak istiyorsanız, konfor alanınızın ötesinde; yaşam için zorunlu olan ön öz disiplinde ustalaşmak için yapabilecekleriniz bu yazıda! Disiplin nasıl kazanılır, öğrenmek için okumaya devam edin.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilin

Hepimizin zayıf yönleri var. Alkol, tütün, sağlıksız yiyecekler, sosyal medya takıntısı veya video oyunları… Zayıf yönler, sadece özdenetimden yoksun olduğunuz alanlar şeklinde gelmez. Güçlü özelliklerinizle birlikte bazı konularda başarısızlık korkusu yaşayabilirsiniz. Örneğin, zor konuşmalar yapmak veya hiç kaydetmediğiniz eski belgeleri kontrol etmeyi içeren uzun evrak işlerinden aktif olarak kaçınabilirsiniz. Bunları yapabilmek için sürekli kafanızda mücadele veriyor veya başkalarına devrediyor olabilirsiniz.

Kişisel farkındalık, konfor alanını genişletmek için güçlü bir araçtır, ancak sürekli olarak odaklanmayı ve ne olursa olsun eksikliklerinizi kabul etmeyi gerektirir. İnsanlar çoğu zaman ya zayıflıkları yokmuş gibi davranmaya çalışırlar ya da sabit bir zihniyetle onlara yenik düşerek durumu geçiştirirler. Disiplinin kazanmak için güçlü yönlerinizi bilin; daha da önemlisi, kusurlarınıza da sahip çıkın.

Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın

Disiplin nasıl kazanılır, sorusuna bir diğer yanıt da bu. Çevrenizdeki en büyük cezbedicileri, dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırarak, öz disiplininizi büyük ölçüde geliştirebilirsiniz. Yüksek bir hedefin peşinden gitmeye karar verdiğinizde, hayatınızdaki her şey değişmek zorunda. Daha sağlıklı beslenmek istiyorsanız, sağlıksız atıştırmalıkları çöp kutusuna atın. İş yerinde verimliliğinizi artırmak istiyorsanız, yapılacaklar listenizi daha iyi yönetin; sosyal medya bildirimlerini kapatın ve cep telefonunuzu sessize alın.

Ne kadar az dikkatiniz dağılırsa, hedeflerinize ulaşmaya da o kadar çok odaklanırsınız. Kötü etkilerden kurtularak kendinizi başarıya hazırlayın.

Net hedefler belirleyin ve bir uygulama planı hazırlayın

Daha yüksek derecelerde öz disiplin kazanmak istiyorsanız, tıpkı herhangi bir hedefte olduğu gibi, başarmayı umduğunuz şey hakkında net bir vizyona sahip olmalısınız. Ayrıca başarının sizin için ne anlama geldiğini de fark etmelisiniz. Sonuçta, nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, yolunuzu kaybetmek veya yoldan çıkmak daha kolaydır. Önceliklerinizi belirlemeyi unutmayın. Net bir plan, hedeflerinize ulaşmak için atmanız gereken her adımı özetler. Odaklanma konusunda, kendinize bir mantra oluşturun. Başarılı insanlar anda kalmak, duygusal olarak misyonlarına bağlanmak ve net bir bitiş çizgisi oluşturmak için bu tekniği kullanırlar.

Günlük disiplin alıştırması yapın

Disiplin nasıl kazanılır, öğrenmek için sıradaki adım alıştırma yapmak. Hiçbirimiz öz disiplinle doğmayız; bu sonradan öğrenilen bir davranıştır. Tıpkı ustalaşmak istediğiniz diğer beceriler gibi, disiplin de günlük pratik ve tekrar gerektirir. Yani alışkanlık haline gelmelidir. Ancak zaman içinde öz disiplinin gerektirdiği çaba ve odaklanma konusunda zorlanabilirsiniz. İradenizi kontrol altında tutmak giderek daha zor hale gelebilir.

Bu nedenle, hedefinizle ilişkili günlük bir gayretle öz disiplin oluşturmaya çalışın. Bunu yapabilmek için de bir planınız olmalı. Bunu takviminize, yapılacaklar listenize ekleyin. Pratik yaparak herkes her gün konfor bölgenizin sınırlarını zorlayabilirsiniz.

Yeni alışkanlıklar ve ritüeller yaratın

Öz disiplin kazanmak ve yeni bir alışkanlık edinmek için çalışmak, özellikle yapmanız gerekenlere odaklanırsanız, ilk başta korkutucu olabilir. Böyle hissetmekten kaçınmak için yapılacakları basit tutun. Hedefinizi küçük, yapılabilir adımlara bölün. Her şeyi bir anda değiştirmeye çalışmak yerine, bir şeyi tutarlı bir şekilde yapmaya odaklanın ve bu hedefi göz önünde bulundurarak öz disiplinde ustalaşın.

Örneğin forma girmeye çalışıyor ancak düzenli (veya hiç) egzersiz yapmıyorsanız günde 10-15 dakika egzersiz yaparak başlayın. Daha iyi uyku alışkanlıkları edinmeye çalışıyorsanız, her gece 30 dakika erken yatmayı deneyin. Daha sağlıklı beslenmek istiyorsanız, alışveriş alışkanlıklarınızı değiştirin ve öğünlerinizi önceden hazırlayın. Kısaca hedefiniz konusunda bebek adımları atın. Sonunda, zihniyetiniz ve davranışınız değişmeye başladığında, listenize daha fazla hedef ekleyebilirsiniz.

İrade konusundaki algınızı değiştirin

Sınırlı bir iradeniz olduğuna inanıyorsanız, muhtemelen bu sınırları aşamazsınız. Araştırmalar irade gücünün zamanla tükenebileceğini gösteriyor. Peki, bu algıyı değiştirmeye ne dersiniz? Neden kazanma isteğimizin bizi sadece bir yere kadar götürebileceğini düşünüyoruz?

Sınırsız irademiz olduğu fikrini benimsediğimizde büyümeye, daha fazlasını başarmaya ve zihinsel dayanıklılık geliştirmeye devam ederiz. Bu, “geniş” hedefler belirlemekle aynı felsefedir. Kısacası, irade ve öz kontrol ile ilgili içsel kavrayışlarımız, ne kadar disiplinli olduğumuzu belirleyebilir. Bu bilinçaltı engellerini kaldırabilir ve gerçekten yapabileceğinize inanırsanız, o zaman bu hedefleri gerçeğe dönüştürmek için ekstra bir motivasyon artışı sağlayabilirsiniz.

Kendinizi affedin ve ilerleyin

Disiplin nasıl kazanılır, açıklamaya devam ediyoruz. Tüm iyi niyetimize ve iyi hazırlanmış planlarımıza rağmen bazen yetersiz kalabiliriz. Muhtemelen iniş ve çıkışlarınız, büyük başarılarınız ve kasvetli başarısızlıklarınız olacak. Burada esas olan devam etmek.

Eğer tökezlerseniz nedenlerini sorgulayarak sorunun kaynağını bulun ve devam edin. Kendinizi suçluluk, öfke veya hayal kırıklığına kaptırmayın, çünkü bu tür duygular sizi yalnızca daha aşağılara çeker ve gelecekteki ilerlemenizi engeller. Hatalarınızdan ders alın ve kendinizi affedin. Sonra oyuna devam edin ve başarın. İyi şanlar!

İlginizi çekebilir: Disiplin özgürlük getirir mi?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!