Direnci yenme sanatı: Meditasyon

Geçen haftalarda hocalık eğitimi verdiğim öğrencilerimden Rüveyde, “evet ya ben meditasyona oturmayı sevemiyorum” dedi. Aslında öğrencim, insan organizmasının en şaşırtıcı çelişkilerini – yalnızca yaşamın zorluklarını değil, aynı zamanda yaşamın potansiyel tatlılığına direnen yolumuzu ifade ediyordu. Öğrencilerde ve kesinlikle kendimde yıllar içinde fark ettiğim şey; yaşamlarımızda dengeyi değiştiren her şeyden geri durma eğilimimiz… Zor bir konuda hayatımızda çıkarmamız gereken, hoş olmayan şeylere direnmiyoruz. Masaj yaptırmak, bir arkadaşınıza veya hoşlandığımız birine tamamen açılmak veya bir iç genişleme durumuna izin vermek için garip bir direnç gösteriyoruz.

Direnç gösterdiğiniz konularla ilgili çalışmak istiyorsanız ilk olarak bir farkındalığın geliştirilmesi şarttır.

Elbette direnç bazen uygundur; hayır deme yeteneğine sahip değilseniz, kendinizi bunalmış hissedebilirsiniz. Vücudun bağışıklık sistemi tam olarak bu amaç için oluşturulmuştur; böcekler ve bakteriler şeklinde işgalcilere karşı direnmek. Psikolojik bağışıklık sisteminiz davetsiz misafirleri dışarıda tutmak için de üretilmiştir. Bu dirençler yetişkin olana kadar, genellikle düşmanca enerjileri, potansiyel olarak toksik durumları ve sömürücü ilişkileri engellemek için inşa ettiğiniz bir dizi enerjik sınır ve kapıdan oluşur. Direniş ağına sahip değilseniz, her türlü öneriye hassas veya açık olursunuz.

İşbuki bir gün yıllar içinde psikolojik bedende geliştirdiğiniz direnç duvarı yararlı bir filtreleme olmaktan çıkıp aşılmaz bir duvar halini alabilir. Bazen öyle bir durumda ortaya çıkarki sizin için iyi bir durum veya değişim vaat eden durumlar için de direnç göstermeye başlarsınız. Bu direncin gerçekten sağlıklı bir “hayır” mı yoksa sizi engelleyici bir durum mu olduğunu bile belki kavrayamazsınız.

Ben yoga ve meditasyondan kendi direnç duvarımı görmek ve bunları aşmakla ilgili çok yardım alıyorum diyebilirim. Ve Uplifers’daki bu ilk yazımda direnç gösteren herkese kendi deneyimlerimden öneriler sunuyorum. Aslında yoga ve meditasyon kendi direnç duvarınızı görmeniz için bir araç veya alan. İçinde yer alan her şey sizin yararınıza ve bunlar dönüşüm için etkili araçlar. Ancak yıllar içinde geliştirdiğiniz dirençlerin nerede ve nasıl karşınıza çıktığını bilemediğinizden bu “Meditasyon yapmayı sevmiyorum, asana uygulamayı sevmiyorum” gibi cümlelerle kendini ortaya çıkarabiliyor.

Kaynak: Pick The Brain

Direnç gösterdiğiniz konularla ilgili çalışmak istiyorsanız ilk olarak bir farkındalığın geliştirilmesi şarttır. Dirençli direniş biçimlerini tanımlamak, kendi yapımınız olarak kabul etmediğiniz engelleri aşmanıza yardımcı olabilir. Aşağıdaki senaryoları okurken hangi formların sizde olduğunu anlayabilirsiniz…

1. Kaçınmak 

Tabii ki en temel direniş biçimi, yapmayı düşündüğünüz şeyleri yapmaktan alıkoyan şeydir. Akşam yemeğinden önce meditasyon uygulamayı planlıyordunuz. Ancak bir telefon konuşması yapmanız gerektiğini hatırladınız. Bir e-postaya daha cevap verdiniz. Ardından evin dağınık olduğunu fark edip evi toparladınız. Çok geçmeden, o saat geçti ve akşam yemeğinin vakti geldi. Bu çok anlaşılabilir bir dirençtir. Bunu aşmak için meditasyonun yararlarını düşünüp kendinizi telkin edebilirsiniz.  

2. Uygulamayı otomatik pilota almak

Bu da başka bir direnç çeşididir. Meditasyonu, anda ve farkında olarak değil, bir görev bilinciyle yapıp, bütün algıları kapatıp sadece görev odaklı olmak… Bu tarz bir direnç sevmediğimiz bir işi yapmak zorunda olduğumuzda genelde ortaya çıkar. Bunu aşmak için dikkatinizi nefese getirin, anda kalmaya çalışın.

3. Sınırları aşmaya karşı direnç
Sadece rahatça ve nefesinize dikkat ederek oturmaya başlayın. Kendinizi gözlemleyin.

Başlangıçta oturduğunuz süreyi aşmaya başladığınızda meditasyon veya asana uygulamasında zihniniz “tamam bu kadar yeter!” diye devreye girebilir. Bu da başka bir direnç şeklidir: sınırın ötesinde oturmaya direniş. Direniş; duyguların korkusu, bilinmeyenden korkma ve son olarak kendi özünün korkusu, kendi ihtişamından kaynaklanır. Bunu aşmak için rahatlamaya kendi gücünüzü hatırlamaya çalışın. Zamanın kontrolü elinizde!

Saf farkındalık yolunda yolculuk ederken, normalde farkındalığınızın hiç olmadığı duygu bölgelerinden geçeceksiniz. Ancak bu yolculuğa çıkmak için cesaretli olmaya istekliyseniz, dirençlerinizin genellikle engellenen enerjiden başka bir şey olmadığını ve onlara baktığınızda eriyip yok olacaklarını göreceksiniz.

Sadece rahatça ve nefesinize dikkat ederek oturmaya başlayın. Kendinizi gözlemleyin. Nefesinize dikkatinizi verin. Zamanın kontrolünün elinizde olduğunu anımsayın. Kendinizi serbest bırakın. Uygulama ilerledikçe farklı katmanlardaki direnç seviyeleriyle karşılaşacaksınız. Korkmayın, bunları yenebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Ayaklarınızı yerden keserek sizi rahatlatacak bir yoga türü: Aerial Yoga

Tuğba Ekler Yoga Eğitmeni
Yoga hayatım 2008 yılında fitness yaparken aynı salondaki yoga derslerine katılmamla başladı. Bedenimden başlayarak zihnime ve ruhuma etkileri olan yoga, zaman içinde tutkum oldu. ... Devam